Jedynie prawda jest ciekawa


„Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

25.10.2016

Prawicowi władzy Polski chcą zrobić z kina instrument swojej polityki. Film „Smoleńsk” trzyma się co do joty historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem. Na samym końcu film pokazuje dwie eksplozje, jedną na powierzchni, drugą w kadłubie – nie jako argument za tezą, tylko dowód – lamentuje niemiecki dziennik „Der Tagesspiegel”.*

Według gazety „Smoleńsk” to „drewniane dzieło, w którym żadne poważny aktor nie chciał zagrać. Zamiast tego główna rolę odegrała kuzynka Kaczyńskiego, która 'dość nieudolnie kopiuje Krystynę Jandę z „Człowieka z Marmuru”'. 

"Film wydaje się być osobliwa pointą propagandy, za pomocy której PiS chce sprowadzić naród na jedną, słuszną linię. Samoudręczanie, mesjanizm, sadystyczne fantazje – co zarzuciła zresztą władzom wielka, starsza pani wśród intelektualistów, Maria Janion" - przytacza „Der Tagesspiegel” i dodaje, że ci wśród artystów w Polsce, którzy się na to nie godzą uchodzą za „gorszy sort”. 

Gazeta przypomina Międzynarodowy festiwal Filmowy w Warszawie, którego szef Stefan Laudyn kazał przekazać rządowi PiS słowa rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego, który powiedział po obejrzeniu ogólnopolskiej wystawy plastyki jesienią 1952: "Widziałem rzeźby z drzewa, z kamienia, ba – nawet z plastiku. Ale pierwszy w życiu raz widzę rzeźby z wazeliny!" - wyjaśnia „Tagesspiegel”. 

Laudyn poskarżył się zresztą niemieckiej gazecie, że PiS zabrał festiwalowi jedną trzecią środków, ale on „zachowa swoja niezależność”. Gazeta twierdzi, że trudny do przełknięcia dla rządu PiS jest także „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, który nie jest „czysto nacjonalistycznym dziełem”, i to choć PISF „czuwa nad właściwym wydźwiękiem filmów”.

"Na szczęście Smarzowski zapowiedział, że nakręci film o pogromie w Kielcach, gdzie Polacy zamordowali w 1946 roku ok. 40 żydów" - cieszy się niemiecki dziennik, który przytacza jako kolejny przykład prześladowań artystów ciężki los niejakiego Andrzeja Jakimowskiego. **Tenże Jakimowski zamierza nakręcić film o lewicowym squacie w Warszawie zaatakowanym przez polskich „neonazistów” w święto 11 listopada. W roli głównej: Agata Kulesza.** 

"Nienawidzę polityki. Ale w obecnej sytuacji nie mam innego wyjścia niż nakręcić ten film" - płacz Jakimowski w rękaw niemieckich dziennikarzy. I pyta: "Czy można być apolitycznym w kraju, w którym rząd zagraża podziałowi władz, pluralizmowi opinii oraz wolności jako takiej?".

Ryb, tagesspiegel.de

Fot. [fratria.pl]

Warto poczytać

 1. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 2. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 3. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 4. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 5. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 6. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 7. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 8. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook