Jedynie prawda jest ciekawa


"Kryzys syryjski będzie niczym w porównaniu z tym, co może nadejść". Mówimy o regionie liczącym 500 mln ludzi

26.03.2018
immigration26032018
"Kryzys syryjski będzie niczym w porównaniu z tym, co może nadejść". Mówimy o regionie liczącym 500 mln ludzi

Dyrektor wykonawczy oenzetowskiego Światowego Program Żywnościowego (WFP) David Beasley ostrzegł, że przeniesienie się członków Państwa Islamskiego (IS) z Bliskiego Wschodu do Afryki może wywołać nowy kryzys migracyjny na masową skalę.

Wielu bojowników tej dżihadystycznej organizacji zbrojnej, którzy uciekli z ogarniętej konfliktem Syrii w związku z upadkiem samozwańczego kalifatu o nazwie Państwo Islamskie, dotarło do Sahelu - olbrzymiego pasa terenów dotkniętych suszą na południowym obrzeżu Sahary i zamieszkanych przez około pół miliarda ludzi - wskazał Beasley w rozmowie z agencją AP.

Sahel rozciąga się od Mauretanii i Sanegalu u zachodnich wybrzeży Afryki po Sudan i Erytreę na wschodzie.

Jak podkreślił Beasley, obecnie bojownicy IS współpracują z innymi ekstremistycznymi organizacjami, w tym z Al-Kaidą, związanym z Al-Kaidą islamistycznym ugrupowaniem Al-Szabab czy z islamistami z Boko Haram, żeby stworzyć - jak to ujął - "wyjątkowe trudności" w całym Sahelu.

Szef WFP poinformował, że ostrzegł europejskich przywódców, iż mogą stanąć w obliczu znacznie większego i poważniejszego kryzysu migracyjnego z terenów Sahelu niż z Syrii, jeśli nie pomogą dostarczać żywności i przywracać stabilności w tym afrykańskim regionie.

"Mówimy o regionie Sahelu liczącym 500 mln ludzi, więc kryzys syryjski będzie niczym w porównaniu z tym, co może nadejść" - ostrzegł Beasley. Według niego bojownicy IS "wkraczają teraz na obszar newralgiczny, bardzo zdestabilizowany z powodu wpływu klimatu i zarządzania". "Infiltrują, rekrutują, wykorzystują żywność jako broń do rekrutowania, aby zdestabilizować i spowodować masową migrację do Europy" - podkreślił Beasley.

WFP chce zapewnić stabilność, wzrost gospodarczy i zrównoważony rozwój, a także dostarczyć żywność do regionu - powiedział szef tej oenzetowskiej agencji, który był w Australii, aby rozmawiać z tamtejszym rządem w sprawie strategii finansowania.

Sahel, który obejmuje Senegal, Mauretanię, Mali, Burkina Faso, Niger, północ Nigerii, Czad, Sudan i Erytreę, jest narażony na susze i powodzie oraz stoi w obliczu stałego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

WFP to agencja ONZ, a także największa organizacja humanitarna na świecie powołana do zwalczania głodu w skali globalnej. Siedziba WFP jest w Rzymie, a biura znajdują się w ponad 80 krajach na całym świecie. 

PAP/cyk/ ap/

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 7. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 8. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook