Jedynie prawda jest ciekawa


Steinmeier: Bezpieczeństwo tylko z Rosją

30.08.2016

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla telewizji ARD w poniedziałek powiedział, że trwałe bezpieczeństwo w Europie możliwe jest tylko z Rosją. Potwierdził, że jest zwolennikiem złagodzenia sankcji wobec Moskwy, jeżeli dojdzie do postępu w realizacji porozumień z Mińska.

W rozmowie z publicznym nadawcą Steinmeier zaznaczył, że trwałe bezpieczeństwo w Europie zapanuje tylko wtedy, gdy będzie to "wspólne bezpieczeństwo". 

"Dlatego powtarzam: oczywiście musimy się chronić, także za pomocą środków militarnych, ale to nie daje jeszcze żadnej gwarancji; musimy starać się o wciągnięcie także trudnych partnerów, do których należy Rosja" - tłumaczył szef niemieckiej dyplomacji. 

W wywiadzie dla ARD Steinmeier zabiegał o poparcie dla swojej nowej inicjatywy rozbrojeniowej, którą przedstawił po raz pierwszy w zeszłym tygodniu na łamach gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zaznaczył, że obecna sytuacja na świecie jest bardziej skomplikowana niż w czasach zimnej wojny, gdy "konkurowały ze sobą dwie stolice - Waszyngton i Moskwa". 

"Dzisiejszy świat jest zupełnie inny, jest bardziej niebezpieczny. Mamy do czynienia z innymi konfliktami, mniej jest wojen między państwami, a więcej konfliktów w ramach jednego państwa" - mówił Steinmeier.

"Nie ma pewności, że inicjatywa rozbrojeniowa zakończy się sukcesem. Byłoby jednak zachowaniem nieodpowiedzialnym, gdybyśmy nie podjęli takiej próby" - zauważył. 

Propozycje Steinmeiera przewidują ustalenie górnych limitów broni i wojsk oraz transparentne metody kontroli liczebności wojska, a także włączenie do systemu kontroli nowych rodzajów broni, w tym dronów. 

Polityk SPD przypomniał wypowiedź jednego z architektów polityki wschodniej RFN, socjaldemokraty Egona Bahra: "Z Ameryki nie możemy zrezygnować, ale Rosji nie da się usunąć". "Rozmowy z Rosją są trudne, lecz błędem byłby wniosek, że należy zrezygnować ze starań, by dogadać się z trudnym partnerem" - tłumaczył. 

Pytany o sankcje wobec Rosji, Steinmeier powiedział, że jego celem jest osiągnięcie w tym roku wyników w realizacji porozumienia z Mińska. Dotyczy to jego zdaniem zarówno utrwalenia zawieszenia broni, jak i spraw politycznych - amnestii, specjalnego statusu Donbasu i ordynacji wyborczej. 

"Jeżeli dojdzie do istotnego postępu, to wówczas nikt nie będzie się sprzeciwiał ustępstwom po stronie sankcji. Jeżeli postępu nie będzie, to nie będzie powodu, by łagodzić sankcje. To nie jest ugodowa strategia rokowań, lecz rozsądna oferta pod adresem i Rosji i Ukrainy" - podkreślił szef MSZ. 

Niemieckie media zarzucały ostatnio Steinmeierowi ich zdaniem zbyt ugodową politykę wobec Kremla, przeciwstawiając ją bardziej twardemu stanowisku kanclerz Angeli Merkel. Zdaniem komentatorów może to być spowodowane zbliżającą się kampanią przed wyborami do Bundestagu w przyszłym roku. Polityka wobec Rosji może być jednym z tematów tej kampanii. 


ak/PAP 

[fot. PAP/EPA/MARTIN SCHUTT]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook