Jedynie prawda jest ciekawa


Szczyt szefów parlamentów o przyszłości UE

21.04.2017

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński weźmie udział w konferencji przewodniczących parlamentów UE, która odbędzie się 23-24 kwietnia w Bratysławie. Głównymi tematami rozmów będą przyszłość Unii Europejskiej oraz rola parlamentów narodowych.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że główny temat konferencji w Bratysławie, to przyszłość Unii Europejskiej, jako podmiotu globalnego w kontekście zmian zachodzących na świecie. 

Jak podkreśla Kancelaria, Unia "znajduje się w wielowymiarowym kryzysie, który zagraża jedności Wspólnoty". "W obliczu różnorodnych problemów wewnętrznych i zewnętrznych wyzwań geopolitycznych, jakie stoją obecnie przed Wspólnotą, konieczne jest przedstawienie wizji i wiarygodnego planu rozwoju, odnowy i wzmocnienia Unii w przyszłości" - czytamy w komunikacie. 

Spotkanie w Bratysławie ma być też poświęcone roli parlamentów narodowych. Wśród tematów dyskusji będzie także przybliżanie prac parlamentarnych obywatelom we współczesnym świecie. Według Kancelarii Sejmu, ta sesja pozwoli na wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk m.in. w zakresie przejrzystości i otwartości prawodawstwa. 

Konferencja będzie także okazją do podsumowania osiągnięć słowackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w drugim półroczu 2016 r. i stanu obecnego przewodnictwa maltańskiego oraz ich parlamentarnego wymiaru. Na marginesie parlamentarnego szczytu planowane jest także spotkanie szefów parlamentów Grupy Wyszehradzkiej. 

Konferencja przewodniczących parlamentów UE, to forum dyskusji na temat zadań parlamentów narodowych w strukturze europejskiej, współpracy międzyparlamentarnej w sprawach unijnych i wyzwań stojących przed Unią. 

W skład tego gremium wchodzą przewodniczący parlamentów UE i Parlamentu Europejskiego. Konferencja zbiera się raz do roku, w pierwszej połowie roku kalendarzowego i jest organizowana przez kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE w drugim półroczu poprzedniego roku. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 4. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 5. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 6. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 7. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook