Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Steinmeier: Bezpieczeństwo tylko z Rosją

30.08.2016

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla telewizji ARD w poniedziałek powiedział, że trwałe bezpieczeństwo w Europie możliwe jest tylko z Rosją. Potwierdził, że jest zwolennikiem złagodzenia sankcji wobec Moskwy, jeżeli dojdzie do postępu w realizacji porozumień z Mińska.

W rozmowie z publicznym nadawcą Steinmeier zaznaczył, że trwałe bezpieczeństwo w Europie zapanuje tylko wtedy, gdy będzie to "wspólne bezpieczeństwo". 

"Dlatego powtarzam: oczywiście musimy się chronić, także za pomocą środków militarnych, ale to nie daje jeszcze żadnej gwarancji; musimy starać się o wciągnięcie także trudnych partnerów, do których należy Rosja" - tłumaczył szef niemieckiej dyplomacji. 

W wywiadzie dla ARD Steinmeier zabiegał o poparcie dla swojej nowej inicjatywy rozbrojeniowej, którą przedstawił po raz pierwszy w zeszłym tygodniu na łamach gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zaznaczył, że obecna sytuacja na świecie jest bardziej skomplikowana niż w czasach zimnej wojny, gdy "konkurowały ze sobą dwie stolice - Waszyngton i Moskwa". 

"Dzisiejszy świat jest zupełnie inny, jest bardziej niebezpieczny. Mamy do czynienia z innymi konfliktami, mniej jest wojen między państwami, a więcej konfliktów w ramach jednego państwa" - mówił Steinmeier.

"Nie ma pewności, że inicjatywa rozbrojeniowa zakończy się sukcesem. Byłoby jednak zachowaniem nieodpowiedzialnym, gdybyśmy nie podjęli takiej próby" - zauważył. 

Propozycje Steinmeiera przewidują ustalenie górnych limitów broni i wojsk oraz transparentne metody kontroli liczebności wojska, a także włączenie do systemu kontroli nowych rodzajów broni, w tym dronów. 

Polityk SPD przypomniał wypowiedź jednego z architektów polityki wschodniej RFN, socjaldemokraty Egona Bahra: "Z Ameryki nie możemy zrezygnować, ale Rosji nie da się usunąć". "Rozmowy z Rosją są trudne, lecz błędem byłby wniosek, że należy zrezygnować ze starań, by dogadać się z trudnym partnerem" - tłumaczył. 

Pytany o sankcje wobec Rosji, Steinmeier powiedział, że jego celem jest osiągnięcie w tym roku wyników w realizacji porozumienia z Mińska. Dotyczy to jego zdaniem zarówno utrwalenia zawieszenia broni, jak i spraw politycznych - amnestii, specjalnego statusu Donbasu i ordynacji wyborczej. 

"Jeżeli dojdzie do istotnego postępu, to wówczas nikt nie będzie się sprzeciwiał ustępstwom po stronie sankcji. Jeżeli postępu nie będzie, to nie będzie powodu, by łagodzić sankcje. To nie jest ugodowa strategia rokowań, lecz rozsądna oferta pod adresem i Rosji i Ukrainy" - podkreślił szef MSZ. 

Niemieckie media zarzucały ostatnio Steinmeierowi ich zdaniem zbyt ugodową politykę wobec Kremla, przeciwstawiając ją bardziej twardemu stanowisku kanclerz Angeli Merkel. Zdaniem komentatorów może to być spowodowane zbliżającą się kampanią przed wyborami do Bundestagu w przyszłym roku. Polityka wobec Rosji może być jednym z tematów tej kampanii. 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/MARTIN SCHUTT]

Warto poczytać

 1. Turcja24072017 24.07.2017

  Turcja: ruszył proces opozycyjnych dziennikarzy

  W poniedziałek rozpoczął się w Stambule proces 19 dziennikarzy i innych pracowników opozycyjnego dziennika "Cumhuriyet", którym zarzuca się wspieranie organizacji terrorystycznych. Oskarżonym grożą kary od 7,5 roku do 43 lat więzienia.

 2. SrodkowaAfrykawiki 24.07.2017

  W Środkowej Afryce zginął żołnierz ONZ

  - W atakach na muzułmańskich uchodźców, do jakich doszło w niedzielę w mieście Bangassou w prefekturze Mbomu w Republice Środkowoafrykańskiej, zginął żołnierz misji pokojowej ONZ, a 3 innych zostało rannych - poinformował w niedzielę rzecznik Vladimir Monteiro.

 3. Macron13 24.07.2017

  Francja: Koniec "łagodnego traktowania" dla Macrona

  "Koniec stanu łagodnego traktowania" dla prezydenta Francji Emmanuela Macrona to najczęściej powtarzający się tytuł w poniedziałkowych gazetach francuskich. W ten sposób media określają 10-procentowy spadek popularności wybranego w maju prezydenta.

 4. kreml19062017 24.07.2017

  "Wiedomosti": z Rosji najwięcej próśb do Google'a o usunięcie informacji

  - Rosja przoduje na świecie, jeśli chodzi o liczbę wniosków od instytucji państwowych do Google'a o usunięcie lub zablokowanie treści internetowych niezgodnych z prawem; to wynik rozszerzenia bazy prawnej dotyczącej internetu - piszą poniedziałkowe "Wiedomosti".

 5. Wlochysusza24072017 24.07.2017

  Włochy: 10 regionów chce ogłoszenia klęski żywiołowej z powodu suszy

  - Władze dziesięciu, czyli połowy wszystkich włoskich regionów przygotowały wnioski do ministerstwa rolnictwa o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej z powodu rekordowej suszy - podały media. Decyzja umożliwiłaby dostęp do funduszy na pokrycie poniesionych strat.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook