Jedynie prawda jest ciekawa


Bombowce z pociskami atomowymi na pokładzie czekają na rozkaz. Są zatankowane i gotowe do lotu

23.10.2017
polska23102017
Bombowce z pociskami atomowymi na pokładzie czekają na rozkaz. Są zatankowane i gotowe do lotu

Generał David Goldfein, szef sztabu USAF powiedział portalowi Defense One, że amerykańskie siły powietrzne przygotowują się do postawienia swoich bombowców w stan gotowości. B-52, zatankowane i gotowe do lotu, z pociskami atomowymi na pokładzie, mają czekać na rozkaz startu w kilku bazach lotniczych. Tym samym USAF wraca do praktyki z czasów Zimnej Wojny, zarzuconej po upadku ZSRR w 1991 roku.

Generał Goldfein podkreślił, że rozkaz postawienia załóg w pogotowie jeszcze nie padł. Ale wszystko jest już przygotowane i wystarczy jeden telefon z dowództwa. Decyzję o tym mogą podjąć dwie osoby: gen John Hyten, dowódca sił strategicznych (STRATCOM), które zajmują się bronią atomową, albo gen. Lori Robinson, dowódca NORTHCOM, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo kontynentalnego USA.  

Stwierdził również, że takie działanie nie jest wymierzone w jakiegoś konkretnego przeciwnika. Ma to być po prostu kolejny element gotowości USA do wojny nuklearnej, który odstraszy inne państwa – takie jak np. Korea Północna – od ataku na USA.

Lotnictwo- zapomniany straszak.

Odkąd Związek Radziecki wszedł w posiadanie pierwszej bomby atomowej, amerykańskie siły strategiczne stosują doktrynę "Wzajemnie Gwarantowanego Zniszczenia" (od. Mutual Assured Destruction, słowo "mad" oznacza także "szalony"). Doktryna zakłada system odstraszania, według którego każde użycie broni atomowej na terenie USA spotka się z taką samą odpowiedzią. Lotnictwo było jednym z najważniejszych elementów systemu, szczególnie w latach sześćdziesiątych, kiedy napięcia pomiędzy USA i ZSRR osiągnęły punkt wrzenia. Wtedy w każdej chwili co najmniej jeden bombowiec z bombą atomową na pokładzie znajdował się w powietrzu w pobliżu granicy ZSRR. Jednak rozwój międzykontynentalnych pocisków rakietowych i atomowych okrętów podwodnych, zdolnych przeprowadzić atak z dowolnego miejsca na świecie, sprawił, że lotnictwo strategiczne straciło na znaczeniu. W 1991 roku zrezygnowano z dyżurów – co w praktyce oznaczało, że USAF przestało być elementem obrony atomowej. 

Jeżeli USA zdecydują o tym, aby do nich powrócić, to będzie to oznaczało, że załogi będą musiały odbywać 24-godzinne dyżury przy swoich, gotowych do lotu, samolotach. Ma to zagwarantować, że w razie ataku zdążą poderwać się do lotu i dostarczyć ładunki atomowe na terytorium wroga zanim ich bazy ulegną zniszczeniu.

Łatwo nie będzie

Powrót lotnictwa na atomowy front nie będzie jednak tak łatwy jak można by wywnioskować ze słów Goldfeina. Największym problemem jest brak personelu latającego. USAF boryka się od paru lat z brakami kadrowymi, gdyż piloci odchodzą ze służby aby pracować w – znacznie lepiej płacących – liniach lotniczych. Siły powietrzne próbują ich zatrzymać zwiększając żołd i ograniczając ilość zajęć naziemnych, ale nadal brakuje ponad 1500 pilotów. Przed paroma dniami prezydent Trump podjął decyzję o tym, aby zlikwidować limit 25 osób rocznie, które można powołać ponownie do służby. USAF chce, aby ponad 1000 pilotów wróciło z emerytury. Mają zająć się pracą biurową tak, aby obecny personel mógł poświęcić się głównie lataniu.

Problemem jest także brak odpowiedniego sprzętu. Trzon amerykańskich sił strategicznych stanowią bombowce B-52 – konstrukcja z początku lat pięćdziesiątych, która zdaniem wielu ekspertów jest już zbyt przestarzała aby liczyć się na współczesnym polu walki. Zwłaszcza z przeciwnikiem dysponującym własnym lotnictwem i obroną rakietową. Jedyną bronią atomową, jaką mogą przenosić jest pocisk rakietowy AGM-86B z głowicą termonuklearną W80 o mocy do 150 kiloton. Pociski te mają zasięg 2400 kilometrów i w dzisiejszych czasach są już mocno nieadekwatne. Tym bardziej, że Rosja i kilka innych państw posiadaj system obrony przeciwlotniczej Tor, który został zaprojektowany specjalnie do zwalczania tych pocisków. Jedynym innym bombowcem mogącym dostarczyć broń atomową do celu jest niewidzialny B-2 – jednak z racji kosztów USAF ma ich bardzo mało. Za mało, aby użyć ich do dyżurów.

Rozbudowa potencjału nuklearnego idzie natomiast ciężko. Lockheed Martin i Raytheon dostały po 900 milionów dolarów na opracowanie nowego pocisku atomowego, który mógłby zastąpić AGM-86, jednak zostanie ukończony dopiero w 2022 roku. USAF planuje kupić 1000 pocisków, jednak taka rozbudowa potencjału nuklearnego już teraz napotyka na zdecydowany opór ze strony amerykańskiej lewicy. Nowy bombowiec strategiczny, niewykrywalny dla radarów B-21, który zastąpi B-52, ma być gotowy dopiero w 2025 roku. Jednak doświadczenie z F-35 każe patrzeć na te zapowiedzi sceptycznie.

Mimo wszystko zapowiedź USAF , choć nie odstraszy Rosji czy Chin, może podziałać na władze Korei Północnej czy Iranu. Nic bowiem nie gwarantuje pokoju lepiej, niż odpowiednio duże bomby.

Wiktor Młynarz  

fot. Boeing B-52D-70-BO (SN 56-0582) tankuje paliwo od Boeinga KC-135A-BN (SN 55-3127), własność US. Government

Warto poczytać

 1. PutinMh17 25.05.2018

  Putin znów bezczelnie udaje Greka? "To nie był rosyjski pocisk"

  Prezydent Rosji Władimir Putin zaprzeczył w piątek ocenom, że malezyjski samolot nad wschodnią Ukrainą został zestrzelony w roku 2014 pociskiem rakietowym pochodzącym z Rosji. Oświadczył też, że Moskwa nie została dopuszczona do śledztwa w tej sprawie

 2. Israelflaga 25.05.2018

  Mocne słowa władz Izraela. Oskarżają UE o promowanie antysemityzmu

  Władze Izraela oskarżyły w piątek Unię Europejską o finansowanie kilkunastu europejskich i palestyńskich organizacji pozarządowych, które "promują bojkot państwa żydowskiego", i wezwały do "natychmiastowego wstrzymania" wsparcia dla nich

 3. Irlandia25052018 25.05.2018

  Irlandia na rozdrożu. Kraj decyduje w sprawie aborcji

  W piątkowym referendum w sprawie liberalizacji przepisów aborcyjnych ścierają się dwie wizje Irlandii: tradycyjnie konserwatywnego, katolickiego kraju chroniącego życie za wszelką cenę oraz państwa liberalnego, które stawia na prawo jednostki do wyboru

 4. 1270seku8ndeiro 25.05.2018

  Makabra w szpitalu, przez pomyłkę lekarzy mężczyzna stracił nogi i ręce

  Mimo starań wielu wspaniałych lekarzy, dla których troska o los pacjenta jest najważniejszym z priorytetów, stan polskiej służby wciąż pozostawia wiele do życzenia

 5. 1270samolotmalezja 25.05.2018

  Szef NATO wzywa Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie malezyjskiego samolotu

  Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w piątek Rosję do wzięcia odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu pasażerskiego linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku i do współpracy w celu ustalenia winnych

 6. 1270buraczek 25.05.2018

  Dwaj byli agenci wywiadu oskarżeni o szpiegostwo na rzecz obcego państwa

  Dwóch byłych agentów francuskiego wywiadu czeka proces o zdradę w związku z zarzutami, że przekazali tajemnice państwowe władzom obcego kraju - oświadczyło w czwartek wieczorem ministerstwo ds. sił zbrojnych Francji

 7. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 8. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook