Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

18.01.2017

Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

"To jest nasze zmartwienie. Nie będziemy tego problemu rozwiązywać przez zgodę na dyskryminację, czy złe traktowanie Polaków przez kraj trzeci" - podkreślił Szymański w Radiu ZET. 

Na pytanie czy Polski rząd będzie zabiegał o to, by Wielka Brytania pozwalała Polakom dalej bez przeszkód emigrować na jej terytorium, wiceminister odpowiedział: "jeśli Wielka Brytania będzie ubiegać się o to, by być bardzo blisko wspólnego rynku, będzie to musiało oznaczać odpowiednio otwarte granice. Im bliżej wspólnego rynku (...) tym większa swoboda migracyjna". 

Podkreślił, że jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na status kraju tak oddalonego od wspólnego rynku jak Australia, Stany Zjednoczone czy Singapur, to "oczywiście może robić, co chce". Polsce zależy jednak na tym, by "złe porozumienie z Wielką Brytanią nie skutkowało dekompozycją wspólnego rynku wewnątrz Unii". "Dlatego będziemy z aptekarską dokładnością badali, czy porozumienie jest zrównoważone pod względem praw i obowiązków" - wyjaśnił. 

Szymański powiedział, że dla Polski "bardzo dobre jest utrzymanie integralności wspólnego rynku". Dodał, że podczas rozmów, jakie będą w środę prowadzone między premier Beatą Szydło a Theresą May, Polska będzie zwracała na tę kwestię uwagę. 

"Jeśli chodzi o milion Polaków, który już tam (w Wielkiej Brytanii - PAP) jest, to ta sprawa powinna być poza stołem negocjacyjnym" - powiedział. 

Według niego ludzie ci bez względu na to, jakie wybory polityczne dokonywane są w Wielkiej Brytanii, powinni mieć zapewnione wszystkie prawa i "nie powinni być zakładnikami pewnego procesu politycznego, z którym mamy do czynienia dziś". Nie powinni być traktowani jako element tej gry - zauważył. Szymański zgodził się, że "wysysanie młodych, dobrze wykształconych Polaków na rynek brytyjski" nie leży w polskim interesie. 

Dodał jednak, że ten problem trzeba załatwić u nas w kraju. 

"To Polska musi się stać atrakcyjnym miejscem, a nie reszta świata mniej atrakcyjnym. Posiadacz polskiego paszportu musi być traktowany fair, bez względu na to, czy my bolejemy nad faktem migracji, czy nie". Szymański jest przekonany, że Polska się zmienia i staje coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia, co sprawie, że "ciśnienie migracyjne spadło". Jego zdaniem właśnie to powinno być czynnikiem, który tłumi presję migracyjną, a nie fakt, że jakiś kraj decyduje się na dyskryminacyjne traktowanie Polaków". 

Zapewnił, że kwestia ta nie będzie w negocjacjach przemilczana, "bo to jest jeden z najbardziej istotnych elementów tej agendy. Niekoniecznie jednak wyłącznie pod kątem swobody podróżowania, ale pod kątem, jakie to może przynieść konsekwencje dla Unii" - zaznaczył. Dodał, że w samej UE widać rosnącą presję na to, aby swobodę podróżowania ograniczyć. A to oznacza ogromne ryzyko dla wspólnego rynku i samej UE. 

"Nie będziemy na to patrzyli pasywnie. (...) Będziemy w tej sprawie zabierali głos". Pytany o to czy wybór chadeka Antonio Tajaniego na szefa europarlamentu pomoże w reelekcji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej, Szymański odpowiedział, że "raczej pomoże".

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook