Jedynie prawda jest ciekawa


Steinmeier: Bezpieczeństwo tylko z Rosją

30.08.2016

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla telewizji ARD w poniedziałek powiedział, że trwałe bezpieczeństwo w Europie możliwe jest tylko z Rosją. Potwierdził, że jest zwolennikiem złagodzenia sankcji wobec Moskwy, jeżeli dojdzie do postępu w realizacji porozumień z Mińska.

W rozmowie z publicznym nadawcą Steinmeier zaznaczył, że trwałe bezpieczeństwo w Europie zapanuje tylko wtedy, gdy będzie to "wspólne bezpieczeństwo". 

"Dlatego powtarzam: oczywiście musimy się chronić, także za pomocą środków militarnych, ale to nie daje jeszcze żadnej gwarancji; musimy starać się o wciągnięcie także trudnych partnerów, do których należy Rosja" - tłumaczył szef niemieckiej dyplomacji. 

W wywiadzie dla ARD Steinmeier zabiegał o poparcie dla swojej nowej inicjatywy rozbrojeniowej, którą przedstawił po raz pierwszy w zeszłym tygodniu na łamach gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zaznaczył, że obecna sytuacja na świecie jest bardziej skomplikowana niż w czasach zimnej wojny, gdy "konkurowały ze sobą dwie stolice - Waszyngton i Moskwa". 

"Dzisiejszy świat jest zupełnie inny, jest bardziej niebezpieczny. Mamy do czynienia z innymi konfliktami, mniej jest wojen między państwami, a więcej konfliktów w ramach jednego państwa" - mówił Steinmeier.

"Nie ma pewności, że inicjatywa rozbrojeniowa zakończy się sukcesem. Byłoby jednak zachowaniem nieodpowiedzialnym, gdybyśmy nie podjęli takiej próby" - zauważył. 

Propozycje Steinmeiera przewidują ustalenie górnych limitów broni i wojsk oraz transparentne metody kontroli liczebności wojska, a także włączenie do systemu kontroli nowych rodzajów broni, w tym dronów. 

Polityk SPD przypomniał wypowiedź jednego z architektów polityki wschodniej RFN, socjaldemokraty Egona Bahra: "Z Ameryki nie możemy zrezygnować, ale Rosji nie da się usunąć". "Rozmowy z Rosją są trudne, lecz błędem byłby wniosek, że należy zrezygnować ze starań, by dogadać się z trudnym partnerem" - tłumaczył. 

Pytany o sankcje wobec Rosji, Steinmeier powiedział, że jego celem jest osiągnięcie w tym roku wyników w realizacji porozumienia z Mińska. Dotyczy to jego zdaniem zarówno utrwalenia zawieszenia broni, jak i spraw politycznych - amnestii, specjalnego statusu Donbasu i ordynacji wyborczej. 

"Jeżeli dojdzie do istotnego postępu, to wówczas nikt nie będzie się sprzeciwiał ustępstwom po stronie sankcji. Jeżeli postępu nie będzie, to nie będzie powodu, by łagodzić sankcje. To nie jest ugodowa strategia rokowań, lecz rozsądna oferta pod adresem i Rosji i Ukrainy" - podkreślił szef MSZ. 

Niemieckie media zarzucały ostatnio Steinmeierowi ich zdaniem zbyt ugodową politykę wobec Kremla, przeciwstawiając ją bardziej twardemu stanowisku kanclerz Angeli Merkel. Zdaniem komentatorów może to być spowodowane zbliżającą się kampanią przed wyborami do Bundestagu w przyszłym roku. Polityka wobec Rosji może być jednym z tematów tej kampanii. 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/MARTIN SCHUTT]

Warto poczytać

 1. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 2. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 3. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 4. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 5. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 6. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 7. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook