Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON: Polska ma taką samą opinię jak Rumunia

28.04.2017

Sytuacja na wschodniej i południowej flance NATO oraz kwestie dotyczące bilateralnej współpracy Polski i Rumunii - to niektóre tematy poruszane w piątek w Bukareszcie przez ministrów obrony obu państw.

W oświadczeniu dla mediów - udostępnionym na twitterze resortu obrony - szef MON Antoni Macierewicz dziękował za znakomitą współpracę na polu politycznym i militarnym, perspektywę wzmocnienia sił zbrojnych oraz możliwość wymiany opinii. -Praktycznie rzecz biorąc we wszystkich kwestiach - począwszy od spraw związanych z wzmocnieniem możliwości obronnych Unii Europejskiej, które muszą być podporządkowane, a nie alternatywne w stosunku do naszych sił zaangażowanych w NATO, a skończywszy na współpracy naszych oddziałów - we wszystkich tych kwestiach, Polska ma taką samą opinię jak Rumunia- powiedział w nagraniu zamieszczonym na twitterze Macierewicz.

Wskazał, że jest wiele obszarów dalszej współpracy, np. kwestie związane z reformą systemu dowodzenia NATO. -To są sprawy, które teraz się toczą, zostaną w bardzo bliskim terminie rozstrzygnięte. Cieszę się, że ustaliliśmy wspólną opinię w tej sprawie- dodał minister. Macierewicz dziękował swojemu odpowiednikowi za zgodę na wysłanie do Polski rumuńskich oficerów. Rumunia wysłała pododdział przeciwlotniczy, który wszedł w skład batalionowej grupy bojowej NATO, zaś Polska wyśle do Rumunii kompanię piechoty zmotoryzowanej, która także będzie częścią wielonarodowej jednostki. -Ta wzajemna wymiana oficerów wzmocni nasze partnerstwo i możliwości obronne każdego z naszych państw- ocenił minister. 

Dodał, że rumuńscy żołnierze byli w Polsce entuzjastycznie witani. Sympatia ta jest, jego zdaniem, efektem wspólnej historii oraz zrozumienia konieczności i korzyści, jakie płyną z współpracy. -Polacy mają pełną świadomość, że tak jak Rumunia stanowi bastion obrony wolnego świata na południowej części wschodniej flanki, na obrzeżach Morza Czarnego, tak Polska stanowi taki bastion na Bałtyku- ocenił. Minister odwiedził w piątek w Bukareszcie także Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Południe-Wschód.

fot. [PAP/EPA/ROBERT GHEMENT]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 2. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 3. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 4. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 5. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 6. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 7. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 8. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook