Jedynie prawda jest ciekawa


Stolica Państwa Islamskiego zdobyta. Nad miastem zawisła polska flaga!

17.10.2017
archer17102017
Stolica Państwa Islamskiego zdobyta. Nad miastem zawisła polska flaga!

Według informacji udostępnionych przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, Rakka została całkowicie opanowana przez opozycję. Większość ekspertów nie ma wątpliwości, zdobycie miasta to symboliczna klęska ISIS w Syrii i Iraku. Chwilę po wygnaniu z Rakki bojowników z tzw. Państwa Islamskiego, nad miastem zawisła wielka, polska flaga. To dzieło żołnierzy oddziału "Gniew Eufratu", którzy brali udział w długotrwałych walkach o miasto.

Informację potwierdziła także agencja Reutera, która powołując się na swoje źródła w mieście opisywała, że bojownicy kurdyjsko-arabskiego sojuszu świętowali zwycięstwo na ulicach Ar-Rakki. Leżące na północy Syrii miasto zostało całkowicie wyzwolone z rąk bojowników Państwa Islamskiego. Nad całą byłą stolicą samozwańczego kalifatu kontrolę sprawują Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). 

Bojownicy z Państwa Islamskiego wycofali się z miasta Rakki już w niedzielę, w stolicy pozostali jedynie najemnicy i islamiści pochodzący spoza Syrii. Według SDF, w ostatniej bitwie przy odbijaniu szpitala zginęło 22 "bojowników kalifatu", którzy pochodzili spoza Syrii. 

Oblężenie miasta rozpoczęło się w listopadzie 2016 roku. Oddziały SDF przedostawały się w głąb Rakki przez czerwiec i lipiec, napotykając w mieście dwa i pół tysiąca islamistów. Podczas toczących się w mieście ciężkich walk bojownicy ISIS używali cywilów jako żywych tarcz, a osobom, które chciały uciec z miasta grożono śmiercią. 

W bitwie o Rakkę brał udział złożony z Polaków oddział „Gniew Eufratu”, który tworzą m. in. byli polscy komandosi walczący z Państwem Islamskim w szeregach SDF. Ukrywający się pod pseudonimem "Archer" dowódca oddziału komunikuje się ze światem m. in. za pomocą mediów społecznościowych - to właśnie w ten sposób poinformował świat o polskim udziale w bitwie. Wkleił też symboliczne zdjęcie żołnierza trzymającego biało-czerwoną flagę i płonącą flagę ISIS. 


ac/fb/tvp.info

Warto poczytać

 1. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 2. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 3. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 4. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 5. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 6. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 7. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 8. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook