Jedynie prawda jest ciekawa


Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

23.04.2018
russia23042018
Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

- Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

"Nie ma żadnych zmian w naszej polityce (wobec Rosji - PAP), nie ma ku temu żadnych przesłanek" - powiedział dziennikarzom minister Linkeviczius. Poinformował, że rozmowa dotyczyła współpracy "na poziomie praktycznym, na którym jest wiele do zrobienia".

Według ministra podczas narady, w której uczestniczyli też ambasadorzy Litwy w Rosji i w innych krajach wschodnich, a także doradca prezydent do spraw zagranicznych Nerijus Aleksiejunas, nie poruszano kwestii ocieplenia stosunków w Rosją.

Linkeviczius zaznaczył, że Litwie zależy na lepszych i bardziej konstruktywnych stosunkach z Rosją, ale wskazał, że "ocieplać stosunki powinna ta strona, która je ochładza".

"My nie okupowaliśmy Krymu, nie okupowaliśmy 20 proc. terytorium Gruzji, nie wtrącamy się do systemu politycznego innych państw bądź wyborów w tych państwach i nie sądzimy, że to my powinniśmy poprawiać stosunki" - powiedział Linkeviczius.

Na początku stycznia br. premier Litwy Saulius Skvernelis opowiedział się za wznowieniem współpracy z rządem Rosji. Prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła wówczas, że taka propozycja jest "nieodpowiedzialna".

W poniedziałek przed rozpoczęciem narady premier Litwy oświadczył, że "w relacjach międzypaństwowych najważniejsze jest przestrzeganie podstawowych zasad: przede wszystkim praw człowieka i zobowiązań wynikających z prawa międzynarodowego"; podkreślił, że "pod tym względem jego stanowisko i stanowisko prezydent są zbieżne".

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 3. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 4. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 5. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 6. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook