Jedynie prawda jest ciekawa


Sylwester w Kolonii: Obawy przed powtórką

12.12.2016

W Kolonii podczas tegorocznego sylwestra porządku w mieście i bezpieczeństwa uczestników zabawy pod gołym niebem będzie strzec 1,5 tys. policjantów, czyli 10 razy więcej niż rok temu, gdy doszło do masowych napaści rabunkowych i seksualnych na kobiety.

Oprócz policjantów służbę będzie też pełnić 600 funkcjonariuszy służb miejskich i prywatnych firm ochroniarskich. Wokół katedry kolońskiej, gdzie rok temu doszło do gorszących scen, powstanie zamknięta strefa, w której zakazane będzie odpalanie petard. Osoby wchodzące na ogrodzony teren wokół świątyni będą poddawane kontroli osobistej. 

O nadzwyczajnych środkach, mających zapobiec powtórzeniu się sytuacji sprzed roku, poinformowali w poniedziałek burmistrz Kolonii Henriette Reker i szef kolońskiej policji Juergen Mathies. Punktem kulminacyjnym sylwestrowych uroczystości ma być pokaz świateł wyreżyserowany przez artystę Philippa Gerta.

Nawiązując do wydarzeń sprzed roku, Mathies powiedział, że oglądając zdjęcia i materiał filmowy „czuje współczucie i gniew", ponieważ policja nie była w stanie zapewnić ludziom bezpieczeństwa. Zapowiedział, że w tym roku Kolonia będzie najbezpieczniejszym miastem w całych Niemczech. 

Jednocześnie burmistrz Reker, która radziła kobietom, by trzymali imigrantów z dala od siebie „na odległość ramienia”, chce rozładować potencjalne napięcia czyniąc tegoroczny sylwester „bardziej różnorodny”. A mianowicie za sprawą występu chóru imigrantów – jak donosi dziennik „die Welt” - który będzie śpiewał o Europie bez granic.

„Powinniśmy świętować sylwestra bardziej kolorowo, bardziej tolerancyjnie. Wesoło i bezpiecznie” - podkreśliła Reker na konferencji prasowej. Poza tym kobiety będą mogły zwrócić się o pomoc do doradców, siedzących w autobusach wokół placu otaczającego katedrę w Kolonii. Tam będą mogły wyposażyć się także w kamery noszone blisko ciała, tzw. bodycams. 

W noc sylwestrową 2015 roku przed dworcem głównym i katedrą w Kolonii doszło do masowych napaści seksualnych i rabunkowych na kobiety. Grupki mężczyzn, głównie imigrantów z Afryki Północnej, tworzyły sztuczny tłok, osaczały kobiety i napastowały je, a następnie okradały. Zbyt słabe siły policyjne przez wiele godzin nie były w stanie opanować sytuacji.

Po wydarzeniach w Kolonii zawiadomienia o molestowaniu seksualnym zgłosiły 662 kobiety. Oprócz napaści seksualnych doszło też do rabunku i kradzieży. Część kobiet padła ofiarą zarówno molestowania seksualnego, jak i napaści rabunkowych. Jedynie dwie osoby, Irakijczyk i Algierczyk, zostały do tej pory skazane za napaści seksualne. 

Wypadki w Kolonii miały istotny wpływ na zmianę podejścia do uchodźców ze strony społeczeństwa niemieckiego, które na jesieni 2015 roku bardzo zaangażowało się na rzecz pomocy dla nich.

Ryb, welt.de, PAP

Fot. [Twitter/@_taz}
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook