Jedynie prawda jest ciekawa


Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

22.05.2018
SzwecjawojskoFlickr
Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny.

20 - stronicowa broszura "Co jeśli nadejdzie wojna" ma być rozprowadzana od przyszłego tygodnia.  - Jeśli kraj zostanie zaatakowany, wymagany jest opór (...) Nigdy się nie poddamy. Wszystkie informacje mówiące o tym, że opór ma zostać wstrzymany, są fałszywe - czytamy we fragmencie ulotki uzyskanym przez Reutersa. Ulotka wskazuje również potencjalne cele ataków, a więc systemy informatyczne, infrastruktura taka jak drogi, mosty, czy lotniska, uderzenie w osoby decyzyjne, czy ataki z powietrza. 

W broszurze znajdziemy również informację o tym, że zapasy żywności, lekarstw i benzyny mogą się szybko wyczerpać w trakcie kryzysu, a także podaje przykłady produktów, które należy przechowywać w razie niebezpieczeństwa. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat zostało również opisane, jak brzmi ostrzeganie mieszkańców przed nalotami.

Reuters przypomina, że to pierwsza taka kampania od czasów zimnej wojny, a kraj nie uczestniczył w żadnej z wojen od czasu konfliktu z Norwegią w 1814 roku. 

Według Szwedzkiej Agencji do spraw ratowania cywilów, nie można przewidzieć skąd nadejdzie atak. Reuters zauważa jednak, że kraj jest czujny od czasu rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku, a także od powtarzających się naruszeń przestrzeni powietrznych tego kraju przez rosyjskie samoloty. 

W wyniku zagrożenia związanego z agresywną polityką Rosji, szwedzki rząd dokonał remilitaryzacji wyspy Gotlandia. Od 2016 roku na wyspie stacjonują regularne oddziały szwedzkiej armii, która 13 lat temu opuściła wyspę, wcześniej usuwając również stamtąd marynarkę wojenną i artylerię przybrzeżną. 

Z kolei w 2017 roku Szwedzi poprowadzili manewry Aurora 17, na których ćwiczono ochronę Sztokholmu, Goteborgu oraz Gotlandii. Szwedzkie Siły Zbrojne informowały, że są to największe tego typu ćwiczenia od 20 lat. Wzięło w nich udział 19 000 szwedzkich żołnierzy, wspieranych dodatkowo m.in. przez wojska z USA i Francji.

kh/reuters
Fot: Flickr

Warto poczytać

 1. trump11042018 21.06.2018

  Znany aktor o synu prezydenta Trumpa: "Powinien być wrzucony do klatki z pedofilami"

  Peter Fonda, aktor znany głównie z roli w filmie Easy Rider, ugiął się przed falą krytyki i przeprosił za swój skandaliczny wpis na twitterze. Aktor sugerował w nim, że 12-letni syn prezydenta, Barron Trump, powinien być wrzucony do klatki z pedofilami.

 2. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 3. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 4. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 5. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 6. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 7. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook