Jedynie prawda jest ciekawa


Szef węgierskiej dyplomacji: My rozwiązaliśmy problem nielegalnej migracji

22.05.2017

Tylko ogrodzenie na granicy z Serbią stanowiły rozwiązanie wobec nielegalnej migracji.

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto ocenił, że w ostatnim czasie tylko surowa ochrona granicy węgierskiej i ogrodzenie na granicy z Serbią stanowiły rozwiązanie wobec nielegalnej migracji, a tymczasem UE wywiera presję na tych, którzy rozwiązują problem.

Szijjarto oświadczył w poniedziałek na konferencji prasowej w Budapeszcie, że presja migracyjna jeszcze się nie zakończyła, o czym świadczy rosnący napływ imigrantów do Włoch i Rumunii.

Zaznaczył, że w przyszłości należy się dodatkowo liczyć z kilkoma niepokojącymi czynnikami: np. podczas dobrej pogody zawsze rośnie napływ uchodźców. Problemem jest także kruchość unijno-tureckiego porozumienia ws. zahamowania fali imigrantów.

Ponadto powodem do niepokoju jest - zdaniem Szijjarto - niestabilna sytuacja wewnętrzna w Macedonii, gdyż nie wiadomo, czy nowe kierownictwo kraju będzie miało wolę i będzie w stanie kontynuować dotychczasowe posunięcia w sferze ochrony granicy.

Po nierozstrzygniętych grudniowych wyborach parlamentarnych w Macedonii nie udało się do tej pory utworzyć nowego rządu. Żadna z dwóch największych partii nie zdobyła wystarczającej liczby głosów aby samodzielnie utworzyć rząd. Prawicowy prezydent Gjorge Iwanow powierzył w środę szefowi lewicowej opozycji Zoranowi Zaewowi misję utworzenia koalicyjnego rządu wraz z partią mniejszości albańskiej, co może doprowadzić do zakończenia impasu.

Tymczasem - jak ocenił Szijjarto - UE zamiast szukać rozwiązania problemu imigracji wywiera presję na tych, którzy rozwiązują sytuację lub mają wizję jej rozwiązania.

Minister nawiązał do tego, że w ubiegłą środę Parlament Europejski wezwał do uruchomienia wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu. PE uznał, że sytuacja w tym kraju usprawiedliwia rozpoczęcie procedury, która może zakończyć się sankcjami. Przegłosowanie rezolucji w tej sprawie to następstwo kwietniowej debaty w PE, podczas której węgierskie władze były krytykowane m.in. za prawo dotyczące szkolnictwa wyższego.

Szijjarto uznał za zdumiewające, że w okresie pełnym wyzwań, gdy należałoby zajmować się bezpieczeństwem energetycznym, Brexitem czy sytuacją na Ukrainie, PE przyjmuje rezolucję, w której bierze w obronę syryjskiego migranta Ahmeda H., skazanego na Węgrzech na 10 lat za terroryzm. W rezolucji wspomniano m.in. że Ahmed H. został skazany w nieuczciwym procesie tylko na tej podstawie, że użył megafonu, by rozładować napięcie, i rzucił trzy przedmioty w pograniczników. Według Szijjarto jest to "nowy przejaw europejskiego szkodzenia własnemu losowi".

Minister zapowiedział też, że jeśli zostanie zaobserwowane, że zachodniobałkański szlak imigracyjny do UE przeniesie się do Rumunii, to ochrona węgierskiej granicy zostanie rozszerzona i Węgry rozpoczną budowę ogrodzenia także na granicy z Rumunią. Jak dodał, są prowadzone stałe uzgodnienia w tej sprawie z rumuńskimi władzami.

pg/PAP

[foto: Wikimedia Commons/Joachim Seidler]


Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 8. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook