Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie Trump- Putin w maju?

27.04.2017

Do pierwszego spotkania prezydentów Rosji i USA Władimira Putina i Donalda Trumpa może dojść pod koniec maja w jednym z krajów europejskich - prognozuje w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na kilka źródeł w strukturach państwowych obu krajów.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ze swej strony zaprzeczył, by prowadzone były prace nad przygotowaniem takiego spotkania. "Kommiersant", powołując się na "kilka poinformowanych źródeł w strukturach państwowych" Rosji i USA, podał, że "Moskwa i Waszyngton prowadzą obecnie rozmowy o organizacji" spotkania prezydentów. Trump - jak przypomina dziennik - udaje się z wizytą do Europy w dniach 25-27 maja, by wziąć udział w szczycie NATO w Brukseli i szczycie krajów G7 we Włoszech. -Następnie prezydent USA może "wyskoczyć" do jednego z krajów trzecich, do którego przyleci jego rosyjski kolega- ocenia "Kommiersant".

Według gazety taki plan spotkania zaczęto "szczegółowo opracowywać po wizycie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona 12 kwietnia w Moskwie". Źródło dziennika ze strony rosyjskiej zapewniło, że dotąd "ani razu nie zostały przerwane" kontakty pomiędzy przedstawicielami Kremla i Białego Domu w sprawie uzgodnienia pierwszego spotkania przywódców. -Nie zakłóciło tego procesu ani zaostrzenie sankcji amerykańskich wobec Rosji, ani atak rakietowy przeprowadzony przez Pentagon na bazę Szajrat w Syrii- relacjonuje "Kommiersant".

Dziennik ocenia, że od momentu zmiany władzy w Waszyngtonie stosunki Rosji i USA "nie polepszyły się", a w ostatnich tygodniach obustronna retoryka zaczęła przypominać "czasy konfrontacji". Nowa administracja USA zajęła w niektórych kwestiach jeszcze twardsze stanowisko niż było to za rządów Baracka Obamy, niemniej "Moskwa liczy na to, że osobiste spotkanie Władimira Putina i Donalda Trumpa pozwoli na przełamanie negatywnych tendencji" - zauważa "Kommiersant".

Dyrektor generalny Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych Andriej Kortunow w rozmowie z dziennikiem przewiduje, że przyszłe spotkanie obu prezydentów nie będzie dyskusją o wielu konkretnych i wymagających szczegółowej pracy kwestiach. -Sens tego spotkania polega nie na tym, by znaleźć rozwiązanie dotyczące Syrii czy Ukrainy. Przywódcy dwóch krajów powinni na początek przekazać wyraźny sygnał strukturom biurokratycznym - zarówno w Moskwie, jak i w Waszyngtonie - o tym, że należy przerwać wojnę słów i gestów i zacząć wreszcie pracę nad poszukiwaniem punktów stycznych- powiedział ekspert.

Jego zdaniem stosunki Rosji i USA w przeszłości, a także momenty zwrotne w tych relacjach, były związane z osobowościami ich przywódców, niezależnie od tego, czy w amerykańskim Białym Domu zasiadał Demokrata, czy Republikanin. -Za rządów Donalda Trumpa, dla którego dyplomacja osobista jest wyjątkowo ważna, jeszcze bardziej może wzrosnąć znaczenie tego rodzaju szczytów (szefów państw)- prognozuje Kortunow.

Putin i Trump dotąd przeprowadzili kilka rozmów telefonicznych. O możliwym spotkaniu z Trumpem Putin wypowiedział się publicznie pod koniec marca; ocenił wówczas, że mogłoby do niego dojść w Finlandii w ramach szczytu Rady Arktycznej. Wcześniej rosyjski prezydent wymienił Słowenię jako możliwe miejsce rozmów z Trumpem. Jednak tuż przed kwietniową wizytą Tillersona w Moskwie rosyjscy komentatorzy oceniali, że do spotkania prezydentów nie dojdzie raczej przed lipcem, kiedy to obaj będą uczestniczyć na szczycie G20 w Hamburgu.

fot.[PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / SPUTNIK / KREMLIN POOL]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 2. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

 3. Soroswiki 20.04.2018

  Rząd Orbana przygotowuje ustawy "Stop Soros". Fundacja miliardera ucieknie z Węgier?

  Fundacja urodzonego w Budapeszcie amerykańskiego miliardera George'a Sorosa, Open Society, zdecyduje, czy pozostać na Węgrzech, po przyjęciu przez parlament rządowego pakietu ustaw antyimigracyjnych - powiedział Reuterowi rzecznik fundacji, Csaba Csontos

 4. ImigranciFlickr 20.04.2018

  Nowy sposób imigrantów na trafienie do Europy. Może ich dotrzeć nawet kilkaset tysięcy

  Tysiące obywateli państw afrykańskich i południowoamerykańskich dostają się na terytorium Hiszpanii na podstawie sfałszowanych wiz. Najwięcej z nich pochodzi z Maroka

 5. Jerozolima 20.04.2018

  Znana aktorka odmawia przyjazdu do Izraela

  Natalie Portman odwołała wizytę w Izraelu, gdzie w czerwcu miała otrzymać odznaczenie. Powodem są ostatnie wydarzenia związane z tym krajem, które 36-letnia aktorka nazwała "wyjątkowo przykrymi" - ogłosiła w piątek organizacja, która miała jej wręczyć nagrodę

 6. 1270rosjamundile 20.04.2018

  60 europosłów wzywa rządy europejskie do bojkotu Mundialu

  Grupa 60 europosłów z różnych krajów i grup politycznych wystosowała list do rządów wszystkich państw Unii Europejskiej z apelem o bojkot tegorocznych mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji

 7. russia20042018 20.04.2018

  Rosjanie ustawiają wybory w kilku państwach. Media ujawniają obecność najemników z tzw. "grupy Wagnera"

  W kilku krajach Afryki, w których w najbliższym czasie odbywać się będą wybory, rozpoczęli pracę rosyjscy polityczni PR-owcy opłacani przez Jewgienija Prigożyna, wiązanego z fabryką trolli i najemnikami z tzw. grupy Wagnera.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook