Jedynie prawda jest ciekawa

Szwajcarski dziennik "Francja reprezentuje UE"

16.07.2017

Według szwajcarów Niemcy z kolei organizują i płacą w UE

Komentując politykę francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona, szwajcarski dziennik "Neue Zuercher Zeitung am Sonntag" pisze w niedzielę, że w Unii Europejskiej powraca dawny podział ról: Francja reprezentuje, a Niemcy organizują i płacą.

 - Na razie nie wiadomo, czy Emmanuel Macron zrealizuje z powodzeniem swój program reform we Francji. Z pewnością można natomiast już teraz powiedzieć, że prezydent Francji posługuje się po mistrzowsku politycznymi symbolami na scenie międzynarodowej - czytamy w "NZZ".

- Macron wie, jak organizować pompatyczne przyjęcia państwowe, za pomocą których sygnalizuje swoim partnerom i sobie wielkość - ocenia opiniotwórcza szwajcarska gazeta. Zamiast "przewracania oczami i pouczeń", którymi podczas szczytu G20 w Hamburgu przyjęła prezydenta USA Donalda Trumpa kanclerz Niemiec Angela Merkel, Macron zorganizował 14 lipca w święto narodowe spektakularną defiladę wojskową zakończoną nocnym jedzeniem na Wieży Eiffla, połączoną z przyjaznymi słowami i poklepywaniem się po ramieniu.

Powstaje wrażenie, że to Macron stanie się dyplomatycznym liderem Unii Europejskiej i zastąpi w tej roli Merkel, która nie chciała tej funkcji. - Byłby to powrót do dawnej Unii: Francja, używając wielkich gestów, reprezentuje UE na zewnątrz, a Niemcy organizują strukturę wewnętrzną Wspólnoty i płacą - konkluduje "NZZ".

PAP

 

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook