Jedynie prawda jest ciekawa


Syria: Atak gazowy na Palmirę?

12.12.2016

Na kontrolowanych przez Państwo Islamskie (IS) terenach w pobliżu Palmiry, w środkowej Syrii, mogło dojść w poniedziałek do ataku gazowego – twierdzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W wyniku bombardowania tego obszaru zginęły co najmniej 34 osoby.

„Niektórzy ludzie się udusili, a dziesiątki osób zostały ranne w następstwie porannego ostrzału na wschodzie prowincji Hama, na północny zachód od starożytnej Palmiry, położonej w sąsiedniej prowincji Hims” - poinformowało Obserwatorium, które powołuje się na na lokalne źródła w pobliżu miejsca ataku. 

Informatorzy ci twierdzą, że widzieli zwłoki bez żadnych widocznych ran. Obserwatorium ma siedzibę w Wielkiej Brytanii i monitoruje wojnę w Syrii poprzez sieć kontaktów w całym kraju.

Do ataku miało dojść z powietrza, w pobliżu miejscowości Ukairabat, która leży na głównej drodze prowadzącej do Palmiry z terytorium kontrolowanego przez siły rządowe - podaje Obserwatorium. Nie wyjaśnia ono, kto mógł przeprowadzić ten atak.

Agencja prasowa Amak, związana z dżihadystami z IS, napisała, że 20 osób zginęło, a ok. 200 ma problemy z oddychaniem "w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza z użyciem sarinu". Zarówno syryjska armia jak i Rosjanie zaprzeczają, jakoby używali broni chemicznej. 

Śledczy ONZ ustalili w tym roku, że syryjskie wojsko użyło chloru podczas ataków na trzy syryjskie miejscowości w 2014 i 2015 roku oraz że IS wykorzystało gaz musztardowy w sierpniu 2015 roku. Damaszek odrzucił wyniki tego dochodzenia.

W niedzielę dżihadyści przejęli pełną kontrolę nad Palmirą, co nastąpiło dziewięć miesięcy po tym, jak bojownicy IS zostali stamtąd wyparci przez syryjskie oddziały rządowe i wspierające je siły rosyjskie.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]

Warto poczytać

 1. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 2. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 3. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 4. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 5. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 6. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook