Jedynie prawda jest ciekawa


ZDF wciąż nie chce przeprosić za „polskie obozy”.

25.07.2017

Stacja wniosła apelację od klauzuli wykonalności wyroku wydanej przez Sąd Okręgowy w Moguncji.

Z treści apelacji, do której dotarło tvp.info wynika, że stacja dowodzi,że niekorzystny wyrok, który nakazał jej przeprosiny za sformułowanie „polskie obozy zagłady”, jest pokłosiem zmian polityczno-gospodarczych w naszym kraju. Jak wyjaśnia niemiecka stacja, obecny rząd w Polsce „funkcjonuje pod hasłem aktywnej polityki historycznej ukierunkowanej na ochronę dobrego imienia państwa polskiego i Polaków”.

TVP INFO zauważyła też absurdalną uwagę stacji, według której takie wyroki nie zapadały, dopóki w Polsce nie zaczął rządzić PiS. Jak zauważyli dziennikarze tvp „Stacja sugeruje tym samym, że wyrok, który zapadł w Krakowie był pokłosiem aktywnej polityki rządu, który walczy o prawdę historyczną.”

- ZDF zamiast wykonać wyrok sądowy, który dotyczy oczywistego kłamstwa które padło na ich antenie zaczyna szukać wymówek o charakterze politycznym. Jest to oczywista próba rozmycia ich odpowiedzialności za kłamstwa, którego stacja się dopuścili a także wplątanie całej sprawy w obecną sytuację polityczną w Polsce. Podkreślić należy, że orzeczenie zostało wydane przez niezawisły Sąd a późniejsza reakcja na jego wadliwe wykonanie miała charakter obywatelski, niezwiązany z czynnikami rządowymi. Twierdzenie, że całość była inspirowana przez rząd jest po prostu niedorzeczne. - komentuje dla stefczyk.info Kamil Rybikowski, rzecznik akcji German Death Camps, która zorganizowała mobilny bilboard, umieszczony w lutym przed siedzibą ZDF w Moguncji, oraz w kilku europejskich miastach, między innymi w Brukseli i w Londynie. Obecnie organizatorzy akcji planują również zorganizowanie trasy w Stanach Zjednoczonych, na co zbierają już pieniądze za pośrednictwem platformy crowdfundingowej.


Niemiecka stacja została pozwana w 2015 roku przez byłego więźnia KL Auschwitz, Karola Tenderę za to, że dwa lata wcześniej w zapowiedzi filmu dokumentalnego stacja posłużyła się określeniem „polskie obozy zagłady Majdanek i Auschwitz”. W kwietniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Krakowie orzekł wprawdzie, że dobra osobiste Tendery zostały naruszone, ale ZDF już wystarczająco przeprosiła. Inaczej orzekł Sąd Apelacyjny, który w grudniu ubiegłego roku nakazał przeprosiny na stronie głównej portalu stacji. Ta jednak opublikowała przeprosiny w stopniu niewystarczającym – w formie mało widocznej grafiki na dole strony.

Wówczas do sporu włączyli się internauci, którzy wykazali się ogromną aktywnością w serwisach internetowych i mediach społecznościowych. Stacja nie była jednak otwarta do dialogu - usuwała komentarze, oraz blokowała komentujących. 

KH

Warto poczytać

 1. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 2. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 3. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 4. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 5. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 6. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 7. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook