Jedynie prawda jest ciekawa


Steinmeier: Chcemy dialogu z Trumpem

22.01.2017

Szef niemieckiego MSZ o przyszłych kontaktach z nową administracją amerykańską.

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier uważa, że objęcie przez Donalda Trumpa stanowiska prezydenta USA oznacza "ostateczny koniec dwudziestego stulecia". W czasach globalnego nieporządku stawka jest bardzo wysoka - ostrzega polityk SPD w "Bildzie".

"Wraz z wyborem Donalda Trumpa ostatecznie dobiegł końca stary świat 20. wieku" – napisał Steinmeier w autorskim artykule opublikowanym w niedzielnym wydaniu "Bilda".

"Żyjemy pomiędzy epokami - porządek powojenny i ćwierćwiecze po upadku muru (berlińskiego) są już historią" - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Jak zastrzegł, kształt przyszłego świata, który powstanie w 21. stuleciu, "nie jest przesądzony". "To kwestia całkowicie otwarta" - zaznaczył.

Steinmeier zapewnił, że władze Niemiec będą zabiegały o dialog z nową administracją amerykańską, by przedstawić jej "nasze wartości i nasze interesy". Chcemy podkreślić, że naszym celem jest "równorzędne partnerstwo" - dodał polityk SPD.

Wśród celów, jakie powinny przyświecać obu partnerom wymienił "wolny handel, wymianę, otwarty świat, wspólną walkę z ekstremizmem i terroryzmem, a także bliską i nacechowana zaufaniem współpracę transatlantycką".

"Musimy nastawić się na niespokojne czasy, na nieobliczalne działania i na nowe niepewności" - napisał Steinmeier. "Uważam jednak, że znajdziemy w Waszyngtonie uważnych partnerów do rozmów, i że duże kraje też potrzebują na tym świecie partnerów, którzy gotowi są do współpracy z przyjaciółmi i sprawdzonymi sojusznikami" - napisał w niedzielnym "Bildzie".

W czasie kampanii wyborczej w USA Steinmeier ostro krytykował Trumpa zarzucając mu brak odpowiedzialności i nieobliczalność.

Steinmeier jest wspólnym kandydatem największych niemieckich partii - CDU i SPD w wyborach na prezydenta Niemiec. Ze względu na olbrzymią przewagę obu ugrupowań w Zgromadzeniu Federalnym, które dokonuje wyboru głowy państwa Niemiec, objęcie przez niego w marcu urzędu wydaje się być przesądzone.

Mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Brytyjska policja grozi obrońcom Alfiego

  Sprawa Alfiego Evansa wzbudza całkowicie zrozumiałe oburzenie, nie tylko w Polsce.

 2. 1270alfiepoland 26.04.2018

  Polska lekarka: Alfie Evans reaguje na głos i dotyk; rodzice mają z nim kontakt

  Alfie Evans reaguje na głos i dotyk ojca; ma z rodzicami kontakt emocjonalny - zaznaczyła w rozmowie z PAP polska lekarka dr Izabela Pałgan, która w styczniu zbadała dwulatka na prośbę jego rodziców. Jej zdaniem, Alfie ma prawo do opieki paliatywnej.

 3. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 4. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 5. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 6. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 7. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 8. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook