Jedynie prawda jest ciekawa


Steinmeier: Porażka rządu Renziego powodem do niepokoju

05.12.2016

Niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier ocenił w poniedziałek, że porażka rządu Matteo Renziego w niedzielnym referendum konstytucyjnym we Włoszech jest powodem do niepokoju.

-Możemy się cieszyć, że austriaccy wyborcy nie zagłosowali na kandydata sił populistycznych, ale na rezultat we Włoszech patrzymy z niepokojem- oświadczył Steinmeier, który rozmawiał w Atenach z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. -To nie jest dobra wiadomość dla Europy, w trudnych czasach- dodał niemiecki minister. Ocenił, że premier Renzi "zrobił to, co należy, co było konieczne, ale wyborcy go nie poparli". Szef włoskiego rządu zapowiedział, że w związku z porażką w referendum poda się do dymisji. -Oczywiście nie jest to kryzys państwa, ale kryzys rządowy, który musi zostać rozwiązany- oświadczył Steinmeier.

Włosi odpowiadali w niedzielę na pytanie, czy popierają rządową ustawę o zmianach w konstytucji, w wyniku której doszłoby do przekształcenia Senatu w trzy razy mniejszą izbę parlamentu, złożoną z 95 przedstawicieli 20 regionów kraju, w tym 21 burmistrzów. Senat straciłby część uprawnień politycznych. Kolejne, odrzucone przez wyborców, propozycje rządu Renziego to redukcja kosztów polityki i nowy podział kompetencji między władzami centralnymi a regionami. 

Steinmeier wyraził także przekonanie, że w niedzielę, kiedy odbyło się referendum we Włoszech i powtórka drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii, w Europie panowały "mieszane nastroje". Zwycięstwo popieranego przez Zielonych, niezależnego kandydata Alexandra Van der Bellena nad kandydatem prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności Norbertem Hoferem nazwał "dobrym omenem". 

fot.[PAP/EPA/BERND VON JUTRCZENKA]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. AIspot 22.05.2018

  Nie możesz pomalować paznokci u stóp, więc dokonaj aborcji. Oto rada od Amnesty International [WIDEO]

  W sprawie Alfiego Evansa milczeli, za to do aborcji namawiają ochoczo. Tak wygląda smutna prawda na temat Amnesty International

 7. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 8. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook