Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ: Powrót do szerokich relacji z Libią

30.03.2017

„Chcielibyśmy, aby tam zapanował pokój i warunki bezpieczeństwa, które pozwoliłyby wrócić nam do takiej współpracy, jaką mieliśmy z Libią przed laty"” - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Libii Mohamedem Taherem Sialą.

Waszczykowski podkreślił, że liczy na szeroką współpracę polityczno-gospodarczą z odbudowaną Libią. Na wspólnej konferencji prasowej ze swoim libijskim odpowiednikiem szef polskiej dyplomacji zauważył, że "przez wiele lat relacje polsko-libijskie były bardzo rozwinięte, na bardzo wysokim poziomie". Zaznaczył, że ma na myśli stosunki zarówno polityczne, jak i "przede wszystkim gospodarcze". 

"Były takie lata, że w Libii pracowało do kilkudziesięciu tysięcy polskich obywateli - techników, lekarzy, pielęgniarek, robotników budowlanych, którzy budowali wielkie budowy w Libii" - wskazał minister. "Mam nadzieję, że w najbliższym czasie powrócimy do szerokiej współpracy polityczno-gospodarczej z odbudowaną, stabilną, pokojową Libią" - dodał. 

"Chcielibyśmy, aby proces polityczny, proces pokojowy w Libii postępował, aby doprowadził do pojednania, do powstania władz centralnych, które byłyby akceptowane przez całe społeczeństwo libijskie" - podkreślił Waszczykowski. "Chcielibyśmy, aby tam zapanował pokój i warunki bezpieczeństwa, które pozwoliłyby wrócić nam do takiej współpracy, jaką mieliśmy z Libią przed laty" - dodał minister. "Jesteśmy aktywnym uczestnikiem w ramach UE wspierania tego procesu pokojowego w Libii" - zaznaczył. 

Wśród obszarów potencjalnej współpracy obu krajów Waszczykowski wymienił m.in. walkę z terroryzmem, energetykę, a także wymianę studencką i archeologię. "Przypomnę, że tysiące libijskich studentów zostało wykształconych w Polsce; chcielibyśmy również, żeby wrócili teraz do Polski nowi studenci, którzy mogliby skorzystać z bogatej oferty polskich szkół wyższych. W Libii pracowali również przed laty polscy archeolodzy, bo przecież Libia to ważna część historii cywilizacji światowej. Libia jest też dla nas ważnym krajem, z którym rozmawiamy o wojnie z terroryzmem" - wyliczał szef polskiego MSZ. 

Tematem rozmów, relacjonował Waszczykowski, było również odtworzenie polskiej ambasady i konsulatów w Libii. 

Nadzieję na odtworzenie polsko-libijskich relacji, m.in. w dziedzinie energetyki, wyraził na również Siala. "Cały czas wspieramy Polskę, żeby mogła zabezpieczyć swoje źródła energii i uczestniczyć w naszym procesie przetargowym" - mówił libijski minister. Wskazał w tym kontekście w szczególności na polskie firmy zajmujące się wydobyciem ropy i gazu, których ceny usług określił jako "rozsądne w porównaniu z cenami innych krajów". "Potrzebujemy też waszej pomocy jeśli chodzi o archeologię" - dodał szef MSZ Libii. 

Podziękował również polskiemu ministrowi za wsparcie porozumienia politycznego w Libii. 

Podczas rozpoczętej w czwartek kilkudniowej wizyty w Polsce szef libijskiej dyplomacji ma się też spotkać m.in. z premier Beatą Szydło, a także prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim i wiceministrem rozwoju Pawłem Chorążym. 

Libia boryka się z wewnętrzną niestabilnością od upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego w 2011 r. w następstwie rebelii wspartej przez interwencję militarną prowadzoną przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. 

Wsparcie dla libijskich służb granicznych i lokalnych wspólnot zapowiedzieli na początku lutego podczas szczytu na Malcie unijni przywódcy, co ma powstrzymać rosnącą liczbę migrantów przeprawiających się z wybrzeży Afryki Północnej. 

W ubiegłym roku przez szlak prowadzący głównie z Libii do Włoch przedostało się 181 tys. osób. 4,5 tys. osób straciło życie. Komisja Europejska szacuje, że Libia jest punktem przerzutowym dla 90 proc. migrantów, którzy próbują przedostać się do UE przez środkową część Morza Śródziemnego.

 

ak/PAP 

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 2. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 3. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 4. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 5. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 6. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 7. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook