Jedynie prawda jest ciekawa


Szokująca wystawa z o. Kolbe obok muzułmańskich terrorystów zniknie z Berlina. Jest jedno "ale"

06.12.2017
WTCberlin
Szokująca wystawa z o. Kolbe obok muzułmańskich terrorystów zniknie z Berlina. Jest jedno "ale"

Kolejny raz okazuje się, że w imię "wolności artystycznej" można zrobić wszystko. Nawet uznać terrorystów za męczenników.

Wystawa nie zniknie z powodu protestów francuskiej ambasady, skargi ze strony polityków, czy oburzonych głosów z całego świata. Po prostu kończy się termin jej wystawiania. 

Jak poinformowali na stronie internetowej wystawy organizatorzy z duńskiej grupy "Eye of The Tiger", wystawa dotyczy tego "Kim jest męczennik, kto ma prawo używać tego określenia i jaką rolę ma pełnić w naszym współczesnym świecie?". Wystawa jest mniejszą wersją oryginalnej, która pojawiła się w Kopenhadze. 

Czy dzisiejszy męczennik różni się od tych z przeszłości? I co to znaczy umrzeć za swoje przekonania? - pytają autorzy wystawy. W jednym szeregu umieścili oni św. Ojca Maksymiliana Marię Kolbe, który oddał życie za współwięźnia w Auschwitz, greckiego filozofa Sokratesa, który został zmuszony do popełnienia samobójstwa w obronie własnych przekonań, czy Martina Luthera Kinga z... Mohammedem Attą, który 11 września 2001 roku uderzył porwanym samolotem w jedną z wież kompleksu World Trade Center, a także Ismailem Omar Mustafai, który dwa lata temu zabił 90 osób podczas ataku terrorystycznego w sali koncertowej w Paryżu. Widzowie wystawy mogą między innymi zobaczyć jego bilet wstępu do sali Bataclan, w której dokonał zamachu. 


Kto broni wystawy? Przede wszystkim jej autorzy. Jak sami przekonują, żaden z "męczenników" nie został uznany za takiego przez artystów, a jedynie przez np. własne organizacje, takie jak choćby Al-Kaida. - Nikt nie jest w żaden sposób gloryfikowany. Nagrania, których odsłuchują widzowie, nazywają terrorystami terrorystów, zakładnikami zakładników i mordercami morderców - przekonuje kolektyw Eye of The Tiger. 


Innego zdania jest np. ambasada francuska w Berlinie, której przedstawiciele w wypowiedzi dla "The Guardian wyraźnie zaznaczyli, że pomimo przywiązania swojego kraju do wolności artystycznej i wolności myślenia, potępiają wprowadzanie dezorientacji w związku z męczeństwem i terroryzmem. Swoje zdanie wyraził też francuski polityk i jeden z rywali Emmanuela Macrona w tegorocznych wyborach prezydenckich, Nicolas Dupont-Aignan, według którego wystawa jest obrazą dla ofiar islamu. Z kolei jeden z polityków antyislamskiej AfD zapowiedział już złożenie skargi na wystawę. 

Instalacja jest częścią "Nordwind Festiwale", odbywającego się w Berlinie i służącego jako platforma do spotkań twórców skandynawskich z międzynarodowymi.

KH/TheGuardian
Fot: wikicommons/Twitter

Warto poczytać

 1. GDCtir 21.03.2018

  Polacy walczą z kłamstwem o "polskich obozach". Po USA będzie jeździł specjalny TIR

  Powstają kolejne oddolne inicjatywy, przypominające za granicą o tym, kto podczas II Wojny Światowej dokonywał zbrodni, a kto był ich ofiarą. Na ulice USA wyjedzie niedługo TIR z naczepą "German Death Camps"

 2. BialyDom 21.03.2018

  Interes Polski ważniejszy dla Trumpa od Niemiec! Sensacyjny projekt administracji USA

  Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła we wtorek, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2, a przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być - na podstawie ustawy Kongresu - "wystawione na amerykańskie sankcje"

 3. trump20032018 20.03.2018

  Trump: Arabia Saudyjska to dla USA wielki przyjaciel i inwestor

  Arabia Saudyjska to przyjaciel Stanów Zjednoczonych, który wiele inwestuje w amerykańską gospodarkę - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump, przyjmując w Waszyngtonie następcę saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana.

 4. maryland20032018 20.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. Bohaterski policjant powstrzymał masakrę

  W USA doszło do kolejnej strzelaniny w szkole. Dwoje uczniów -14-latek i 16-latka – jest rannych. Sprawca nie żyje.

 5. Bratyslawa 20.03.2018

  Kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza na Słowacji. Nie ma zgody na nowy rząd

  Prezydent Słowacji Andrej Kiska odmówił we wtorek nominowania nowego składu rządu, jaki przedstawił mu w poniedziałek desygnowany na nowego premiera Peter Pellegrini. Argumentował, że niektórych kandydatów na ministrów dyskwalifikują ich osobiste powiązania

 6. MonteCassinowiki 20.03.2018

  Kolejne zwycięstwo na Monte Cassino. Kontrowersyjna tablica zostanie usunięta

  W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media

 7. Kaddafiwiki 20.03.2018

  Ta afera wstrząśnie Francją. Były prezydent był finansowany przez Kaddafiego?

  B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy został zatrzymany we wtorek i jest przesłuchiwany przez policję śledczą w Nanterre w związku z podejrzeniem o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej w 2007 r. z pieniędzy pochodzących od reżimu w Libii - podały media

 8. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook