Jedynie prawda jest ciekawa


Ta decyzja wymagała od Netanyahu mnóstwo odwagi. Ważny gość w Izraelu

01.07.2018
Jerozolima
Ta decyzja wymagała od Netanyahu mnóstwo odwagi. Ważny gość w Izraelu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela potwierdziło, że premier Węgier Viktor Orban odwiedzi Państwo Żydowskie. Wizyta jest zaplanowana na 18 lipca, jednak na razie nieznane są jej szczegóły.

Orban został zaproszony do Izraela przez premiera Netanyhu podczas rozmowy telefonicznej, w której przywódca państwa żydowskiego gratulował mu kolejnego zwycięstwa w wyborach. Szczegóły zostały jednak dogadane podczas spotkania przedstawicieli Grupy Wyszechradzkiej, w którym wzięła również udział delegacja Izraela pod przewodnictwem doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Meira Ben-Shabbata. Według węgierskich mediów to właśnie on przekazał oficjalne zaproszenie i negocjował szczegóły. 

Zaproszenie do Izraela dowodzi, że nieoficjalny sojusz Państwa Żydowskiego z Węgrami zacieśnia się. Netanjahu odwiedził Budapeszt w zeszłym roku, jako pierwszy tak wysoko postawiony izraelski polityk. A Węgry, chociaż nigdy nie poparły oficjalnie działań Izraela, mają tendencję do wstrzymywania się od głosu w ONZ jeśli jakieś działanie tej międzynarodowej organizacji jest wymierzone w Izrael – na przykład gdy głosowano nad rezolucją potępiająca przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy. 


Decyzja o zaproszeniu Orbana wymagała od Netanyahu dużej odwagi. Wielu mieszkańców Izraela uważa bowiem premiera Węgier za antysemitę. Powodem takiej opinii jest jego konflikt z innym słynnym Żydem – Georgem Sorosem. Podczas ostatniej kampanii wyborczej Orban otwarcie go atakował, zarzucając mu wprost chęć zniszczenia Europy. Niedawno rząd Węgier przyjął również ustawę mającą utrudnić działanie organizacji pozarządowych wspierających nielegalną imigrację – nazwaną wprost „Stop Soros”. Zdaniem wielu żydowskich komentatorów tak otwarta wrogość wobec Sorosa może spowodować wzrost nastrojów antysemickich na Węgrzech. Nic dziwnego, że zaproszenie Orbana wywołało spory opór, a liderzy największych partii opozycyjnych wyrazili swoje oburzenie i wezwali premiera do jego anulowania. 

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 2. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 3. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 4. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 5. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 6. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 7. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 8. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook