Jedynie prawda jest ciekawa


Stolica ISIS może paść w ciągu najbliższych kilku godzin. Koniec kalifatu coraz bliżej

16.10.2017

Jeden z polowych dowódców wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w Ar-Rakce, na północy Syrii, powiedział w poniedziałek, że oczekuje się, iż operacja oczyszczania miasta z bojowników Państwa Islamskiego (IS) zakończy się jeszcze tego dnia.

Także polityczna liderka SDF Ilham Ahmed oświadczyła w poniedziałek, że oczekuje zakończenia kampanii przeciwko IS w Ar-Rakce"w ciągu godzin lub dni". Natomiast rzecznik wspierającej SDF koalicji pod wodzą USA Ryan Dillon nie chciał podawać konkretnego terminu - odnotowuje Reuters. Koalicja udziela SDF wsparcia lotniczego i przekazując informacje wywiadowcze. Na miejscu są też doradcy wojskowi sił koalicji.

W nocy z soboty na niedzielę SDF ogłosiła rozpoczęcie ostatecznej fazy operacji odbicia miasta z rąk dżihadystów. Reuters informował wtedy, że tamtej nocy Ar-Rakkę opuściło ok. 275 bojowników wraz z rodzinami i że wykorzystali oni cywilów w charakterze żywych tarcz.Rzecznik SDF Talal Selo mówił w niedzielę, że w Ar-Rakce jest "nie więcej niż 200-300 bojowników".

W sobotę kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), stanowiące trzon SDF, informowały, że w Ar-Rakce "Państwo Islamskie jest na granicy klęski".

Ofensywę przeciw IS w Ar-Rakce SDF rozpoczęły w listopadzie 2016 roku; do samego miasta oddziałom udało się wejść 6 czerwca, a 4 lipca SDF weszły do starego miasta. Informowano wówczas, że broni się tam ok. 2,5 tys. dżihadystów.

IS zajęło Ar-Rakkę w 2014 roku. Właśnie tam dżihadyści dopuszczali się największych okrucieństw, m.in. publicznych egzekucji przez ścięcie. Miasto było samozwańczą stolicą Państwa Islamskiego w Syrii oraz centrum planowania operacji terrorystycznych za granicą.

PAP
Fot: Raqqa_SL(Twitter)

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook