Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szczyt NATO bez histerii

30.12.2015

Rzecznik departamentu stanu USA: „Następny szczyt odbędzie się w Polsce w 2016 roku. I ta decyzja pozostaje w mocy.”

Rzecznik departamentu stanu USA Mark Toner zdementował doniesienia „Gazety Wyborczej”, że zaplanowany na przyszły rok szczyt NATO w Polsce jest zagrożony.

- Administracja prezydenta USA Baracka Obamy - jak informują nasze źródła - odkłada decyzję o spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. W dodatku "daje do zrozumienia", że zorganizowanie lipcowego szczytu NATO w Warszawie "nie jest przesądzone" - pisała „Wyborcza”.

- NATO zdecydowało na szczycie w Walii, że następny szczyt odbędzie się w Polsce w 2016 roku. I ta decyzja pozostaje w mocy – oświadczył w odpowiedzi Mark Toner.

Odpowiadając w Waszyngtonie na pytanie TVN o stanowisko USA ws. Trybunału Konstytucyjnego, nie dał się wciągnąć w histerię. W jego stanowisku nie ma słowa o rzekomym zagrożeniu demokracji w Polsce. Wręcz przeciwnie.

- Jesteśmy przekonani o sile polskiej demokracji i zdolności Polaków do dyskutowania o tych kwestiach w ramach norm demokratycznych i norm polskiego prawa – powiedział.

Zaznaczył, że „system hamulców i równowagi oraz niezależność sędziowska są kluczowymi dla ustroju demokratycznego i rządów prawa”.

- To normalne, że dba się o demokrację u swojego sojusznika i przyjaciela. Stany Zjednoczone głęboko troszczą się o Polskę, która jest państwem demokratycznym i cenionym sojusznikiem w NATO. Kiedy obserwujemy obecną sytuację, to robimy to właśnie w tym kontekście – podkreślił.

Zapewnił, że waszyngtońska administracja jest w kontakcie z rządem PiS.  

- Zadaliśmy rządowi pytania dotyczące działań legislacyjnych wokół Trybunału Konstytucyjnego. Będziemy kontynuować rozmowę na ten temat. To część naszych stosunków i naszej przyjaźni z Polską – wyjaśnił.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

JUB/tvn24.pl/”GW”

[fot. profil NATO na Facebooku]
CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook