Jedynie prawda jest ciekawa


Porażające! Szwedzka Prokurator Generalna o dzielnicach Sztokholmu: „To wygląda jak strefa wojny”

06.12.2017
nogosweden06122017
Porażające! Szwedzka Prokurator Generalna o dzielnicach Sztokholmu: „To wygląda jak strefa wojny”

Lise Tamm, szwedzka Prokurator Generalna, przyznała, że położona w północno-zachodniej części Sztokholmu dzielnica Rinkeby, w której mieszka duża liczba imigrantów, przypomina „strefę wojny”.

Tamm, która wkrótce ma zostać mianowana szefem nowej jednostki oddelegowanej do walki z przestępczością zorganizowaną, opowiedziała, że jej ludzie będą szukali wzorców w państwach dotkniętych wojną.

Nowe szwedzkie jednostki maja czerpać wiedzę m. in. z doświadczeń służb bezpieczeństwa z Kolumbii, gdzie do 2016 rozgrywał się domowy konflikt pomiędzy rządem i lewicowymi rebeliantami. To ma być sposób na powstrzymanie aktów przemocy i takich zachowań, z którymi szwedzka policja nigdy wcześniej nie miała do czynienia.

– Rinkeby przypomina dziś strefę wojny. Kiedy policja tam pracuje musi działać tak, jak zrobiłyby to siły zbrojne – opowiadała Tamm w szwedzkim Radiu. Prokurator porównała też niektóre dzielnice Sztokholmu do tzw. „stref no-go” w państwach Ameryki Środkowej, które w przeszłości musiały sobie radzić z ogromnymi falami przemocy związanej z działaniem gangów i mafii.

– Zadałam sobie pytanie - mówiła Tamm. - Jak oni to zrobili w Kolumbii, po zakończeniu konfliktu z partyzantami z FARC? Jak oni to zrobili w Salwadorze po zakończeniu wojny (od 1979 do 1992 w Salwadorze trwała wojna domowa pomiędzy rządem a lewicowymi rebeliantami - przyp. red.)? Jak postępowali w innych częściach świata, gdzie podobne problemy zdarzały się przez wiele lat? Czy istnieje jakieś rozwiązanie, które pozwala na walkę z tego typu przestępczością? Tu trzeba myśleć nieszablonowo - dodała. 

Prokurator podkreśliła także, że nowe służby i zwiększenie obecności policji w tym rejonie nie wystarczą. Konieczne będzie też zwiększenie liczby pracowników socjalnych i służb rządowych w tym regionie.

Sytuację w Rinkeby w szwedzkich mediach komentował również Niclas Andersson, lokalny policjant, który nie zgodził się ze słowami Lise Tamm. Funkcjonariusz co prawda przyznał, że w mieście są ogromne problemy z „nowym rodzajem przestępczości”, ale nie podzielił opinii, że można użyć sformułowania "strefa wojny". Opisał jednak, że policja często nie jest w stanie poradzić sobie ze "strzelaninami" i "wojnami gangów"

Opisane wyżej komentarze pojawiły się w szwedzkich mediach po wypowiedziach polityków z Umiarkowanej Partii Koalicyjnej (partia liberalno-konserwatywna), którzy nalegali aby w najgorętsze miejsca do ochrony policjantów wysyłać wojsko. To sprowokowało wielką debatę w mediach, podczas której wielokrotnie przyznano, iż szwedzka policja ma problemy z opanowaniem przestępczości w kilku miastach, w których pojawiły się tzw. „strefy no go”. Dotyczy to nie tylko Rinkeby, ale także pobliskich dzielnic Sztokholmu, m. in. Husby i Tensta, które często są określane jako "najniebezpieczniejsze miejsca w Szwecji". Podobna sytuacja jest w niektórych dzielnicach Malmö. W sumie policja wyznaczyła 28 takich stref na terenie całego kraju.

ac/breitbart/inne

 

Warto poczytać

 1. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 2. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 3. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 4. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 5. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 6. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 7. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 8. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook