Jedynie prawda jest ciekawa


"Kryzys syryjski będzie niczym w porównaniu z tym, co może nadejść". Mówimy o regionie liczącym 500 mln ludzi

26.03.2018
immigration26032018
"Kryzys syryjski będzie niczym w porównaniu z tym, co może nadejść". Mówimy o regionie liczącym 500 mln ludzi

Dyrektor wykonawczy oenzetowskiego Światowego Program Żywnościowego (WFP) David Beasley ostrzegł, że przeniesienie się członków Państwa Islamskiego (IS) z Bliskiego Wschodu do Afryki może wywołać nowy kryzys migracyjny na masową skalę.

Wielu bojowników tej dżihadystycznej organizacji zbrojnej, którzy uciekli z ogarniętej konfliktem Syrii w związku z upadkiem samozwańczego kalifatu o nazwie Państwo Islamskie, dotarło do Sahelu - olbrzymiego pasa terenów dotkniętych suszą na południowym obrzeżu Sahary i zamieszkanych przez około pół miliarda ludzi - wskazał Beasley w rozmowie z agencją AP.

Sahel rozciąga się od Mauretanii i Sanegalu u zachodnich wybrzeży Afryki po Sudan i Erytreę na wschodzie.

Jak podkreślił Beasley, obecnie bojownicy IS współpracują z innymi ekstremistycznymi organizacjami, w tym z Al-Kaidą, związanym z Al-Kaidą islamistycznym ugrupowaniem Al-Szabab czy z islamistami z Boko Haram, żeby stworzyć - jak to ujął - "wyjątkowe trudności" w całym Sahelu.

Szef WFP poinformował, że ostrzegł europejskich przywódców, iż mogą stanąć w obliczu znacznie większego i poważniejszego kryzysu migracyjnego z terenów Sahelu niż z Syrii, jeśli nie pomogą dostarczać żywności i przywracać stabilności w tym afrykańskim regionie.

"Mówimy o regionie Sahelu liczącym 500 mln ludzi, więc kryzys syryjski będzie niczym w porównaniu z tym, co może nadejść" - ostrzegł Beasley. Według niego bojownicy IS "wkraczają teraz na obszar newralgiczny, bardzo zdestabilizowany z powodu wpływu klimatu i zarządzania". "Infiltrują, rekrutują, wykorzystują żywność jako broń do rekrutowania, aby zdestabilizować i spowodować masową migrację do Europy" - podkreślił Beasley.

WFP chce zapewnić stabilność, wzrost gospodarczy i zrównoważony rozwój, a także dostarczyć żywność do regionu - powiedział szef tej oenzetowskiej agencji, który był w Australii, aby rozmawiać z tamtejszym rządem w sprawie strategii finansowania.

Sahel, który obejmuje Senegal, Mauretanię, Mali, Burkina Faso, Niger, północ Nigerii, Czad, Sudan i Erytreę, jest narażony na susze i powodzie oraz stoi w obliczu stałego braku bezpieczeństwa żywnościowego.

WFP to agencja ONZ, a także największa organizacja humanitarna na świecie powołana do zwalczania głodu w skali globalnej. Siedziba WFP jest w Rzymie, a biura znajdują się w ponad 80 krajach na całym świecie. 

PAP/cyk/ ap/

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 7. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook