Jedynie prawda jest ciekawa


Sytuacja w Syrii tematem szczytu UE

14.12.2016

Sytuacja w Aleppo będzie jednym z tematów obrad przywódców państw UE w czwartek w Brukseli - poinformował słowacki minister ds. europejskich Ivan Korczok. Liberałowie w PE wezwali państwa Unii do nałożenia sankcji na Rosję za wspieranie syryjskiego reżimu.

"Sytuacja w Aleppo jest tragiczna, zmienia się z dnia na dzień. Dostęp humanitarny i ewakuacja ludności to sprawy kluczowe. Trzeba doprowadzić do wstrzymania ognia i osądzenia odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne. Na pewno w czwartek szefowie państw będą o tym rozmawiać" - powiedział Korczok w środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, przedstawiając program szczytu UE.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślił, że są doniesienia o masakrach w Aleppo. "Wzywam strony konfliktu, by choć przez chwilę wstrzymały ogień, przynajmniej na tak długo, ile potrzebuje ludność cywilna na opuszczenie tego zrujnowanego miasta" - apelował.

Szef największej w PE frakcji, chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej, Manfred Weber ocenił, że to Rosja i jej prezydent Władimir Putin odpowiada za sytuację w Aleppo. W trakcie debaty w PE wyraził przekonanie, że "Europa była nieobecna, a wspólnota międzynarodowa zawiodła w tej sprawie".

"To, co stało się w Aleppo, było możliwe tylko wskutek zaangażowania rosyjskich bombowców i żołnierzy" - powiedział. "Appeasement wobec Rosji jest wykluczony. Putin ma krew na rękach i Unia Europejska powinna to wyraźnie powiedzieć" - dodał niemiecki eurodeputowany.

Oczekuje on też przedłużenia przez kraje UE istniejących sankcji gospodarczych wobec Rosji, nałożonych w związku z konfliktem na wschodzie Ukrainy. Zaapelował o zapewnienie, że pomoc humanitarna dotrze do mieszkańców Aleppo oraz o przyjmowanie syryjskich uchodźców.

Za wprowadzeniem nowych sankcji wobec Rosji w związku ze wspieraniem reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada opowiedział się szef liberałów w PE, belgijski polityk Guy Verhofstadt. "Wszyscy możemy ubolewać, ale wy macie siłę, by jutro w czasie spotkania Rady Europejskiej przejąć inicjatywę i wprowadzić sankcje wobec odpowiedzialnych za tę sytuację, jeżeli nie zastosują się do naszych humanitarnych apeli w sprawie Aleppo" - powiedział Verhofstadt, zwracając się do rządów państw unijnych. Jego zdaniem konieczne są nowe sankcje, także na wspierający reżim w Damaszku Iran.

Verhofstadt oskarżył prorosyjskich eurosceptyków w PE o współodpowiedzialność za wydarzenia w Syrii. "Wspieracie tych, którzy doprowadzili do tej tragedii" - wskazał.

Anna Fotyga (PiS) oświadczyła, że "trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, by nie było bezkarności dla tych, którzy politycznie i fizycznie odpowiedzialni są za to, co dzieje się w Aleppo, bez względu na ich narodowość czy pochodzenie".

Także socjaldemokraci w PE zaapelowali do przywódców unijnych o jasne stanowisko potwierdzające, że odpowiedzialni za zbrodnie wojenne w Aleppo poniosą konsekwencje. "Nie wolno zapominać także o odpowiedzialności krajów wspierających reżim Asada. Trzeba już teraz podjąć konkretne działania" - oznajmił wiceprzewodniczący socjalistów i demokratów w PE, rumuński europoseł Victor Bostinaru.

Opanowanie całej rebelianckiej części Aleppo przez syryjską armię i jej sojuszników oznacza największe zwycięstwo odniesione do tej pory przez Asada i koalicję wojsk syryjskich, rosyjskich sił powietrznych, szyickich milicji z Iranu i Libanu w trwającej od 2011 roku wojnie domowej.

Po utracie tego terytorium przez rebeliantów nie będą oni już w sposób znaczący obecni w żadnym z głównych miast w Syrii. W ich rękach wciąż jest większość terenów wiejskich na zachód od Aleppo oraz w prowincji Idlib, również na północnym zachodzie Syrii.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 2. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 3. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 4. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 5. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 6. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 7. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 8. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook