Jedynie prawda jest ciekawa


Porażające! Szwedzka Prokurator Generalna o dzielnicach Sztokholmu: „To wygląda jak strefa wojny”

06.12.2017
nogosweden06122017
Porażające! Szwedzka Prokurator Generalna o dzielnicach Sztokholmu: „To wygląda jak strefa wojny”

Lise Tamm, szwedzka Prokurator Generalna, przyznała, że położona w północno-zachodniej części Sztokholmu dzielnica Rinkeby, w której mieszka duża liczba imigrantów, przypomina „strefę wojny”.

Tamm, która wkrótce ma zostać mianowana szefem nowej jednostki oddelegowanej do walki z przestępczością zorganizowaną, opowiedziała, że jej ludzie będą szukali wzorców w państwach dotkniętych wojną.

Nowe szwedzkie jednostki maja czerpać wiedzę m. in. z doświadczeń służb bezpieczeństwa z Kolumbii, gdzie do 2016 rozgrywał się domowy konflikt pomiędzy rządem i lewicowymi rebeliantami. To ma być sposób na powstrzymanie aktów przemocy i takich zachowań, z którymi szwedzka policja nigdy wcześniej nie miała do czynienia.

– Rinkeby przypomina dziś strefę wojny. Kiedy policja tam pracuje musi działać tak, jak zrobiłyby to siły zbrojne – opowiadała Tamm w szwedzkim Radiu. Prokurator porównała też niektóre dzielnice Sztokholmu do tzw. „stref no-go” w państwach Ameryki Środkowej, które w przeszłości musiały sobie radzić z ogromnymi falami przemocy związanej z działaniem gangów i mafii.

– Zadałam sobie pytanie - mówiła Tamm. - Jak oni to zrobili w Kolumbii, po zakończeniu konfliktu z partyzantami z FARC? Jak oni to zrobili w Salwadorze po zakończeniu wojny (od 1979 do 1992 w Salwadorze trwała wojna domowa pomiędzy rządem a lewicowymi rebeliantami - przyp. red.)? Jak postępowali w innych częściach świata, gdzie podobne problemy zdarzały się przez wiele lat? Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które pozwala na walkę z tego typu przestępczością? Tu trzeba myśleć nieszablonowo - dodała. 

Prokurator podkreśliła także, że nowe służby i zwiększenie obecności policji w tym rejonie nie wystarczą. Konieczne będzie też zwiększenie liczby pracowników socjalnych i służb rządowych w tym regionie.

Sytuację w Rinkeby w szwedzkich mediach komentował również Niclas Andersson, lokalny policjant, który nie zgodził się ze słowami Lise Tamm. Funkcjonariusz co prawda przyznał, że w mieście są ogromne problemy z „nowym rodzajem przestępczości”, ale nie podzielił opinii, że można użyć sformułowania "strefa wojny". Opisał jednak, że policja często nie jest w stanie poradzić sobie ze "strzelaninami" i "wojnami gangów"

Opisane wyżej komentarze pojawiły się w szwedzkich mediach po wypowiedziach polityków z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (partia liberalno-konserwatywna), którzy nalegali aby w najgorętsze miejsca do ochrony policjantów wysyłać wojsko. To sprowokowało wielką debatę w mediach, podczas której wielokrotnie przyznano, iż szwedzka policja ma problemy z opanowaniem przestępczości w kilku miastach, w których pojawiły się tzw. „strefy no go”. Dotyczy to nie tylko Rinkeby, ale także pobliskich dzielnic Sztokholmu, m. in. Husby i Tensta, które często są określane jako "najniebezpieczniejsze miejsca w Szwecji". Podobna sytuacja jest w niektórych dzielnicach Malmö. W sumie policja wyznaczyła 28 takich stref na terenie całego kraju.

ac/breitbart/inne

 

Warto poczytać

 1. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 2. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 3. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 4. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 5. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 6. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 7. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

 8. Madryt17032018 17.03.2018

  W Madrycie krajobraz jak na wojnie. Imigranci starli się z policją [WIDEO]

  W zamieszkanej przez wielu imigrantów z Afryki madryckiej dzielnicy Lavapies trwały w piątek incydenty z udziałem mieszkańców, którzy protestowali przeciwko działaniom policji, obwiniając ją o śmierć 35-letniego Senegalczyka, ulicznego sprzedawcy

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook