Jedynie prawda jest ciekawa


Szczerski: Wracamy do intensywnych relacji z Gruzją

31.05.2017

Wróciliśmy do intensywnych, dynamicznych relacji polsko-gruzińskich - uważa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Według niego Gruzja znowu uważa Polskę za jednego ze swoich najważniejszych rzeczników w zbliżaniu się do UE i NATO.

Szczerski w rozmowie z dziennikarzami w Batumi podsumował wizytę prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką w Gruzji. Wróciliśmy do intensywnych, dynamicznych relacji polsko-gruzińskich. Mamy dzisiaj znowu ten moment, w którym Gruzja uważa Polskę za jednego ze swoich najważniejszych rzeczników w zbliżaniu Gruzji do świata zachodniego, do tych dwóch wielkich organizacji, w których Polska odgrywa dzisiaj istotną rolę: UE i NATO- podkreślił.

Jak zaznaczył prezydencki minister, „Polska jest tym krajem, który zawsze o miejsce dla Gruzji przy stole organizacji świata zachodniego się upominała i będzie się upominała”. Pan prezydent dał silny, jasny sygnał, że Polska utrzymuje tę linię, która była przez poprzednie lata trochę zapomniana. Wracamy do tej roli- powiedział. Pan prezydent także mówił, że ta integracja wymaga także od Gruzji reform wewnętrznych, stabilizacji, wartości demokratycznych, praw człowieka i praworządności. Tutaj w Gruzji to jest bardzo istotne w związku z sytuacją wewnętrzną tego państwa- zaznaczył Szczerski.

Prezydent Duda wcześniej w Tbilisi spotkał się z dowództwem oraz polskimi żołnierzami, policjantami i oficerami Straży Granicznej biorącymi udział w unijnej misji obserwacyjnej EUMM. Obecnie w misji uczestnicy blisko 20 Polaków. Według Szczerskiego polscy funkcjonariusze mówili prezydentowi o sytuacji w Osetii Południowej i Abchazji. Polska jest tutaj obecna w ramach misji. To jest istotna rola Polski, to jest jedna z większych grup narodowych w ramach misji UE. Polacy odgrywają także bardzo ważną rolę w kierownictwie tej misji- przypomniał.

Zadaniem Europejskiej Misji Obserwacyjnej (EUMM) jest monitorowanie sytuacji na linii administracyjnej między Gruzją a separatystycznymi prowincjami Abchazją i Osetią Płd. To pokłosie kilkudniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku, która doprowadziła do oderwania się od Gruzji separatystycznych regionów. Wizyta prezydenta Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy rozpoczęła się w Gruzji w poniedziałek. We wtorek prezydent spotkał się z gruzińskimi liderami. Po rozmowach z prezydentem Gruzji Giorgim Margwelaszwilim obaj przywódcy podpisali deklarację o pogłębieniu wzajemnej współpracy. Duda spotkał się też z premierem Gruzji Giorgim Kwirikaszwilim oraz z szefem gruzińskiego parlamentu Iraklim Kobachidze.

We wtorek prezydent złożył też wieniec przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi. Spotkał się także z korpusem dyplomatycznym, przedstawicielami gruzińskich intelektualistów i działaczy społecznych. Powodem wizyty polskiego prezydenta w Gruzji jest 25. rocznica ustanowienia polsko-gruzińskich stosunków dyplomatycznych.

fot. [PAP/Paweł Supernak]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 2. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 3. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 4. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 5. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook