Jedynie prawda jest ciekawa


Spożywczy rasizm koncernów żywnościowych

18.02.2017

Koncerny spożywcze sprzedają zróżnicowane jakościowo produkty w różnych państwach – wynika z informacji podanych 16 lutego przez węgierski rząd.

Koncerny spożywcze sprzedają zróżnicowane jakościowo produkty w różnych państwach – wynika z informacji podanych 16 lutego przez węgierski rząd.

Węgierski urząd bezpieczeństwa żywności NEBIH zbadał 24 produkty sprzedawane na Węgrzech i w Austrii przez zagraniczne sieci supermarketów takich jak Lidl oraz Aldi. Okazało się, że produkty sprzedawane na Węgrzech są gorszej jakości niż te, które mogą nabyć klienci w Austrii. Wafle marki Manner były mniej chrupkie, a Nutella smakuje inaczej – pisze euroactiv.pl w tekście „Nutella gorzej smakuje na Węgrzech niż w Niemczech?”.

- Jestem zniesmaczony po zapoznaniu się z tym raportem – powiedział węgierski minister Janos Lazar, szef kancelarii premiera Victora Orbána. - Uważam, że to największy skandal w ostatnim czasie - dodał.

Zapowiedział, że instytucje rządowe zbadają również inne produkty sprzedawane na Węgrzech. Problem dotyka nie tylko Węgry, produkty niższej jakości trafiają również na Słowację. Tamtejsza organizacja badająca jakość żywność stwierdziła, że produkty dostępne na Słowacji różnią się smakiem i wyglądem od sprzedawanych w Austrii i Niemczech.

Informacje zostały potwierdzone również przez słowackie ministerstwo rolnictwa oraz Państwową Służbę Weterynaryjną i Żywnościową. Z ich badań wynika również, że skład około połowy przebadanych produktów był różny w zależności, gdzie były dystrybuowane, czy na Słowacji czy w Austrii. Zbadano różne produkty, m.in. nabiał, mięso, ryby, sery, napoje, słodycze. Po analizie okazało się, ze produkty, które sprzedawano na Słowacji zawierały większość ilość tłuszczu, więcej środków słodzących i konserwantów oraz ma mniejszą wagę niż te, które są dostępne w sklepach austriackich.

Minister rolnictwa Słowacji Gabriela Matečná zapowiedziała, że poruszy tę kwestię na forum Unii Europejskiej. - Konsumenci oczekują jednakowej jakości produktów danej marki, bez względu na to, gdzie zostały zakupione lub wyprodukowane - stwierdziła na konferencji prasowej we wtorek, 14 lutego.

Podobne badania przeprowadzono przez pięciu laty na zlecenie Słowackiego Związku Konsumentów. Przetestowano wówczas napoje, słodycze i kawy tej samej marki, sprzedawane w Austrii, Bułgarii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowacji, Rumunii i na Węgrzech. Produkty, z wyjątkiem czekolady Milka, miały bardzo zróżnicowaną jakość, gorsza jakość produktów była w państwach Europy Środkowo-Wschodniej.

Do wyników badań odniosła się Komisja Europejska, która uznała, że wyniki badań są bezpodstawne. Podkreśliła, że międzynarodowe koncerny mają prawo dostosowywać swoje produkty do poszczególnych rynków państw członkowskich.

[fot. pixabay.com]

Euractiv.pl/ems

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 4. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook