Jedynie prawda jest ciekawa


Szczyt NATO bez histerii

30.12.2015

Rzecznik departamentu stanu USA: „Następny szczyt odbędzie się w Polsce w 2016 roku. I ta decyzja pozostaje w mocy.”

Rzecznik departamentu stanu USA Mark Toner zdementował doniesienia „Gazety Wyborczej”, że zaplanowany na przyszły rok szczyt NATO w Polsce jest zagrożony.

- Administracja prezydenta USA Baracka Obamy - jak informują nasze źródła - odkłada decyzję o spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. W dodatku "daje do zrozumienia", że zorganizowanie lipcowego szczytu NATO w Warszawie "nie jest przesądzone" - pisała „Wyborcza”.

- NATO zdecydowało na szczycie w Walii, że następny szczyt odbędzie się w Polsce w 2016 roku. I ta decyzja pozostaje w mocy – oświadczył w odpowiedzi Mark Toner.

Odpowiadając w Waszyngtonie na pytanie TVN o stanowisko USA ws. Trybunału Konstytucyjnego, nie dał się wciągnąć w histerię. W jego stanowisku nie ma słowa o rzekomym zagrożeniu demokracji w Polsce. Wręcz przeciwnie.

- Jesteśmy przekonani o sile polskiej demokracji i zdolności Polaków do dyskutowania o tych kwestiach w ramach norm demokratycznych i norm polskiego prawa – powiedział.

Zaznaczył, że „system hamulców i równowagi oraz niezależność sędziowska są kluczowymi dla ustroju demokratycznego i rządów prawa”.

- To normalne, że dba się o demokrację u swojego sojusznika i przyjaciela. Stany Zjednoczone głęboko troszczą się o Polskę, która jest państwem demokratycznym i cenionym sojusznikiem w NATO. Kiedy obserwujemy obecną sytuację, to robimy to właśnie w tym kontekście – podkreślił.

Zapewnił, że waszyngtońska administracja jest w kontakcie z rządem PiS.  

- Zadaliśmy rządowi pytania dotyczące działań legislacyjnych wokół Trybunału Konstytucyjnego. Będziemy kontynuować rozmowę na ten temat. To część naszych stosunków i naszej przyjaźni z Polską – wyjaśnił.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JUB/tvn24.pl/”GW”

[fot. profil NATO na Facebooku]

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 7. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook