Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

17.01.2017

Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski.

W radiowej Trójce szef MSZ był pytany, czy nie obawia się, że to, co zyskaliśmy wraz obecnością amerykańskiej brygady pancernej w Polsce, możemy stracić z chwilą, gdy Donald Trump obejmie stanowisko prezydenta.

"Jak na razie nie ma takich oznak. Gdyby nowa administracja, która za chwilę przejmie władzę, była zupełnie odmiennego zdania od tej administracji, która odchodzi, na temat polityki zagranicznej, na temat polityki bezpieczeństwa, jestem przekonany, że taki sygnał dawno by już poszedł" - powiedział Waszczykowski.

"Natomiast poszło to odwrotnie" - dodał zaznaczając, że tuż po wyborach amerykański prezydent elekt zadzwonił do sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga i do prezydenta Andrzeja Dudy "i wyraził całkowite poparcie tej polityki bezpieczeństwa".

Na pytanie, czy nie są dla nas czymś niepokojącym ostatnie wywiady Trumpa, szef MSZ odpowiedział, że chodzi o jeden wywiad, bo - jak zaznaczył - wypowiedzi Trumpa po wyborach "były również korzystne dla nas".

Szef MSZ dodał, że w ubiegłym tygodniu podczas wizyty w Nowym Jorku rozmawiał z nominowanym na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego gen. Michaelem Flynnem oraz Henrym Kissingerem, który ma być doradcą Trumpa w sprawach polityki zagranicznej. "Nie było tam żadnej wątpliwości, cienia wątpliwości, że taka będzie polityka amerykańska" - powiedział.

Waszczykowski przyznał, że w niedawnym wywiadzie Trumpa dla niemieckiego dziennika "Bild" "padły słowa, które nas zastanawiają". "Ale mam nadzieję, że to jest taka publicystyka w tej chwili jeszcze, nie wiążąca, poczekajmy jeszcze chwilę. Będziemy oceniać Donalda Trumpa po wystąpieniu już oficjalnym, kiedy 20 stycznia obejmie władzę" - powiedział szef MSZ.

Dodał, że w najbliższych dniach będzie w Davos - od wtorku do piątku odbędzie się tam 47. Światowe Forum Ekonomiczne - gdzie ma nadzieję rozmawiać z amerykańskimi ekspertami, spotka się również z szefową unijnej dyplomacji Federiką Mogherini i szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. "Będziemy w
czwartek w Davos w jednym panelu i też odniesiemy się do tego, co mówi Donald Trump" - powiedział szef MSZ.

Najnowszy wywiad Trumpa dla niemieckiego dziennika "Bild" i brytyjskiego "Timesa" wywołał poruszenie wśród polityków niektórych krajów UE i NATO. W wywiadzie tym Trump ocenił m.in., że NATO jest "przestarzałe", powtarzając swoje komentarze z kampanii wyborczej. Uznał także, że Brexit
będzie "wielką rzeczą", a z UE wyjdą też inne kraje.

"NATO ma problemy. Jest przestarzałe, ponieważ zostało zaprojektowane wiele, wiele lat temu. Po drugie, kraje (członkowskie) nie płacą tyle, ile powinny" - mówił Trump podkreślając, że jest to "nie fair". Jak dodał, Sojusz nie zatroszczył się o walkę z terroryzmem. "Abstrahując od tego, uważam NATO za bardzo ważne" - podkreślił.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook