Jedynie prawda jest ciekawa


Stworzyli "Nowiczoka", teraz ubolewają z powodu śmierci kobiety z Amesbury

09.07.2018
1270uilo
Stworzyli "Nowiczoka", teraz ubolewają z powodu śmierci kobiety z Amesbury

Rosja ubolewa z powodu śmierci kobiety z brytyjskiego Amesbury, która zmarła w szpitalu z powodu zatrucia toksyczną substancją - powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Ocenił, że zarzuty wobec Moskwy w tej sprawie byłyby "absurdalne".

Pieskow powiedział, że Rosja jest zaniepokojona "pojawianiem się substancji trujących na terytorium W. Brytanii". "Jest to niebezpieczne nie tylko dla Brytyjczyków, ale i dla wszystkich pozostałych mieszkańców Europy" - zauważył.

Zarzucił władzom brytyjskim, że nie przyjęły propozycji Rosji, która - jak zapewnił - proponowała współpracę w śledztwie po próbie otrucia w Anglii mieszkającego tam byłego pułkownika rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala.

Pieskow powiedział, że Kreml nic nie wie o tym, by Rosję wiązano w jakiś sposób z incydentem w Amesbury. "Sądzimy, że w każdym wypadku byłoby to raczej absurdalne" - dodał.

Brytyjska policja poinformowała w niedzielę wieczorem o śmierci 44-letniej kobiety, która była jedną z dwóch osób hospitalizowanych tydzień wcześniej z powodu otrucia toksyczną substancją. Druga z ofiar zatrucia - 45-letni mężczyzna - pozostaje w szpitalu w stanie krytycznym. Oboje znaleziono nieprzytomnych w Amesbury, niedaleko Salisbury, gdzie w marcu doszło do próby otrucia Skripala.

Według wstępnych ustaleń śledczych obie osoby przypadkiem weszły w kontakt z bojowym środkiem trującym określanym nazwą Nowiczok, opracowanym niegdyś w ZSRR. Władze brytyjskie oceniają, że tego właśnie środka użyto przeciwko Skripalowi i jego córce Julii, którzy jednak przeżyli atak. Odpowiedzialnością za zamach na Skripalów władze w Londynie obciążyły Rosję.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)


Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook