Jedynie prawda jest ciekawa


Szyicka milicja włącza się do walk o Mosul

29.10.2016

Szyicka milicja Haszid Szaabi, wspierana przez Iran, poinformowała w sobotę, że w ramach walk o Mosul rozpoczęła ofensywę na Tall Afar.

Szyicka milicja Haszid Szaabi, wspierana przez Iran, poinformowała w sobotę, że w ramach walk o Mosul rozpoczęła ofensywę na Tall Afar. Zaangażowanie tego irackiego ugrupowania w walkę wzbudzi niepokój USA i innych członków koalicji przeciw IS - komentują agencje.

Tall Afar to miasto położone niespełna 50 km na zachód od Mosulu, który siły irackie starają się wyzwolić spod kontroli Państwa Islamskiego (IS). Ofensywa Haszid Szaabi ma zablokować dżihadystom możliwość przebicia się do Syrii, a zwłaszcza Ar-Rakki, kolejnego bastionu IS, a także odciąć trasy zaopatrzenia dla bojowników w Rakce i Mosulu.

Oczekuje się, że wyszkoleni przez Iran bojownicy Haszid Szaabi odegrają ważną rolę w walce o Mosul, która może się przerodzić w najtrudniejszą bitwę w Iraku od inwazji USA w 2003 roku – prognozuje Reuters.

Agencja zwraca jednak uwagę, że udział szyickiej milicji wspieranej przez Iran zaniepokoi Amerykanów i większość krajów zaangażowanych w koalicję walczącą z IS - rosną bowiem obawy, że prócz walki z dżihadystami, może się ona również zwrócić przeciw sunnickiej ludności w rejonie Mosulu.

Według AFP również iraccy Kurdowie oraz sunnici są przeciwni udziałowi Haszid Szaabi w tej kampanii. Zaniepokojona jest też Turcja, ponieważ w Tall Afar mieszka spora populacja Turkmenów.

Ankara zapowiedziała już, że ma obowiązek chronić Turkmenów i sunnickich Arabów, którzy mieszkają w tamtym rejonie. Turcy obawiają się, że szyickie bojówki mogą dopuścić się aktów przemocy wobec tych grup.

Organizacje broniące praw człowieka - oskarżające Haszid Szaabi o zabójstwa i porwania na terytoriach, z których wyparto już dżihadystów - zaapelowały do rządu w Bagdadzie, by nie dopuścił do zaangażowania tej milicji w bitwę o Mosul.

Jak komentuje Reuters, to co w dużym stopniu komplikuje ofensywę na Mosul, to konieczność równoważenia ról, jakie odgrywają w kampanii liczne lokalne siły, ugrupowania i ich zagraniczni sojusznicy, aby uniknąć konfliktów na tle etnicznym i wyznaniowym.

Metody działania międzynarodowej koalicji walczącej z IS wyjaśniał w ubiegłym tygodniu szef Pentagonu Ash Carter, który powiedział, że "zasadą strategiczną koalicji jest to, by identyfikować skuteczne siły lokalne" i pozwolić im interweniować. Dodał też: "Chodzi nam o trwałe zwycięstwo nad IS, a takiego zwycięstwa nie można osiągnąć za pomocą sił zewnętrznych".

Gen. Stephen Townsend, dowódca amerykańskich sił w Iraku i Syrii oraz koalicji walczącej z IS, poinformował w środę, że w skład sił, które będą walczyć o Ar-Rakkę, wejdzie syryjska opozycja i kurdyjska milicja YPG.

Ale z milicjami YPG, które wspierają Amerykanie, jako ważnego sojusznika w walce z IS, walczy Turcja, która ogłosiła niedawno, że chce wziąć udział w walce o Rakkę. Ankara uważa YPG za organizację terrorystyczną i przedłużenie zdelegalizowanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), a więc przy okazji kampanii przeciw dżihadystom Turcy walczą też z Kurdami.

Według ocen zachodnich wywiadów, w Mosulu jest od 5 do 6 tys. bojowników IS, a w Rakce jest ich między 3 a 4 tys. Mosul jest bastionem dżihadystów; to tam w czerwcu 2014 roku lider IS Abu Bakr al-Bagdadi proklamował kalifat na okupowanych terenach w części Iraku i Syrii. Rakka uchodzi za druga "stolicę" Państwa Islamskiego.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 4. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 5. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 6. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 7. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook