Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie szefa MSZ ze studentami w Chinach

25.04.2016

Przebywający z oficjalną wizytą w Chinach minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wygłosił w poniedziałek wykład w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (ChANS) i spotkał się ze studentami Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych (PUJO).

Szef MSZ spotkał się również z przedstawicielami środowisk gospodarczych. "Uznałem, że jedną z pierwszych wizyt należy odbyć właśnie na kontynencie azjatyckim, a pierwszym państwem na kontynencie azjatyckim, które powinienem odwiedzić, są Chiny" - powiedział Waszczykowski podczas spotkania na PUJO. 

Pochwalił "olbrzymi i imponujący rozwój gospodarczy" Chin. Waszczykowski wyraził uznanie dla studentów i wykładowców katedry polonistyki tej uczelni. "Cieszy mnie, że w tak wielkim i potężnym państwie chińskim, które ma globalne interesy, znajduje się grupa młodych ludzi, która interesuje się Polską, która chce studiować język polski i polską kulturę" - powiedział. Zapewnił studentów polonistyki, że stosunki polsko-chińskie będą się dalej zacieśniały, szczególnie w sferze gospodarczej, co zapewni im możliwości rozwoju zawodowego i długą karierę. W imieniu wykładowców i studentów PUJO polskiego ministra powitał przewodniczący senatu uczelni prof. Han Zhen. Moderatorem spotkania był dziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich prof. Zhao Gang. 

Studenci zadawali polskiemu ministrowi pytania dotyczące współpracy polsko-chińskiej i jego doświadczenia w pracy w resorcie spraw zagranicznych. Następnie 10 studentów polonistyki wykonało dla szefa MSZ kilka polskich szlagierów. W poniedziałek rano na spotkaniu z naukowcami w ChANS minister mówił o historii relacji polsko-chińskich i wymieniał najważniejsze wyzwania stojące przed współczesną Europą, w tym kryzys migracyjny i konflikt na Ukrainie. Podkreślał zaangażowanie Polski w gigantyczny chiński projekt logistyczny "Jeden Pas, Jedna Droga", a także w inicjatywę współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej w formule "16+1". 

W spotkaniu w ChANS uczestniczyli naukowcy z tej akademii oraz kilku innych prestiżowych chińskich instytucji naukowych, a także przedstawiciele pekińskiego korpusu dyplomatycznego. Jak poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ w wydanym po południu komunikacie, Waszczykowski spotkał się również w poniedziałek z przedstawicielami zarządów największych chińskich firm, banków i funduszy inwestycyjnych, m.in. Funduszu Jedwabnego Szlaku, Huawei, China Investment Corporation, Exim Bank, ICBC, COSCO i China Great Wall. W rozmowie z przedsiębiorcami minister mówił m.in. o perspektywach związanych z zacieśnieniem relacji gospodarczych między Polską i Chinami oraz całym regionem Azji. Jego zdaniem do rozwoju współpracy przyczynić się może udział Polski w tworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Umowa o utworzeniu banku została ratyfikowana przez Polskę w ubiegły wtorek. 

Wcześniej, jak podano w komunikacie, Waszczykowski wziął też udział w seminarium pt. "Współpraca Polski i Chin w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku" w ambasadzie RP w Pekinie. W otwierającym seminarium wystąpieniu mówił o "ogromnym potencjale", jaki tkwi według niego w polsko-chińskiej współpracy przy budowie i modernizacji infrastruktury komunikacyjnej. Jak podkreślił, współpraca ta może rozwijać się nie tylko na terytorium Polski, ale również "w Azji Centralnej, przez którą prowadzi najkrótsza, najszybsza i najbezpieczniejsza droga lądowa, łącząca Chiny z Europą". Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jeden Pas, Jedna Droga", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami UE. Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 r. W niedzielę Waszczykowski przebywał w mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, gdzie spotkał się z lokalnymi władzami i odwiedził nowo otwarty konsulat RP. Złożył również wizytę w kolejowym terminalu przeładunkowym Qingbaijiang, który obsługuje połączenie towarowe Chengdu-Łódź. 

We wtorek Waszczykowski spotka się w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi. Będzie rozmawiał również z wiceprzewodniczącym ChRL Li Yuanchao oraz kierownictwem Państwowej Komisji Rozwoju i Reform. Ministrowi w podróży do Chin towarzyszą przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PLL LOT. W Chengdu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

kk/PAP

[fot./Twitter/MSZ RP]

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook