Jedynie prawda jest ciekawa


Strajk generalny w Grecji

08.12.2016

W Grecji trwa w czwartek 24-godzinny strajk generalny przeciwko planowanej reformie rynku pracy i bolesnym oszczędnościom.

W Grecji trwa w czwartek 24-godzinny strajk generalny przeciwko planowanej reformie rynku pracy i bolesnym oszczędnościom, których od władz zadłużonego kraju domagają się jego wierzyciele - euroland, MFW i Europejski Bank Centralny.

Z powodu strajku, zorganizowanego przez największe w Grecji związki zawodowe pracowników sektora publicznego i prywatnego - ADEDY i GSEE, z portów nie wypłynęły statki pasażerskie, pojawiły się utrudnienia w transporcie publicznym, a lokalne urzędy były zamknięte.

"Ciężar na naszych plecach jest nie do udźwignięcia, ten okres schyłkowy musi się wreszcie zakończyć" - przekazała GSEE w komunikacie, nazywając żądania pożyczkodawców "nierealnymi".

W ciągu dnia planowane są marsze pracowników i emerytów przez centrum Aten. Reuters przypomina jednak, że frekwencja w ulicznych protestach w Grecji pozostaje niska, odkąd w lipcu 2015 roku kraj zgodził się na trzeci pakiet pomocowy po trudnych negocjacjach, które nieomal zmusiły go do opuszczenia strefy euro.

Ministrowie finansów eurolandu, którzy spotkali się w poniedziałek, by ocenić postępy Grecji w realizowaniu wymaganych od niej reform, zgodzili się na kilka kroków, które w krótkiej perspektywie mają przynieść ulgę spłacającemu kredyty państwu - m.in. wydłużono termin spłaty kredytów przyznanych w ramach unijnego mechanizmu pomocy EFSF i zrezygnowano z części odsetek. Zaapelowano też o przyspieszenie przeglądu realizowanych reform.

Rozmowy te - pisze Reuters - mogą jednak utknąć z powodu sporów o reformę rynku pracy, w tym o ułatwienia w zwalnianiu pracowników i ograniczenie przywilejów związków zawodowych. Problemem mogą okazać się też wymagane przez wierzycieli reformy w sektorze energetycznym i inne działania naprawcze konieczne do załatania dziury budżetowej w 2018 roku, gdy wygaśnie program pomocowy.

Grecki premier Aleksis Cipras wyrażał nadzieję, że do końca roku uda się osiągnąć porozumienie w sprawie włączenia greckich obligacji do programu skupowania takich papierów dłużnych przez Europejski Bank Centralny do marca 2017 roku. Ułatwiłoby to Grecji powrót na rynki finansowe (po raz pierwszy od 2014 roku) i zmniejszenie zależności od programów pomocowych.

Władze w Atenach odrzuciły już apele wierzycieli o kolejne działania oszczędnościowe po 2018 roku.

W greckim parlamencie rozpoczęła się debata nad budżetem na przyszły rok, w ramach której rozważane są nowe podwyżki podatków i nowe cięcia. Projekt budżetu przewiduje, że grecka gospodarka wzrośnie o 2,7 proc. PKB i osiągnie pierwotną nadwyżkę budżetową (nieuwzględniającą kosztów obsługi zadłużenia) na poziomie 2 proc. PKB. Głosowanie w tej sprawie oczekiwane jest w sobotę.

[fot. PAP/EPA]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 2. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 3. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 4. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 5. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 6. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 7. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook