Jedynie prawda jest ciekawa


Szef KE zaprosił premierów krajów V4 na spotkanie

04.10.2017

- Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker zaprosił szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) na rozmowę przy kolacji 18 października przed szczytem UE, by omówić sporne kwestie - informuje dziennik "Nepszava" za węgierską rozgłośnią Klubradio.

"Takie spotkanie stworzyłoby okazję do kontynuowania naszych rozpoczętych w Bratysławie i Tallinie nieformalnych rozmów o zjednoczonej, silniejszej i bardziej demokratycznej Europie" - cytuje "Nepszava" list Junckera do premiera Węgier Viktora Orbana. Według dziennika rozmowy miałyby dotyczyć m.in. sprawy uchodźców.

Jak pisze "Nepszava", Juncker zaakcentował w liście znaczenie zachowania jedności 27 państw członkowskich UE.

"Szef Komisji powrócił tym samym już z konkretną datą do swej propozycji złożonej na lipcowym szczycie w Bratysławie, aby Komisja i kraje Grupy Wyszehradzkiej zasiadły do rozmów i zamiast przekazywać sobie komunikaty omówiły problemy, w tym kwestię uchodźców" - pisze gazeta.

Dziennik przypomina, że w poniedziałkowym wywiadzie dla dziennika "Bild" Juncker powiedział, że "leży mu na sercu", by podziały między wschodnią, zachodnią i środkową częścią Europy nie uległy pogłębieniu. Ocenił też, że błędem byłoby nakładanie na Polskę i Węgry sankcji finansowych, "dopóki ścieżka dialogu nie została zamknięta".

"(Szef KE) nie wyklucza więc kategorycznie ewentualnych sankcji, tylko nie uważa jeszcze, by nadszedł na nie właściwy czas" - pisze "Nepszava". Gazeta wysuwa też przypuszczenie, że "niewykluczone, iż Juncker chce posadzić przy jednym stole szefów rządów V4, by przekonać się na własne oczy, że nie ma już jedności między tymi krajami". 
PAP

 

Warto poczytać

 1. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 2. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 3. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 4. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 5. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 6. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 7. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook