Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Wracamy do intensywnych relacji z Gruzją

31.05.2017

Wróciliśmy do intensywnych, dynamicznych relacji polsko-gruzińskich - uważa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Według niego Gruzja znowu uważa Polskę za jednego ze swoich najważniejszych rzeczników w zbliżaniu się do UE i NATO.

Szczerski w rozmowie z dziennikarzami w Batumi podsumował wizytę prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Gruzji. Wróciliśmy do intensywnych, dynamicznych relacji polsko-gruzińskich. Mamy dzisiaj znowu ten moment, w którym Gruzja uważa Polskę za jednego ze swoich najważniejszych rzeczników w zbliżaniu Gruzji do świata zachodniego, do tych dwóch wielkich organizacji, w których Polska odgrywa dzisiaj istotną rolę: UE i NATO- podkreślił.

Jak zaznaczył prezydencki minister, „Polska jest tym krajem, który zawsze o miejsce dla Gruzji przy stole organizacji świata zachodniego się upominała i będzie się upominała”. Pan prezydent dał silny, jasny sygnał, że Polska utrzymuje tę linię, która była przez poprzednie lata trochę zapomniana. Wracamy do tej roli- powiedział. Pan prezydent także mówił, że ta integracja wymaga także od Gruzji reform wewnętrznych, stabilizacji, wartości demokratycznych, praw człowieka i praworządności. Tutaj w Gruzji to jest bardzo istotne w związku z sytuacją wewnętrzną tego państwa- zaznaczył Szczerski.

Prezydent Duda wcześniej w Tbilisi spotkał się z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami Straży Granicznej biorącymi udział w unijnej misji obserwacyjnej EUMM. Obecnie w misji uczestnicy blisko 20 Polaków. Według Szczerskiego polscy funkcjonariusze mówili prezydentowi o sytuacji w Osetii Południowej i Abchazji. Polska jest tutaj obecna w ramach misji. To jest istotna rola Polski, to jest jedna z większych grup narodowych w ramach misji UE. Polacy odgrywają także bardzo ważną rolę w kierownictwie tej misji- przypomniał.

Zadaniem Europejskiej Misji Obserwacyjnej (EUMM) jest monitorowanie sytuacji na linii administracyjnej między Gruzją a separatystycznymi prowincjami Abchazją i Osetią Płd. To pokłosie kilkudniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku, która doprowadziła do oderwania się od Gruzji separatystycznych regionów. Wizyta prezydenta Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy rozpoczęła się w Gruzji w poniedziałek. We wtorek prezydent spotkał się z gruzińskimi liderami. Po rozmowach z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim obaj przywódcy podpisali deklarację o pogłębieniu wzajemnej współpracy. Duda spotkał się też z premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim oraz z szefem gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidze.

We wtorek prezydent złożył też wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Spotkał się także z korpusem dyplomatycznym, przedstawicielami gruzińskich intelektualistów i działaczy społecznych. Powodem wizyty polskiego prezydenta w Gruzji jest 25. rocznica ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych.

fot. [PAP/Paweł Supernak]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook