Jedynie prawda jest ciekawa


Szczyt szefów parlamentów o przyszłości UE

21.04.2017

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński weźmie udział w konferencji przewodniczących parlamentów UE, która odbędzie się 23-24 kwietnia w Bratysławie. Głównymi tematami rozmów będą przyszłość Unii Europejskiej oraz rola parlamentów narodowych.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że główny temat konferencji w Bratysławie, to przyszłość Unii Europejskiej, jako podmiotu globalnego w kontekście zmian zachodzących na świecie. 

Jak podkreśla Kancelaria, Unia "znajduje się w wielowymiarowym kryzysie, który zagraża jedności Wspólnoty". "W obliczu różnorodnych problemów wewnętrznych i zewnętrznych wyzwań geopolitycznych, jakie stoją obecnie przed Wspólnotą, konieczne jest przedstawienie wizji i wiarygodnego planu rozwoju, odnowy i wzmocnienia Unii w przyszłości" - czytamy w komunikacie. 

Spotkanie w Bratysławie ma być też poświęcone roli parlamentów narodowych. Wśród tematów dyskusji będzie także przybliżanie prac parlamentarnych obywatelom we współczesnym świecie. Według Kancelarii Sejmu, ta sesja pozwoli na wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk m.in. w zakresie przejrzystości i otwartości prawodawstwa. 

Konferencja będzie także okazją do podsumowania osiągnięć słowackiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w drugim półroczu 2016 r. i stanu obecnego przewodnictwa maltańskiego oraz ich parlamentarnego wymiaru. Na marginesie parlamentarnego szczytu planowane jest także spotkanie szefów parlamentów Grupy Wyszehradzkiej. 

Konferencja przewodniczących parlamentów UE, to forum dyskusji na temat zadań parlamentów narodowych w strukturze europejskiej, współpracy międzyparlamentarnej w sprawach unijnych i wyzwań stojących przed Unią. 

W skład tego gremium wchodzą przewodniczący parlamentów UE i Parlamentu Europejskiego. Konferencja zbiera się raz do roku, w pierwszej połowie roku kalendarzowego i jest organizowana przez kraj sprawujący prezydencję w Radzie UE w drugim półroczu poprzedniego roku. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 2. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 3. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

 4. trump19042018 19.04.2018

  Gorąca modelka Playboya zdradza szczegóły romansu z Trumpem. Kto próbował zatuszować tę sprawę?

  Karen McDougal, amerykańska modelka i aktorka znana głównie ze stron Playboya, będzie mogła opowiedzieć publicznie o swoim rzekomym romansie z prezydentem Donaldem Trumpem.

 5. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 6. alfie18042018 18.04.2018

  Cywilizacja śmierci: brytyjski sąd zadecydował o eutanazji niemowlaka. Rodzice się nie poddają

  Brytyjski sąd apelacyjny zadecydował, że Alfie Evans, 23-miesięczne niemowlę chore na niezdiagnozowaną chorobę mózgu, zostanie zgodnie z wolą jego lekarzy odłączony od maszyn podtrzymujących jego życie.

 7. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 8. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook