Jedynie prawda jest ciekawa


Szef MON: Polska ma taką samą opinię jak Rumunia

28.04.2017

Sytuacja na wschodniej i południowej flance NATO oraz kwestie dotyczące bilateralnej współpracy Polski i Rumunii - to niektóre tematy poruszane w piątek w Bukareszcie przez ministrów obrony obu państw.

W oświadczeniu dla mediów - udostępnionym na twitterze resortu obrony - szef MON Antoni Macierewicz dziękował za znakomitą współpracę na polu politycznym i militarnym, perspektywę wzmocnienia sił zbrojnych oraz możliwość wymiany opinii. -Praktycznie rzecz biorąc we wszystkich kwestiach - począwszy od spraw związanych z wzmocnieniem możliwości obronnych Unii Europejskiej, które muszą być podporządkowane, a nie alternatywne w stosunku do naszych sił zaangażowanych w NATO, a skończywszy na współpracy naszych oddziałów - we wszystkich tych kwestiach, Polska ma taką samą opinię jak Rumunia- powiedział w nagraniu zamieszczonym na twitterze Macierewicz.

Wskazał, że jest wiele obszarów dalszej współpracy, np. kwestie związane z reformą systemu dowodzenia NATO. -To są sprawy, które teraz się toczą, zostaną w bardzo bliskim terminie rozstrzygnięte. Cieszę się, że ustaliliśmy wspólną opinię w tej sprawie- dodał minister. Macierewicz dziękował swojemu odpowiednikowi za zgodę na wysłanie do Polski rumuńskich oficerów. Rumunia wysłała pododdział przeciwlotniczy, który wszedł w skład batalionowej grupy bojowej NATO, zaś Polska wyśle do Rumunii kompanię piechoty zmotoryzowanej, która także będzie częścią wielonarodowej jednostki. -Ta wzajemna wymiana oficerów wzmocni nasze partnerstwo i możliwości obronne każdego z naszych państw- ocenił minister. 

Dodał, że rumuńscy żołnierze byli w Polsce entuzjastycznie witani. Sympatia ta jest, jego zdaniem, efektem wspólnej historii oraz zrozumienia konieczności i korzyści, jakie płyną z współpracy. -Polacy mają pełną świadomość, że tak jak Rumunia stanowi bastion obrony wolnego świata na południowej części wschodniej flanki, na obrzeżach Morza Czarnego, tak Polska stanowi taki bastion na Bałtyku- ocenił. Minister odwiedził w piątek w Bukareszcie także Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Południe-Wschód.

fot. [PAP/EPA/ROBERT GHEMENT]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 2. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 3. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 4. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 5. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 6. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 7. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 8. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook