Jedynie prawda jest ciekawa


Syria: Koniec ponad trzyletniego oblężenia 300-tysięcznego miasta

04.09.2017

W niedzielę wieczorem szereg źródeł syryjskich podało informację o tym, że armia syryjska doszła do oblężonego od ponad trzech lat przez Państwo Islamskie miasta Dajr az-Zaur. Przerwanie oblężenia to jednak dopiero początek bitwy o kontrolę nad całym miastem.

W niedzielę po południu ostatecznie potwierdzono wcześniejsze informacje o przejęciu pełnej kontroli przez armię syryjską (SAA) nad miastem Akerbat, będącym główną bazą Państwa Islamskiego (IS) w środkowej Syrii.

W rękach IS pozostaje jeszcze niewielka enklawa na pograniczu prowincji Homs i Hama. Ofensywa SAA w środkowej Syrii rozpoczęła się 17 sierpnia i przebiegała błyskawicznie.

Pacyfikacja sił Państwa Islamskiego w środkowej Syrii oraz wcześniejsze zdobycie miasta as-Suchna na początku sierpnia umożliwiło szybką ofensywę na wschód w kierunku 300-tysięcznego Dajr az-Zaur, najważniejszego miasta we wschodniej Syrii. Miasto to zostało częściowo zdobyte przez Państwo Islamskie w lipcu 2014. W rękach syryjskiego wojska pozostała jedynie centralna część miasta, 137. baza artylerii oraz lotnisko.

W styczniu 2017 r. teren kontrolowany przez SAA w Dajr az-Zaur został jednak przedzielony w wyniku ofensywy IS. Centrum miasta i baza wojskowa zostały wówczas odcięte od lotniska. Od tego czasu w mieście zapanował głód.

Jeśli potwierdzą się doniesienia o przerwaniu oblężenia Dajr az-Zaur to będzie to ogromny sukces armii syryjskiej, zwłaszcza, że miasto to chciały również zająć Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), wspierane przez USA.

W wielu miastach Syrii, m.in. w Tartus wiadomość o przerwaniu oblężenia przyjęto entuzjastycznie; słychać było wystrzały sztucznych ogni dla uczczenia tego sukcesu. Wśród oblężonych żołnierzy syryjskich w Dajr az-Zaur, dowodzonych przez charyzmatycznego, druzyjskiego generała Issama Zahreddine, służy bowiem wielu chrześcijan i alawitów z zachodniej Syrii.

Dojście ofensywy SAA do 137. bazy artylerii w Dajr az-Zaur oznacza jednak dopiero początek bitwy o miasto. Ofensywa może okazać się niełatwa dla SAA. Nie ma ona bowiem szerokich doświadczeń w walkach o duże miasta, a ostatnia kontrofensywa IS w rejonie miasta Maadan w dolinie Eufratu pokazała, że bojownicy Państwa Islamskiego wciąż dysponują tam dużą zdolnością bojową.

Ewentualne opanowanie Dajr az-Zaur przez SAA nie oznacza też końca rywalizacji z SDF o bogatą w ropę dolinę Eufratu. Armia syryjska chciałaby również doprowadzić do otwarcia korytarza lądowego łączącego Syrię i Liban z Iranem, do czego nie chce z kolei dopuścić SDF.

PAP

Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook