Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: W Polsce nie łamie się praworządności

16.05.2017

Polska jest przywiązana do zasady państwa prawa w równym stopniu co KE - oświadczył we wtorek w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański przed spotkaniem, na którym będzie poruszany temat procedury praworządności wobec naszego kraju.

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma przedstawić unijnym ministrom ds. europejskich informacje w sprawie dialogu z Polską dotyczącego sporu o Trybunał Konstytucyjny. Z nieoficjalnych wypowiedzi unijnych dyplomatów wynika, że kilka krajów ma zabrać głos w tym punkcie. Szymański, który będzie reprezentował Polskę na tym spotkaniu, przekazał PAP przed jego rozpoczęciem, że Polska jest przywiązana do zasady państwa prawa w tym samym stopniu co KE, a zasada demokratycznego państwa prawa jest zawarta w polskiej konstytucji. 


"Kontrowersja nie dotyczy samej zasady, ale jej interpretacji w konkretnych warunkach polskiej konstytucji i polityki od 2015 roku. Wtedy to poprzednia większość parlamentarna próbowała zdominować politycznie Trybunał Konstytucyjny, wybierając jego sędziów, ze złamaniem zasady powstrzymywania się od takich wyborów personalnych bezpośrednio przed wyborami" - zaznaczył minister. 

Przypomniał, że powstrzymywanie się od takiego działania jest jedną z rekomendacji Rady Europy. Dlatego - jak podkreślił wiceszef MSZ - polskie władze nie podzielają zdania Komisji Europejskiej, że w naszym kraju mamy do czynienia z "systemowym zagrożeniem dla praworządności". KE podczas spotkania ministrów nie chce się ograniczać do sprawy Trybunału Konstytucyjnego, lecz porozmawiać także o prowadzonej w Polsce reformie sądownictwa. 

Jak napisano w przygotowanym na to spotkanie dokumencie, który widziała PAP, zdaniem KE "przewidziane reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości wzmacniają obawy dotyczące praworządności". KE w piśmie rozesłanym do stolic krajów unijnych opisuje krótko przebieg trwającej już ponad rok procedury praworządności wobec Polski. Pisze m.in., że "mimo wyrażonych obaw, dialogu z polskim rządem", a także opinii przedstawionej przez Komisję Wenecką, sprawa pozostaje nierozwiązana. KE podkreśla, że "biorąc pod uwagę ciągłe trwanie systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce", 1 czerwca 2016 roku wydała opinię, a następnie w lipcu rekomendacje dla polskich władz. 

W grudniu Bruksela przysłała do Warszawy kolejne rekomendacje w tej sprawie, które - czytamy w piśmie - biorą pod uwagę opinie Komisji Weneckiej dotyczące praworządności w Polsce. Komisja Europejska konkluduje, że obawy nie zostały rozwiązane i wciąż istnieje "systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce". Ostatnia wysłana do Brukseli odpowiedź polskiego rządu na zarzuty KE mówi o tym, że przyjęte przez polski parlament zmiany dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego są zgodne ze standardami europejskimi, a zmiany w prawie "w sposób kompleksowy i ostateczny" regulują problematykę ustroju i funkcjonowania TK, uwzględniając szereg zaleceń przedstawionych Polsce przez Komisję Wenecką.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 2. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 3. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 5. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 6. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook