Jedynie prawda jest ciekawa


Stoltenberg: Nie uznamy aneksji Krymu

19.12.2016

Sekretarz generalny NATO skomentował posiedzenie Rady NATO-Rosja.

Pierwsze od ponad pięciu miesięcy posiedzenie Rady NATO-Rosja na szczeblu ambasadorów zakończyło się w poniedziałek bez konkretnych rezultatów. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że obie strony pozostały przy odmiennych punktach widzenia.

"Było to trzecie spotkanie Rady NATO-Rosja w tym roku. Sojusznicy i Rosja mają różne punkty widzenia, a nasze spotkanie nie świadczy o tym, że sprawy na powrót toczą się jak zwykle. Ale bez dialogu nie możemy przezwyciężyć różnicy zdań i polepszyć wzajemnego zrozumienia" – oświadczył Stoltenberg po trwającym trzy i pół godziny posiedzeniu ambasadorów.

"W czasach napięć, dialog jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Pozostajemy zaangażowani na rzecz dialogu i pozostawiamy otwarte kanały komunikacji" - podkreślił sekretarz generalny NATO.

Jak relacjonował, głęboką różnicę zdań odnotowano w sprawie Ukrainy, gdzie NATO w ostatnich miesiącach dostrzega "rekordowy poziom" łamania porozumienia o zawieszeniu broni. Stoltenberg wezwał strony do pełnego wdrożenia porozumień mińskich, które mają uregulować sytuację na wschodzie Ukrainy.

NATO powtórzyło też poparcie dla pełnej suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy, podkreślając, że nigdy nie uzna nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję.

Podczas spotkania strony wymieniły się informacjami: Rosja - o ćwiczeniach KAWKAZ-2016, zaś NATO - o ćwiczeniach Trident Juncture 2016. Stoltenberg powiedział, że strona natowska wyraziła zaniepokojenie nadużywaniem przez Rosję prawa do niezapowiedzianych ćwiczeń wojskowych.

"To prowadzi do destabilizacji i nie przyczynia się do polepszenia klimatu naszych stosunków" - powiedział Stoltenberg. Przypomniał, że zarówno sojuszników jak i Rosję obowiązują przyjęte w ramach OBWE zasady informowania z wyprzedzeniem o manewrach, a także dopuszczenia do nich obserwatorów drugiej strony.

"NATO nie szuka konfrontacji ani nie stanowi zagrożenia. Wszystko, co robimy, w tym wzmacniając obecność na wschodzie sojuszu, ma charakter defensywny, proporcjonalny i jest w zgodzie z naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami. Celem NATO jest i pozostaje ochrona naszych sojuszników, zapobieganie konfliktom i zachowanie pokoju" - oświadczył Stoltenberg.

Rada NATO-Rosja powstałą jako forum dialogu w 2002 roku. W 2014 roku została zawieszona po aneksji Krymu przez Rosję; do pierwszego po przerwie spotkania doszło dopiero w 2016 roku.

Mly/PAP

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook