Jedynie prawda jest ciekawa


Syria: może powstać tzw. bezpieczna strefa wokół miasta Manbidż

15.03.2018
Manbidz
Syria: może powstać tzw. bezpieczna strefa wokół miasta Manbidż

Turcja i Stany Zjednoczone utworzą tzw. bezpieczną strefę wokół syryjskiego miasta Manbidż, jeśli Waszyngton spełni swoje obietnice - powiedział w czwartek rzecznik prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, Ibrahim Kalin.

Rzecznik poinformował, że porozumienie między Ankarą i Waszyngtonem w sprawie Manbidżu jest wiążące, a zmiana na stanowisku sekretarza stanu USA nie zmieni umowy, nawet jeśli doprowadzi to do 1-2 tygodniowego opóźnienia.

Turcja twierdzi, że USA nie spełniły dotąd swych obietnic: nie przestały zbroić kurdyjskich bojowników z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG), nie odebrały im broni po pokonaniu Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i nie wycofały sił YPG z miasta Manbidż niedaleko Afrinu, który pozostaje w rękach YPG od 2016 roku.

Zdaniem Kalina turecki wywiad pracuje nad usunięciem działającego na terytorium Wschodniej Guty ugrupowania Dżabhat Fatah al-Szam, dawnego Frontu al-Nusra, związanego niegdyś z Al-Kaidą. W zeszłym tygodniu islamistyczne ugrupowanie Dżajsz al-Islam wyraziło zgodę na ewakuację bojowników al-Szam przetrzymywanych w więzieniach we Wschodniej Gucie do będącej pod kontrolą rebeliantów prowincji Idlib.

Relacje między Turcją a USA, sojusznikami w NATO, są bardzo napięte ze względu na wsparcie USA dla YPG. Kurdyjska milicja stanowi główny lądowy komponent wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych, które USA uzbroiły, wyszkoliły i wspierają za pomocą nalotów i sił specjalnych w walce z IS. Turcja uznaje YPG za organizację terrorystyczną, która należy do zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu.

jb/PAP/fot: Google Maps


Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook