Jedynie prawda jest ciekawa


Starcia w obozie uchodźców w Grecji

27.04.2016

W obozie dla migrantów w Morii na greckiej wyspie Lesbos we wtorek po południu wybuchły starcia.

Nad kompleksem, który 10 dni temu odwiedził papież Franciszek, unosiły się chmury dymu. Nie jest jasne, co wywołało zamieszki w tym dawnym obozie wojskowym.

Rzecznik policji powiedział agencji Reutera, że starcia rozpoczęły się w skrzydle dla niepełnoletnich migrantów, gdzie podpalono kosze na śmieci. Agencja pisze, że migranci obrzucali policję kamieniami tuż po wizycie greckiego ministra ds. polityki imigracyjnej Jannisa Muzalasa i holenderskiego sekretarza stanu ds. migracji Klaasa Dijkhoffa.

Muzalas został wygwizdany przez migrantów i obrzucany przez nich butelkami z wodą - podaje agencja EFE.

Pracownicy pomocowi twierdzą, że napięcie w obozie narastało od wielu dni, ale nie jest jasne, co wywołało wtorkowe niepokoje.

Powołując się na lokalną policję EFE informuje, że grupy młodych ludzi domagały się wypuszczenia z obozu i zrobiły dziurę w płocie oddzielającym ich od innych migrantów.

Policja nie podała, czy ktoś został ranny, ale na Twitterze pojawiły się zdjęcia osób ewakuowanych na noszach. W niektórych wpisach wspomniano też, że policjant uderzył młodego mężczyznę oraz że funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego.

Rzecznik wysokiego komisarza ds. uchodźców ONZ (UNHCR) na wyspie Boris Czeszirkow powiedział, że w ostatnich dniach w obozie dochodziło do licznych bójek. Według niego najgorsza sytuacja panowała we wtorek, ale późnym popołudniem było już spokojnie.

Ponad 3 tys. osób przebywa obecnie w obozie w Morii, który 20 marca został przekształcony z dotychczasowego punktu rejestracji migrantów przybywających do Grecji z Turcji, tzw. hotspotu, w zamknięty obóz przetrzymywania migrantów.

Zgodnie z unijno-tureckim porozumieniem uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przetransportowani z powrotem do Turcji, jeśli nie złożyli wniosku o azyl lub jeśli ich wniosek został odrzucony. Za każdego Syryjczyka wydalonego z UE ma przybywać legalnie do Unii inny Syryjczyk. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie „modelu biznesowego" przemytników ludzi.

Osoby zamknięte w Morii "są zaniepokojone i sfrustrowane, gdyż nie wiedzą, co się z nimi stanie" - wyjaśnił Czeszirkow.

[Fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU]

(PAP)/tp


Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook