Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Rezultat we Włoszech to kolejna niepewność dla UE

05.12.2016

Reakcja polskiego MSZ na wynik referendum we Włoszech. Jak na losy Unii Europejskiej wpłynie przegrane referendum i dymisja tamtejszego premiera? Sprawdź wypowiedź Konrada Szymańskiego!

Wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański ocenił w poniedziałek, że z punktu widzenia europejskiego porażka rządu Matteo Renziego w niedzielnym referendum konstytucyjnym we Włoszech jest "kolejnym punktem niepewności".

"Można powiedzieć z całą pewnością, że wynik referendum jest kolejnym przejawem braku zaufania. W tym braku zaufania jest cząstka europejska, ponieważ premier Renzi był jedną z tych osób, która chciała pewnej ścieżki wychodzenia z kryzysu; ścieżki dużo mniej kolizyjnej niż wielu innych graczy na włoskiej scenie politycznej" - powiedział Szymański, odpowiadając na pytanie PAP.

Wiceszef MSZ wziął w poniedziałek w Warszawie udział w konferencji "Europejskie podsumowanie roku. Spojrzenie na główne wyzwania UE".

"Wynik referendum otwiera drogę do dalszej destabilizacji politycznej, z którą z całą pewnością Włochy będą sobie w jakiś sposób radziły. Ale z europejskiego punktu widzenia jest kolejny punkt niepewności" - ocenił Szymański.

Włosi odpowiadali w niedzielę na pytanie, czy popierają rządową ustawę o zmianach w konstytucji, w wyniku której doszłoby do przekształcenia Senatu w trzy razy mniejszą izbę parlamentu, złożoną z 95 przedstawicieli 20 regionów kraju, w tym 21 burmistrzów. Senat straciłby część uprawnień politycznych. Kolejne, odrzucone przez wyborców, propozycje rządu Renziego to redukcja kosztów polityki i nowy podział kompetencji między władzami centralnymi a regionami.

Premier włoskiego rządu Matteo Renzi zapowiedział w nocy, że w poniedziałek złoży dymisję na ręce prezydenta. Opozycja apeluje o natychmiastowe rozpisanie przedterminowych wyborów.

LL, PAP

[premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook