Jedynie prawda jest ciekawa


Stolica ISIS może paść w ciągu najbliższych kilku godzin. Koniec kalifatu coraz bliżej

16.10.2017

Jeden z polowych dowódców wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) w Ar-Rakce, na północy Syrii, powiedział w poniedziałek, że oczekuje się, iż operacja oczyszczania miasta z bojowników Państwa Islamskiego (IS) zakończy się jeszcze tego dnia.

Także polityczna liderka SDF Ilham Ahmed oświadczyła w poniedziałek, że oczekuje zakończenia kampanii przeciwko IS w Ar-Rakce"w ciągu godzin lub dni". Natomiast rzecznik wspierającej SDF koalicji pod wodzą USA Ryan Dillon nie chciał podawać konkretnego terminu - odnotowuje Reuters. Koalicja udziela SDF wsparcia lotniczego i przekazując informacje wywiadowcze. Na miejscu są też doradcy wojskowi sił koalicji.

W nocy z soboty na niedzielę SDF ogłosiła rozpoczęcie ostatecznej fazy operacji odbicia miasta z rąk dżihadystów. Reuters informował wtedy, że tamtej nocy Ar-Rakkę opuściło ok. 275 bojowników wraz z rodzinami i że wykorzystali oni cywilów w charakterze żywych tarcz.Rzecznik SDF Talal Selo mówił w niedzielę, że w Ar-Rakce jest "nie więcej niż 200-300 bojowników".

W sobotę kurdyjskie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), stanowiące trzon SDF, informowały, że w Ar-Rakce "Państwo Islamskie jest na granicy klęski".

Ofensywę przeciw IS w Ar-Rakce SDF rozpoczęły w listopadzie 2016 roku; do samego miasta oddziałom udało się wejść 6 czerwca, a 4 lipca SDF weszły do starego miasta. Informowano wówczas, że broni się tam ok. 2,5 tys. dżihadystów.

IS zajęło Ar-Rakkę w 2014 roku. Właśnie tam dżihadyści dopuszczali się największych okrucieństw, m.in. publicznych egzekucji przez ścięcie. Miasto było samozwańczą stolicą Państwa Islamskiego w Syrii oraz centrum planowania operacji terrorystycznych za granicą.

PAP
Fot: Raqqa_SL(Twitter)

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook