Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

18.01.2017

Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

"To jest nasze zmartwienie. Nie będziemy tego problemu rozwiązywać przez zgodę na dyskryminację, czy złe traktowanie Polaków przez kraj trzeci" - podkreślił Szymański w Radiu ZET. 

Na pytanie czy Polski rząd będzie zabiegał o to, by Wielka Brytania pozwalała Polakom dalej bez przeszkód emigrować na jej terytorium, wiceminister odpowiedział: "jeśli Wielka Brytania będzie ubiegać się o to, by być bardzo blisko wspólnego rynku, będzie to musiało oznaczać odpowiednio otwarte granice. Im bliżej wspólnego rynku (...) tym większa swoboda migracyjna". 

Podkreślił, że jeśli Wielka Brytania zdecyduje się na status kraju tak oddalonego od wspólnego rynku jak Australia, Stany Zjednoczone czy Singapur, to "oczywiście może robić, co chce". Polsce zależy jednak na tym, by "złe porozumienie z Wielką Brytanią nie skutkowało dekompozycją wspólnego rynku wewnątrz Unii". "Dlatego będziemy z aptekarską dokładnością badali, czy porozumienie jest zrównoważone pod względem praw i obowiązków" - wyjaśnił. 

Szymański powiedział, że dla Polski "bardzo dobre jest utrzymanie integralności wspólnego rynku". Dodał, że podczas rozmów, jakie będą w środę prowadzone między premier Beatą Szydło a Theresą May, Polska będzie zwracała na tę kwestię uwagę. 

"Jeśli chodzi o milion Polaków, który już tam (w Wielkiej Brytanii - PAP) jest, to ta sprawa powinna być poza stołem negocjacyjnym" - powiedział. 

Według niego ludzie ci bez względu na to, jakie wybory polityczne dokonywane są w Wielkiej Brytanii, powinni mieć zapewnione wszystkie prawa i "nie powinni być zakładnikami pewnego procesu politycznego, z którym mamy do czynienia dziś". Nie powinni być traktowani jako element tej gry - zauważył. Szymański zgodził się, że "wysysanie młodych, dobrze wykształconych Polaków na rynek brytyjski" nie leży w polskim interesie. 

Dodał jednak, że ten problem trzeba załatwić u nas w kraju. 

"To Polska musi się stać atrakcyjnym miejscem, a nie reszta świata mniej atrakcyjnym. Posiadacz polskiego paszportu musi być traktowany fair, bez względu na to, czy my bolejemy nad faktem migracji, czy nie". Szymański jest przekonany, że Polska się zmienia i staje coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia, co sprawie, że "ciśnienie migracyjne spadło". Jego zdaniem właśnie to powinno być czynnikiem, który tłumi presję migracyjną, a nie fakt, że jakiś kraj decyduje się na dyskryminacyjne traktowanie Polaków". 

Zapewnił, że kwestia ta nie będzie w negocjacjach przemilczana, "bo to jest jeden z najbardziej istotnych elementów tej agendy. Niekoniecznie jednak wyłącznie pod kątem swobody podróżowania, ale pod kątem, jakie to może przynieść konsekwencje dla Unii" - zaznaczył. Dodał, że w samej UE widać rosnącą presję na to, aby swobodę podróżowania ograniczyć. A to oznacza ogromne ryzyko dla wspólnego rynku i samej UE. 

"Nie będziemy na to patrzyli pasywnie. (...) Będziemy w tej sprawie zabierali głos". Pytany o to czy wybór chadeka Antonio Tajaniego na szefa europarlamentu pomoże w reelekcji Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej, Szymański odpowiedział, że "raczej pomoże".

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook