Jedynie prawda jest ciekawa


Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

24.06.2018
trump23062018
Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

Wojna Koreańska rozpoczęła się 25 czerwca 1950 roku, kiedy wojska KRLD przekroczyły 38 równoleżnik aby zająć Koreę Południową. Po rezolucji ONZ inwazji stawiły czoła międzynarodowe wojska, których trzon stanowili Amerykanie. Po trzech lat krwawych walk, w których Amerykanie stracili niemal 327 tysięcy żołnierzy, KRLD podpisała zawieszenie broni. Wojna jednak formalnie trwa do dzisiaj, chociaż coraz głośniej mówi się o tym, że północ chce wreszcie podpisać traktat pokojowy.  

Podczas spotkania w Singapurze Donald Trump i Kim Jong Un umówili się między innymi, że zwłoki amerykańskich żołnierzy znajdujące się na terytorium KRLD zostaną zwrócone Amerykanom. Trumny – czy też, jak nazywa je amerykańskie wojsko, „tymczasowe drewniane skrzynie transportowe” - trafiły do Panmundżom, czyli wioski znajdującej się na linii demarkacyjnej w której podpisano zawieszenie broni w 1953 roku. Wioska ta jest często używana do kontaktów pomiędzy KRLD i Południem. Stamtąd po paru dniach trumny trafią na północ, a po włożeniu w nie zwłok amerykańskich żołnierzy zostaną zwrócone aby mogli wreszcie trafić do domu. Siły zbrojne USA zdementowały informację agencji Yonhap jakoby amerykańskie pojazdy miały wjechać na terytorium KRLD aby odebrać trumny. 

Zaginieni w akcji wracają do domu.

Zwłoki tych 100 żołnierzy nie są pierwszymi które trafią do domu. W 1954 KRLD oddała zwłoki 4023 żołnierzy UN, z których 1868 było Amerykanami. W 1996 roku Departament Obrony uznał, że wszystkich żołnierzy, którzy przepadli w koreańskich obozach jenieckich należy uznać za martwych. Od tego czasu KRLD oddała zwłoki 229 żołnierzy, aż w 2005 roku Amerykanie zaprzestali rozmów z KRLD w sprawie poszukiwań wojennych grobów – szacuje się, że nadal brakuje niemal 4 tysięcy, z czego około tysiąca jest pochowana w strefie zdemilitaryzowanej. 

Oprócz tych stu trumien US Army przygotowała 158 sztuk metalowych, które trafiły do bazy lotniczej Osan używanej przez lotnictwo USA. Być może również one trafią na północ – doniesienia medialne po spotkaniu w Singapurze mówiły, że KRLD odnalazła zwłoki co najmniej 250 Amerykanów, potwierdził to również prezydent Trump, który jednak mylnie stwierdził, że 200 ciał już wróciło do domu. Dużym problemem dla USA będzie jednak ich identyfikacja – i nie chodzi tutaj tylko o ustalenie tożsamości. W 2011 roku KRLD oddała Wielkiej Brytanii zwłoki zaginionego pilota, pułkownika Desmonda Hintona. Parę dni temu wyszło na jaw, że analiza DNA wykazała, że przekazana w ceremonii w strefie zdemilitaryzowanej trumna zawierała kości, które nie należały do brytyjskiego asa – a do zwierzęcia. Jego brat, który starał się o zwrot od 2004 roku, został o tym poinformowany, jednak nie chcąc psuć stosunków z KRLD Wielka Brytania nie poinformowała o tym opinii publicznej i dopiero uciekinier z północy, dyplomata Thae Yong-Ho złamał zasłonę milczenia. Jego zdaniem była to pomyłka wynikająca z tragicznego stanu północnokoreańskiej medycyny sądowej – ale tym bardziej Amerykanie będą musieli dokładnie sprawdzić, czy zwłoki które dostaną należą do ich towarzyszy broni. 

Wiktor Młynarz

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook