Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ: Powrót do szerokich relacji z Libią

30.03.2017

„Chcielibyśmy, aby tam zapanował pokój i warunki bezpieczeństwa, które pozwoliłyby wrócić nam do takiej współpracy, jaką mieliśmy z Libią przed laty"” - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Libii Mohamedem Taherem Sialą.

Waszczykowski podkreślił, że liczy na szeroką współpracę polityczno-gospodarczą z odbudowaną Libią. Na wspólnej konferencji prasowej ze swoim libijskim odpowiednikiem szef polskiej dyplomacji zauważył, że "przez wiele lat relacje polsko-libijskie były bardzo rozwinięte, na bardzo wysokim poziomie". Zaznaczył, że ma na myśli stosunki zarówno polityczne, jak i "przede wszystkim gospodarcze". 

"Były takie lata, że w Libii pracowało do kilkudziesięciu tysięcy polskich obywateli - techników, lekarzy, pielęgniarek, robotników budowlanych, którzy budowali wielkie budowy w Libii" - wskazał minister. "Mam nadzieję, że w najbliższym czasie powrócimy do szerokiej współpracy polityczno-gospodarczej z odbudowaną, stabilną, pokojową Libią" - dodał. 

"Chcielibyśmy, aby proces polityczny, proces pokojowy w Libii postępował, aby doprowadził do pojednania, do powstania władz centralnych, które byłyby akceptowane przez całe społeczeństwo libijskie" - podkreślił Waszczykowski. "Chcielibyśmy, aby tam zapanował pokój i warunki bezpieczeństwa, które pozwoliłyby wrócić nam do takiej współpracy, jaką mieliśmy z Libią przed laty" - dodał minister. "Jesteśmy aktywnym uczestnikiem w ramach UE wspierania tego procesu pokojowego w Libii" - zaznaczył. 

Wśród obszarów potencjalnej współpracy obu krajów Waszczykowski wymienił m.in. walkę z terroryzmem, energetykę, a także wymianę studencką i archeologię. "Przypomnę, że tysiące libijskich studentów zostało wykształconych w Polsce; chcielibyśmy również, żeby wrócili teraz do Polski nowi studenci, którzy mogliby skorzystać z bogatej oferty polskich szkół wyższych. W Libii pracowali również przed laty polscy archeolodzy, bo przecież Libia to ważna część historii cywilizacji światowej. Libia jest też dla nas ważnym krajem, z którym rozmawiamy o wojnie z terroryzmem" - wyliczał szef polskiego MSZ. 

Tematem rozmów, relacjonował Waszczykowski, było również odtworzenie polskiej ambasady i konsulatów w Libii. 

Nadzieję na odtworzenie polsko-libijskich relacji, m.in. w dziedzinie energetyki, wyraził na również Siala. "Cały czas wspieramy Polskę, żeby mogła zabezpieczyć swoje źródła energii i uczestniczyć w naszym procesie przetargowym" - mówił libijski minister. Wskazał w tym kontekście w szczególności na polskie firmy zajmujące się wydobyciem ropy i gazu, których ceny usług określił jako "rozsądne w porównaniu z cenami innych krajów". "Potrzebujemy też waszej pomocy jeśli chodzi o archeologię" - dodał szef MSZ Libii. 

Podziękował również polskiemu ministrowi za wsparcie porozumienia politycznego w Libii. 

Podczas rozpoczętej w czwartek kilkudniowej wizyty w Polsce szef libijskiej dyplomacji ma się też spotkać m.in. z premier Beatą Szydło, a także prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim i wiceministrem rozwoju Pawłem Chorążym. 

Libia boryka się z wewnętrzną niestabilnością od upadku reżimu Muammara Kadafiego, obalonego w 2011 r. w następstwie rebelii wspartej przez interwencję militarną prowadzoną przez Francję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. 

Wsparcie dla libijskich służb granicznych i lokalnych wspólnot zapowiedzieli na początku lutego podczas szczytu na Malcie unijni przywódcy, co ma powstrzymać rosnącą liczbę migrantów przeprawiających się z wybrzeży Afryki Północnej. 

W ubiegłym roku przez szlak prowadzący głównie z Libii do Włoch przedostało się 181 tys. osób. 4,5 tys. osób straciło życie. Komisja Europejska szacuje, że Libia jest punktem przerzutowym dla 90 proc. migrantów, którzy próbują przedostać się do UE przez środkową część Morza Śródziemnego.

 

ak/PAP 

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 2. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 3. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 4. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 5. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 6. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 7. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook