Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ z wizytą w USA

09.01.2017

Udział w debacie Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat zapobiegania konfliktom oraz promocja kandydatury Polski na niestałego członka Rady to główne cele dwudniowej wizyty szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego w Nowym Jorku. Minister spotka się też z b. sekretarzem stanu USA Henrym Kissingerem.

"Podczas dwudniowej wizyty w Nowym Jorku minister Waszczykowski spotka się - jako jeden z pierwszych ministrów spraw zagranicznych - z nowym sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterres" - powiedziała PAP rzeczniczka MSZ Joanna Wajda. 

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek. Jak poinformowała, szef MSZ weźmie też udział w poniedziałek w spotkaniu z ambasadorami państw zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, którzy - zaznaczyła Wajda - w czerwcu będą głosowali w sprawie polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. MSZ postrzega członkostwo naszego kraju w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jako sposób na wzmocnienie pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz "impuls do wzmocnienia globalnego wymiaru polskiej polityki zagranicznej" - podkreśliła rzeczniczka resortu spraw zagranicznych. 

We wtorek szef polskiej dyplomacji będzie miał wystąpienie podczas organizowanej przez Szwecję otwartej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat zapobiegania konfliktom. W jej trakcie minister Waszczykowski zaprezentuje zaangażowanie Polski w rozwiązywanie problemów o charakterze globalnym - poinformowała Wajda. Również we wtorek minister Waszczykowski spotka się z byłym doradcą prezydentów USA ds. bezpieczeństwa narodowego, byłym sekretarzem stanu Henrym Kissingerem. "Rozmowa będzie stanowiła okazję do omówienia kierunków polityki USA w okresie prezydentury Donalda Trumpa oraz najważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Spotkanie będzie też służyło zaprezentowaniu polskich wizji relacji transatlantyckich" - zaznaczyła. 

Według niemieckiego dziennika "Bild" Kissinger będzie doradzał nowemu prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi w sprawach polityki zagranicznej i ma m.in. opracować plan ustabilizowania sytuacji na Ukrainie. Kissinger, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, a następnie szef amerykańskiej dyplomacji w administracji republikańskiego prezydenta Richarda Nixona, ma według "Bilda" zostać "pośrednikiem między Waszyngtonem a Moskwą" podczas planowanej przez Trumpa próby zbliżenia się USA i Rosji. 

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 6. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 7. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 8. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook