Jedynie prawda jest ciekawa


Steinmeier: Z Rosją trzeba rozmawiać o Ukrainie

29.11.2016

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier zarzucił we wtorek Rosji, że dąży do opierającego się na strefach wpływów systemu bezpieczeństwa przypominającego Jałtę. Szef niemieckiej dyplomacji bronił pomimo to rozmów z Moskwą w sprawie Ukrainy.

"Rosja preferuje inny (niż Zachód) model ładu międzynarodowego" - powiedział Steinmeier podczas konferencji Forum Polityki Zagranicznej w Berlinie. Jak wyjaśnił, rosyjskie wyobrażenia o optymalnym systemie przypominają Jałtę, która opierała się na podziale stref wpływów, podczas gdy dla Zachodu fundamentem systemu bezpieczeństwa są ONZ i OBWE.

W przemówieniu wygłoszonym na krótko przed odlotem do Mińska, gdzie po południu odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych czwórki normandzkiej - Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy, powiedział, że chociaż porozumienie mińskie nie rozwiązało konfliktu na Ukrainie, to przynajmniej pozwoliło na "ugaszenie pożaru" i zapobiegło bezpośredniej konfrontacji Zachodu z Rosją.

"Porozumienie z Mińska nie jest rozwiązaniem" - przyznał Steinmeier. Skala konfliktu została jednak znacznie ograniczona - dodał niemiecki polityk. Zadaniem na chwilę obecną jest "ustabilizowanie" rozejmu i kontynuacja procesu wycofywania ciężkiej broni z linii frontu. Szef MSZ Niemiec zastrzegł, że w minionych tygodniach sytuacja w Donbasie uległa raczej pogorszeniu, a liczba naruszeń rozejmu wzrosła.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz prezydenci Francji Francois Hollande, Rosji Władimir Putin i Ukrainy Petro Poroszenko uzgodnili ponad miesiąc temu podczas spotkania w Berlinie, że w ciągu miesiąca powstanie mapa drogowa - plan ustalający kolejność przyszłych działań na Ukrainie w celu pokojowego rozwiązania konfliktu. Na spotkaniu ministrów w Mińsku mają być omawiane szczegóły mapy drogowej.

Uczestniczący w konferencji w Berlinie szef włoskiej dyplomacji Paolo Gentiloni powiedział, że cieszyłby się z polepszenia relacji USA z Rosją. "Nie smuciłbym się, a przeciwnie byłbym szczęśliwy, gdyby (USA) zdecydowały się na bardziej otwarte podejście do Rosji" - zaznaczył.

Gentiloni wskazał na zbyt wolny jego zdaniem wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej jako główną przyczynę kryzysu w Europie. Nie tylko w USA, także w Europie jest wielu "ludzi porzuconych" - zagubionych w zglobalizowanym świecie. "UE znajduje się w najtrudniejszym okresie swojej historii" - ocenił włoski polityk.

Konferencję zorganizowała niemiecka Fundacja Koerbera.

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/SEBASTIAN GOLLNOW]

Warto poczytać

 1. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 2. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 3. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 4. Ramadanwiki 18.05.2018

  Smutny znak czasów. Belgijski Ramadan rozpoczął się w... kościele

  Czy Kościół w Europie Zachodniej jeszcze funkcjonuje? Jeszcze niedawno alarmowano, że w brukselskiej diecezji zdesakralizowany ma zostać co piąty kościół. Lukę po chrześcijanach szybko wypełniają muzułmanie.

 5. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

 6. fuloppap18052018 18.05.2018

  Burmistrz Jersey City znów atakuje nasz kraj! „Nie przeproszę Polski”

  Zaledwie dzień po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w amerykańskim Jersey City, burmistrz tego miasta znów zaatakował Polskę na Twitterze.

 7. 1270dzidzius 18.05.2018

  Do tego prowadzi aborcja. Zabili nie to dziecko, co chcieli!

  Koszmar w Australii – matka nosząca pod sercem dwóch bliźniaków postanowiła dokonać aborcji eugenicznej jednego z nienarodzonych chłopców. Powodem była stwierdzona u niego wada serca. Lekarze przez przypadek zabili jego zdrowego brata.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook