Jedynie prawda jest ciekawa

Spotkanie szefa MSZ ze studentami w Chinach

25.04.2016

Przebywający z oficjalną wizytą w Chinach minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wygłosił w poniedziałek wykład w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (ChANS) i spotkał się ze studentami Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych (PUJO).

Szef MSZ spotkał się również z przedstawicielami środowisk gospodarczych. "Uznałem, że jedną z pierwszych wizyt należy odbyć właśnie na kontynencie azjatyckim, a pierwszym państwem na kontynencie azjatyckim, które powinienem odwiedzić, są Chiny" - powiedział Waszczykowski podczas spotkania na PUJO. 

Pochwalił "olbrzymi i imponujący rozwój gospodarczy" Chin. Waszczykowski wyraził uznanie dla studentów i wykładowców katedry polonistyki tej uczelni. "Cieszy mnie, że w tak wielkim i potężnym państwie chińskim, które ma globalne interesy, znajduje się grupa młodych ludzi, która interesuje się Polską, która chce studiować język polski i polską kulturę" - powiedział. Zapewnił studentów polonistyki, że stosunki polsko-chińskie będą się dalej zacieśniały, szczególnie w sferze gospodarczej, co zapewni im możliwości rozwoju zawodowego i długą karierę. W imieniu wykładowców i studentów PUJO polskiego ministra powitał przewodniczący senatu uczelni prof. Han Zhen. Moderatorem spotkania był dziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich prof. Zhao Gang. 

Studenci zadawali polskiemu ministrowi pytania dotyczące współpracy polsko-chińskiej i jego doświadczenia w pracy w resorcie spraw zagranicznych. Następnie 10 studentów polonistyki wykonało dla szefa MSZ kilka polskich szlagierów. W poniedziałek rano na spotkaniu z naukowcami w ChANS minister mówił o historii relacji polsko-chińskich i wymieniał najważniejsze wyzwania stojące przed współczesną Europą, w tym kryzys migracyjny i konflikt na Ukrainie. Podkreślał zaangażowanie Polski w gigantyczny chiński projekt logistyczny "Jeden Pas, Jedna Droga", a także w inicjatywę współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej w formule "16+1". 

W spotkaniu w ChANS uczestniczyli naukowcy z tej akademii oraz kilku innych prestiżowych chińskich instytucji naukowych, a także przedstawiciele pekińskiego korpusu dyplomatycznego. Jak poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ w wydanym po południu komunikacie, Waszczykowski spotkał się również w poniedziałek z przedstawicielami zarządów największych chińskich firm, banków i funduszy inwestycyjnych, m.in. Funduszu Jedwabnego Szlaku, Huawei, China Investment Corporation, Exim Bank, ICBC, COSCO i China Great Wall. W rozmowie z przedsiębiorcami minister mówił m.in. o perspektywach związanych z zacieśnieniem relacji gospodarczych między Polską i Chinami oraz całym regionem Azji. Jego zdaniem do rozwoju współpracy przyczynić się może udział Polski w tworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Umowa o utworzeniu banku została ratyfikowana przez Polskę w ubiegły wtorek. 

Wcześniej, jak podano w komunikacie, Waszczykowski wziął też udział w seminarium pt. "Współpraca Polski i Chin w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku" w ambasadzie RP w Pekinie. W otwierającym seminarium wystąpieniu mówił o "ogromnym potencjale", jaki tkwi według niego w polsko-chińskiej współpracy przy budowie i modernizacji infrastruktury komunikacyjnej. Jak podkreślił, współpraca ta może rozwijać się nie tylko na terytorium Polski, ale również "w Azji Centralnej, przez którą prowadzi najkrótsza, najszybsza i najbezpieczniejsza droga lądowa, łącząca Chiny z Europą". Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jeden Pas, Jedna Droga", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami UE. Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 r. W niedzielę Waszczykowski przebywał w mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, gdzie spotkał się z lokalnymi władzami i odwiedził nowo otwarty konsulat RP. Złożył również wizytę w kolejowym terminalu przeładunkowym Qingbaijiang, który obsługuje połączenie towarowe Chengdu-Łódź. 

We wtorek Waszczykowski spotka się w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi. Będzie rozmawiał również z wiceprzewodniczącym ChRL Li Yuanchao oraz kierownictwem Państwowej Komisji Rozwoju i Reform. Ministrowi w podróży do Chin towarzyszą przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PLL LOT. W Chengdu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

kk/PAP

[fot./Twitter/MSZ RP]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook