Jedynie prawda jest ciekawa

Stało się. Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela

06.12.2017
Trump06122017
Stało się. Trump uznał Jerozolimę za stolicę Izraela

Amerykański Prezydent uznał Jerozolimę za stolicę Izraela i ogłosił, że USA przeniesie tam swoją ambasadę z Tel Awiwu.

- Uznałem, że nadszedł czas, aby oficjalnie uznać Jerozolimę za stolicę Izraela - powiedział Prezydent USA w sali przyjęć dyplomatycznych Białego Domu.

Na kilka godzin przed ogłoszeniem swojej decyzji Trump przypomniał Amerykanom swoje hasło wyborcze. - Make America Great Again (Uczyńmy Amerykę Znów Wielką) - napisał na Twitterze.

- Decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela to "historyczny przełom" - oświadczył premier Izraela Benjamin
Netanjahu.

Transmisja z wystąpienia Prezydenta Trumpa rozpoczyna się w 36 minucie. 


Departament Stanu rozesłał instrukcje do wszystkich placówek dyplomatycznych USA, w których odradza amerykańskim urzędnikom podróże do Izraela, a zwłaszcza Jerozolimy i na Zachodni Brzeg - podał w środę Reuters, który dotarł do kopii instrukcji resortu.

- Ambasada w Tel Awiwie i konsulat generalny w Jerozolimie proszą o zrezygnowanie ze wszystkich podróży, które nie są nieodzowne, do Izraela, Jerozolimy i na Zachodni Brzeg od 4 do 20 grudnia 2017 roku - głosi depesza, nie podając powodów wydania takich instrukcji.

We wtorek Departament Stanu USA oznajmił, że osoby pracujące dla amerykańskiego rządu i wszyscy dyplomaci otrzymali zakaz poruszania się po starym mieście w Jerozolimie w związku zapowiadanymi protestami przeciw decyzji Trumpa.

Po Jerozolimie wolno się będzie przemieszczać tylko w celach służbowych i w sytuacjach "nieodzownych" - podkreślił Departament Stanu.

Przedstawiciel administracji USA powiedział agencji Reutera, że amerykański wywiad ocenia, iż ogłoszenie zmiany statusu Jerozolimy może wywołać wrogą reakcję wobec Izraela i zagrozić amerykańskim interesom na Bliskim Wschodzie.

Palestyński Hamas wezwał do masowych protestów w związku ze zmianą statusu Jerozolimy.

Izraelskie media: Trump koordynował z Netanjahu plany ws. Jerozolimy

Izraelskie media podały, że premier Benjamin Netanjahu i jego doradcy aktywnie uczestniczyli w podejmowaniu przez administrację USA decyzji ws. statusu Jerozolimy, a prezydentem Donald Trump "w pełni koordynował" te działania z izraelskimi partnerami.

Anglojęzyczny portal "Times of Israel" przytacza w środę relacje telewizji Hadaszot i Channel 10, które podały, że doradcy Netanjahu "zachęcali, wspierali i uspokajali" amerykańską administrację podczas debaty na temat uznania przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela.

Ekipa izraelskiego premiera miała "uspokajać" Amerykanów co do ewentualnych konsekwencji zmiany statusu Jerozolimy; administracja Trumpa prowadziła od dłuższego czasu rozmowy z Netanjahu, podczas gdy "Palestyńczycy nic nie wiedzieli o tym zamiarze" do ostatniej chwili - podała Hadaszot.

Według Channel 10 ambasador Izraela w Waszyngtonie Ron Dermer znał wszelkie szczegóły toczących się konsultacji i grał w nich bardzo istotną rolę.

Trump "przyjął izraelskie argumenty, zgodnie z którymi należy oddzielić kwestię uznania Jerozolimy (za stolicę państwa żydowskiego) od procesu pokojowego" - pisze "Times of Israel".

Według "Times of Israel" ambasador USA w Izraelu David Friedman ma podjąć decyzję, kiedy należy dokonać transferu ambasady.

Friedman był od dawna zwolennikiem takiej zmiany i jeszcze przed objęciem placówki w Tel Awiwie wyrażał nadzieję, że będzie pracował w Jerozolimie - przypomina izraelski portal.

Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela, a prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią częścią miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i sąd najwyższy.

Zgodnie z ustawą z 1995 roku USA miały docelowo przenieść ambasadę do Jerozolimy, a prezydent mógł odraczać ten krok ze względów bezpieczeństwa narodowego. Decyzja w tej sprawie jest podejmowana co sześć miesięcy. W związku z obawami, że zagrozi to procesowi pokojowemu na Bliskim Wschodzie, kolejni prezydenci podpisywali rozporządzenia o czasowym odroczeniu realizacji ustawy; w czerwcu także Trump odroczył tę decyzję.

Będzie odpowiedź Palestyny

- Przywódca Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas odpowie w wystąpieniu telewizyjnym na przemówienie prezydenta USA Donalda Trumpa - poinformował przedstawiciel Autonomii w rozmowie z Reuterem. 

- Prezydent Abbas wysłucha przemówienia prezydenta Trumpa, a następnie odpowie na nie - wyjaśnił rozmówca Reutera.

Ismail Hanija, przywódca radykalnego palestyńskiego Hamasu, który kontroluje Strefę Gazy, ogłosił we wtorek, że przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy to przekroczenie "wszelkich czerwonych linii". Wezwał Palestyńczyków do udziału w protestach, które będą "dniami gniewu".

PAP /kh

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook