Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: W Polsce nie łamie się praworządności

16.05.2017

Polska jest przywiązana do zasady państwa prawa w równym stopniu co KE - oświadczył we wtorek w Brukseli minister ds. europejskich Konrad Szymański przed spotkaniem, na którym będzie poruszany temat procedury praworządności wobec naszego kraju.

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma przedstawić unijnym ministrom ds. europejskich informacje w sprawie dialogu z Polską dotyczącego sporu o Trybunał Konstytucyjny. Z nieoficjalnych wypowiedzi unijnych dyplomatów wynika, że kilka krajów ma zabrać głos w tym punkcie. Szymański, który będzie reprezentował Polskę na tym spotkaniu, przekazał PAP przed jego rozpoczęciem, że Polska jest przywiązana do zasady państwa prawa w tym samym stopniu co KE, a zasada demokratycznego państwa prawa jest zawarta w polskiej konstytucji. 


"Kontrowersja nie dotyczy samej zasady, ale jej interpretacji w konkretnych warunkach polskiej konstytucji i polityki od 2015 roku. Wtedy to poprzednia większość parlamentarna próbowała zdominować politycznie Trybunał Konstytucyjny, wybierając jego sędziów, ze złamaniem zasady powstrzymywania się od takich wyborów personalnych bezpośrednio przed wyborami" - zaznaczył minister. 

Przypomniał, że powstrzymywanie się od takiego działania jest jedną z rekomendacji Rady Europy. Dlatego - jak podkreślił wiceszef MSZ - polskie władze nie podzielają zdania Komisji Europejskiej, że w naszym kraju mamy do czynienia z "systemowym zagrożeniem dla praworządności". KE podczas spotkania ministrów nie chce się ograniczać do sprawy Trybunału Konstytucyjnego, lecz porozmawiać także o prowadzonej w Polsce reformie sądownictwa. 

Jak napisano w przygotowanym na to spotkanie dokumencie, który widziała PAP, zdaniem KE "przewidziane reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości wzmacniają obawy dotyczące praworządności". KE w piśmie rozesłanym do stolic krajów unijnych opisuje krótko przebieg trwającej już ponad rok procedury praworządności wobec Polski. Pisze m.in., że "mimo wyrażonych obaw, dialogu z polskim rządem", a także opinii przedstawionej przez Komisję Wenecką, sprawa pozostaje nierozwiązana. KE podkreśla, że "biorąc pod uwagę ciągłe trwanie systemowego zagrożenia dla praworządności w Polsce", 1 czerwca 2016 roku wydała opinię, a następnie w lipcu rekomendacje dla polskich władz. 

W grudniu Bruksela przysłała do Warszawy kolejne rekomendacje w tej sprawie, które - czytamy w piśmie - biorą pod uwagę opinie Komisji Weneckiej dotyczące praworządności w Polsce. Komisja Europejska konkluduje, że obawy nie zostały rozwiązane i wciąż istnieje "systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce". Ostatnia wysłana do Brukseli odpowiedź polskiego rządu na zarzuty KE mówi o tym, że przyjęte przez polski parlament zmiany dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego są zgodne ze standardami europejskimi, a zmiany w prawie "w sposób kompleksowy i ostateczny" regulują problematykę ustroju i funkcjonowania TK, uwzględniając szereg zaleceń przedstawionych Polsce przez Komisję Wenecką.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook