Jedynie prawda jest ciekawa


Szczyt NATO bez histerii

30.12.2015

Rzecznik departamentu stanu USA: „Następny szczyt odbędzie się w Polsce w 2016 roku. I ta decyzja pozostaje w mocy.”

Rzecznik departamentu stanu USA Mark Toner zdementował doniesienia „Gazety Wyborczej”, że zaplanowany na przyszły rok szczyt NATO w Polsce jest zagrożony.

- Administracja prezydenta USA Baracka Obamy - jak informują nasze źródła - odkłada decyzję o spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. W dodatku "daje do zrozumienia", że zorganizowanie lipcowego szczytu NATO w Warszawie "nie jest przesądzone" - pisała „Wyborcza”.

- NATO zdecydowało na szczycie w Walii, że następny szczyt odbędzie się w Polsce w 2016 roku. I ta decyzja pozostaje w mocy – oświadczył w odpowiedzi Mark Toner.

Odpowiadając w Waszyngtonie na pytanie TVN o stanowisko USA ws. Trybunału Konstytucyjnego, nie dał się wciągnąć w histerię. W jego stanowisku nie ma słowa o rzekomym zagrożeniu demokracji w Polsce. Wręcz przeciwnie.

- Jesteśmy przekonani o sile polskiej demokracji i zdolności Polaków do dyskutowania o tych kwestiach w ramach norm demokratycznych i norm polskiego prawa – powiedział.

Zaznaczył, że „system hamulców i równowagi oraz niezależność sędziowska są kluczowymi dla ustroju demokratycznego i rządów prawa”.

- To normalne, że dba się o demokrację u swojego sojusznika i przyjaciela. Stany Zjednoczone głęboko troszczą się o Polskę, która jest państwem demokratycznym i cenionym sojusznikiem w NATO. Kiedy obserwujemy obecną sytuację, to robimy to właśnie w tym kontekście – podkreślił.

Zapewnił, że waszyngtońska administracja jest w kontakcie z rządem PiS.  

- Zadaliśmy rządowi pytania dotyczące działań legislacyjnych wokół Trybunału Konstytucyjnego. Będziemy kontynuować rozmowę na ten temat. To część naszych stosunków i naszej przyjaźni z Polską – wyjaśnił.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JUB/tvn24.pl/”GW”

[fot. profil NATO na Facebooku]

Warto poczytać

 1. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 2. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 3. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 4. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 5. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook