Jedynie prawda jest ciekawa


Sprawdzili najpopularniejsze imię nadawane chłopcom w Niemczech. Sensacji nie było

07.05.2018
Dzieci
Sprawdzili najpopularniejsze imię nadawane chłopcom w Niemczech. Sensacji nie było

Towarzystwo Języka Niemieckiego zbadało najpopularniejsze imiona dla nowonarodzonych chłopców w Bremie. Rezultat wzbudził spore zamieszanie w tym landzie - okazało się że imię jest... arabskie.

Po raz pierwszy w historii Niemiec arabskie imię dla chłopca znalazło się w pierwszej trójce najpopularniejszych w jednym z krajów związkowych - i to od razu na pierwszym miejscu. W ubiegłym roku 83 rodziców postanowiło nazwać męskiego potomka imieniem Mohamed - zwyciężyło ono ex aequo z imieniem Leon. To ogromny wzrost popularności, bo jeszcze w 2016 roku to imię znajdowało się na 9 miejscu. 

Z kolei najpopularniejszym dziewczęcymi imionami są Sophie, Marie i Sophia. 

- Podejrzewamy, że popularność tego imienia ma związek z imigracją, imigrantów jest więcej w dużych miastach, niż na obszarach wiejskich - tłumaczy Frauke Rüdebusch z Towarzystwa Języka Niemieckiego. 

Informacja o liderze rankingu imion wywołała już spore zamieszanie w Bremie. Szybko znalazło się wyjaśnienie pasujące lepiej niż masowa imigracja - w statystykach podanych przez towarzystwo znalazło się to imię podało się według wymowy. Tymczasem wystarczy zmienić jedną lub dwie litery - zamiast Mohamed wpisać Muhamed, czy Muhammad i choć wymowa się nie zmienia, to w statystykach urzędowych mamy już nie jedno imię, a trzy. A że łącznie w Bremie może istnieć nawet dziesięć różnych pisowni Mohameda, to nagle okazuje się w statystykach już nie jest on tak wysoko. 

Najpopularniejszymi imionami dla chłopców w Niemczech w 2017 roku były Maksymilian, Alexander i Paul. 

kh/weser-kurier.de

Warto poczytać

 1. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

 2. abo22052018 22.05.2018

  Te pieniądze miały przekonywać do legalizacji zabijania dzieci. Zgadnijcie, kto płacił

  Ostatni pro-aborcyjny spot Amnesty International wywołał falę negatywnych komentarzy.

 3. Pozarlasuwiki 22.05.2018

  Nastolatek wywołał pożar lasu. Teraz będzie musiał zapłacić

  Ponad 36,6 mln dolarów odszkodowania musi zapłacić amerykański nastolatek za spowodowanie pożaru lasu w stanie Oregon - poinformował lokalny sąd. Ogień wywołany fajerwerkami strawił tereny leśne o powierzchni 200 km kwadratowych

 4. 1270idrf35 22.05.2018

  Generał: Izrael jako pierwszy użył w walce myśliwca F-35

  Izrael jest pierwszym państwem, które użyło w walce nowoczesnego wielozadaniowego myśliwca F-35 produkowanego przez USA - poinformował we wtorek dowódca izraelskich sił powietrznych generał Amikam Norkin.

 5. SzwecjawojskoFlickr 22.05.2018

  Szwecja przygotowuje się do wojny. Radzi zakup żywności i lekarstw

  Aż 4,5 miliona szwedzkich gospodarstw otrzyma informacje na temat tego, jak radzić sobie w czasie wojny - informuje agencja Reutersa. To pierwsza taka akcja od czasów zimnej wojny

 6. merkel21052018 21.05.2018

  Angela Merkel ratuje tonących uchodźców. Ten spot po prostu trzeba zobaczyć!

  Aktorzy do złudzenia przypominający Putina, Trumpa i Kim Dzong Una wspólnie ubolewają nad losem pokrzywdzonych muzułmanów. Po chwili kobieta wyglądająca jak kanclerz Niemiec ratuje tonących uchodźców.

 7. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook