Jedynie prawda jest ciekawa


Sukces izraelskich służb. Udaremniono atak na okręt wojenny

04.04.2018
Izraelokretwiki
Sukces izraelskich służb. Udaremniono atak na okręt wojenny

Izraelska służba bezpieczeństwa Szin Bet poinformowała w środę o aresztowaniu 10 Palestyńczyków podejrzanych o planowanie ataku na okręt izraelskiej marynarki wojennej u wybrzeży Strefy Gazy.

Domniemany przywódca tej grupy Amin Dżamaa został postawiony w stan oskarżenia. Według Szin Bet podczas jego przesłuchania ujawniony został plan wysłania łodzi mającej odwrócić uwagę załogi izraelskiego okrętu, który następnie miał zostać zaatakowany pociskiem rakietowym.

Palestyńczycy zamierzali uprowadzić członków załogi izraelskiej jednostki, by wykorzystać ich jako "kartę przetargową" w wymianie jeńców.

Według Szin Bet aresztowani Palestyńczycy byli członkami radykalnego ugrupowania Islamski Dżihad. Wykorzystywali złagodzenie przez Izrael restrykcji wobec rybaków ze Strefy Gazy do zbierania informacji o izraelskich operacjach morskich wzdłuż wybrzeża.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu z uznaniem wypowiedział się o udaremnieniu ataku na okręt. Plan tego ataku powiązał z masowym protestem Palestyńczyków w piątek wzdłuż granicy między Izraelem a Strefą Gazy. Siły izraelskie zabiły tego dnia 18 Palestyńczyków; był to najbardziej krwawy dzień w Strefie Gazy od wojny Izraela z Hamasem w 2014 roku. Hamas zapowiada, że protesty wzdłuż granicy przeciwko izraelsko-egipskiej blokadzie Strefy Gazy potrwają sześć tygodni. Izrael nazywa je prowokacją. Twierdzi, że większość zabitych Palestyńczyków to znani bojownicy i że siły izraelskie strzelały tylko do tych, którzy próbowali przedrzeć się przez granicę.

Według Netanjahu plan zaatakowania okrętu dowodzi, jakie są "prawdziwe intencje terrorystycznych grup w Gazie, które próbują ukryć swe mordercze plany, organizując prowokacje wzdłuż naszej granicy; wyłącznym celem tych prowokacji jest zapewnienie osłony terrorystom, by mogli dokonywać ataków przeciwko Izraelowi" - oświadczył premier.

Protesty na granicy z Izraelem mają potrwać do 15 maja. Tego dnia przypada 70. rocznica wybuchu pierwszej wojny izraelsko-arabskiej, nazywanej przez Izraelczyków wojną o niepodległość, a przez Arabów "katastrofą" (an-Nakba), w związku z wysiedleniami i ucieczkami setek tysięcy ludzi przed walkami.

Hamas twierdzi, że protesty mają zwrócić uwagę na los setek tysięcy Palestyńczyków, których rodziny uciekły lub zostały wysiedlone ze swoich domów na terenach zajętych przez Izrael podczas tej wojny.

Pogrążona w biedzie Strefa Gazy od dekady jest objęta izraelską blokadą. Pomiędzy Izraelem a Hamasem trwa kruche zawieszenie broni od końca wojny z 2014 roku, trzeciej od czasu, gdy władzę w Strefie Gazy objęła w 2007 roku ta radykalna organizacja palestyńska. 

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook