Jedynie prawda jest ciekawa


Szokująca wystawa z o. Kolbe obok muzułmańskich terrorystów zniknie z Berlina. Jest jedno "ale"

06.12.2017
WTCberlin
Szokująca wystawa z o. Kolbe obok muzułmańskich terrorystów zniknie z Berlina. Jest jedno "ale"

Kolejny raz okazuje się, że w imię "wolności artystycznej" można zrobić wszystko. Nawet uznać terrorystów za męczenników.

Wystawa nie zniknie z powodu protestów francuskiej ambasady, skargi ze strony polityków, czy oburzonych głosów z całego świata. Po prostu kończy się termin jej wystawiania. 

Jak poinformowali na stronie internetowej wystawy organizatorzy z duńskiej grupy "Eye of The Tiger", wystawa dotyczy tego "Kim jest męczennik, kto ma prawo używać tego określenia i jaką rolę ma pełnić w naszym współczesnym świecie?". Wystawa jest mniejszą wersją oryginalnej, która pojawiła się w Kopenhadze. 

Czy dzisiejszy męczennik różni się od tych z przeszłości? I co to znaczy umrzeć za swoje przekonania? - pytają autorzy wystawy. W jednym szeregu umieścili oni św. Ojca Maksymiliana Marię Kolbe, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, greckiego filozofa Sokratesa, który został zmuszony do popełnienia samobójstwa w obronie własnych przekonań, czy Martina Luthera Kinga z... Mohammedem Attą, który 11 września 2001 roku uderzył porwanym samolotem w jedną z wież kompleksu World Trade Center, a także Ismailem Omar Mustafai, który dwa lata temu zabił 90 osób podczas ataku terrorystycznego w sali koncertowej w Paryżu. Widzowie wystawy mogą między innymi zobaczyć jego bilet wstępu do sali Bataclan, w której dokonał zamachu. 


Kto broni wystawy? Przede wszystkim jej autorzy. Jak sami przekonują, żaden z "męczenników" nie został uznany za takiego przez artystów, a jedynie przez np. własne organizacje, takie jak choćby Al-Kaida. - Nikt nie jest w żaden sposób gloryfikowany. Nagrania, których odsłuchują widzowie, nazywają terrorystami terrorystów, zakładnikami zakładników i mordercami morderców - przekonuje kolektyw Eye of The Tiger. 


Innego zdania jest np. ambasada francuska w Berlinie, której przedstawiciele w wypowiedzi dla "The Guardian wyraźnie zaznaczyli, że pomimo przywiązania swojego kraju do wolności artystycznej i wolności myślenia, potępiają wprowadzanie dezorientacji w związku z męczeństwem i terroryzmem. Swoje zdanie wyraził też francuski polityk i jeden z rywali Emmanuela Macrona w tegorocznych wyborach prezydenckich, Nicolas Dupont-Aignan, według którego wystawa jest obrazą dla ofiar islamu. Z kolei jeden z polityków antyislamskiej AfD zapowiedział już złożenie skargi na wystawę. 

Instalacja jest częścią "Nordwind Festiwale", odbywającego się w Berlinie i służącego jako platforma do spotkań twórców skandynawskich z międzynarodowymi.

KH/TheGuardian
Fot: wikicommons/Twitter

Warto poczytać

 1. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 2. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 3. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 4. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 5. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

 6. nikaragua-20062018 20.06.2018

  Masowe protesty w Nikaragui. Są ofiary śmiertelne

  Co najmniej sześć osób zginęło, a 34 zostały ranne w mieście Masaya na południu Nikaragui, gdzie we wtorek czasu miejscowego doszło do kolejnych starć między siłami bezpieczeństwa a uczestnikami antyrządowych protestów - poinformowali obrońcy praw człowieka.

 7. meksyk20062018 20.06.2018

  Nowa polityka migracyjna USA oddziela dzieci od rodziców. Meksyk nie będzie bezczynnie patrzył

  Rząd Meksyku potępia politykę migracyjną prezydenta USA Donalda Trumpa i oddzielanie dzieci od ich rodzin na amerykańskiej granicy - powiedział we wtorek szef meksykańskiej dyplomacji Luis Videgaray, który określił takie praktyki jako "okrutne i nieludzkie".

 8. indonezja-prom-20062018 20.06.2018

  Tragedia w Indonezji! Trwają poszukiwania 180 zaginionych osób

  Indonezyjskie służb poszukiwawczo-ratowniczych podały, iż obecnie 180 osób uznaje się za zaginione - wcześniej indonezyjskie władze twierdziły, ze na promie znajdowało się 130 osób - podał Reuters w środę. Prom zatonął w poniedziałek

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook