Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Grożenie Polsce to populizm

25.05.2017

Grożenie Polsce w UE za nieprzyjęcie uchodźców to "europejski populizm" - powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański portalowi "Politico". Zapowiada, że polski rząd zablokuje jakąkolwiek próbę finansowego ukarania Polski za sprzeciw wobec przyjęcia uchodźców.

Szymański dodał, że polski rząd zablokuje jakąkolwiek próbę finansowego ukarania Polski za sprzeciw wobec przyjęcia uchodźców.

"Mówienie o obcinaniu funduszy jest europejskim populizmem" - powiedział minister. Zaznaczył, że polski rząd jest gotów użyć weta, by zablokować porozumienie w sprawie unijnego budżetu, jeśli kompromis nie zostanie osiągnięty.

Jak zaznacza "Politico", Polska oraz Węgry odmówiły przyjęcia jakichkolwiek uchodźców w ramach podjętej w 2015 roku przez UE decyzji o rozmieszczeniu w krajach członkowskich 160 tys. osób, by odciążyć Grecję i Włochy, do których napływa najwięcej migrantów.

Portal odnotowuje frustrację w niektórych europejskich stolicach takim stanowiskiem Warszawy, które jest postrzegane jako brak solidarności z unijnymi partnerami i wywołało ostrą reakcję Brukseli. Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova zaproponowała uzależnienie dystrybucji funduszy UE w przyszłorocznym wieloletnim budżecie od przestrzegania podstawowych europejskich wartości, co zostało uznane za pogróżkę, która ma przywołać Polskę do porządku - pisze "Politico".

Szymański zaznaczył, że fundusze unijne nie są dla Polski, ale służą osiąganiu celów w skali całej Europy. "Kiedy funduje się infrastrukturę w Polsce, służy ona całemu wspólnemu rynkowi, bo używają jej nie tylko niemieccy, ale także włoscy i francuscy inwestorzy" - powiedział minister.

Komisja Europejska zagroziła, że za odmowę przyjęcia uchodźców grozi postępowanie za naruszanie unijnych przepisów. Szymański powiedział, że Polska jest gotowa pójść do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, jeśli KE zdecyduje się na taki krok.

Wskazał, że cel rozmieszczenia 160 tys. uchodźców jest daleki od realizacji - tylko 20 tys. uchodźców zostało dotąd relokowanych - i Polska jest niesprawiedliwie wskazywana palcem. Dodał, że polski rząd rozumie, że decyzja o podziale uchodźców ma moc prawną i jest ważna, ale uznał ją za "nie do wdrożenia".

Szymański odniósł się także do prowadzonej przez KE wobec Polski procedury praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. W ubiegłym tygodniu dyskusja na ten temat po raz pierwszy odbyła się na forum ministrów krajów UE.

"To zdecydowanie nie była porażka, ponieważ słyszeliśmy tylko zaproszenie do dialogu i przekaz większości krajów członkowskich (był taki), że UE jest wspólnotą wartości. W pełni zgadzam się z tymi dwoma zdaniami" - powiedział minister.

Jednocześnie zaoponował przeciwko angażowaniu się Komisji Europejskiej. "Nie sądzę, że KE może rozwiązać ten problem, bowiem jest on już rozwiązany w zgodzie z naszymi zasadami i decyzjami podjętymi przez polski parlament, który jest dużo bardziej uprawniony niż Komisja" - powiedział Szymański.

Dodał, że nie ma planów spotkania w tej sprawie z pierwszym wiceprzewodniczącym KE Fransem Timmermansem, który prowadzi sprawę procedury ochrony praworządności wobec Polski. (PAP)

as/PAP

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 3. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 4. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 5. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 6. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 7. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 8. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook