Jedynie prawda jest ciekawa


Spotkanie szefa MSZ ze studentami w Chinach

25.04.2016

Przebywający z oficjalną wizytą w Chinach minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wygłosił w poniedziałek wykład w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (ChANS) i spotkał się ze studentami Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych (PUJO).

Szef MSZ spotkał się również z przedstawicielami środowisk gospodarczych. "Uznałem, że jedną z pierwszych wizyt należy odbyć właśnie na kontynencie azjatyckim, a pierwszym państwem na kontynencie azjatyckim, które powinienem odwiedzić, są Chiny" - powiedział Waszczykowski podczas spotkania na PUJO. 

Pochwalił "olbrzymi i imponujący rozwój gospodarczy" Chin. Waszczykowski wyraził uznanie dla studentów i wykładowców katedry polonistyki tej uczelni. "Cieszy mnie, że w tak wielkim i potężnym państwie chińskim, które ma globalne interesy, znajduje się grupa młodych ludzi, która interesuje się Polską, która chce studiować język polski i polską kulturę" - powiedział. Zapewnił studentów polonistyki, że stosunki polsko-chińskie będą się dalej zacieśniały, szczególnie w sferze gospodarczej, co zapewni im możliwości rozwoju zawodowego i długą karierę. W imieniu wykładowców i studentów PUJO polskiego ministra powitał przewodniczący senatu uczelni prof. Han Zhen. Moderatorem spotkania był dziekan Wydziału Języków i Kultur Europejskich prof. Zhao Gang. 

Studenci zadawali polskiemu ministrowi pytania dotyczące współpracy polsko-chińskiej i jego doświadczenia w pracy w resorcie spraw zagranicznych. Następnie 10 studentów polonistyki wykonało dla szefa MSZ kilka polskich szlagierów. W poniedziałek rano na spotkaniu z naukowcami w ChANS minister mówił o historii relacji polsko-chińskich i wymieniał najważniejsze wyzwania stojące przed współczesną Europą, w tym kryzys migracyjny i konflikt na Ukrainie. Podkreślał zaangażowanie Polski w gigantyczny chiński projekt logistyczny "Jeden Pas, Jedna Droga", a także w inicjatywę współpracy Chin z krajami Europy Środkowo-Wschodniej w formule "16+1". 

W spotkaniu w ChANS uczestniczyli naukowcy z tej akademii oraz kilku innych prestiżowych chińskich instytucji naukowych, a także przedstawiciele pekińskiego korpusu dyplomatycznego. Jak poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ w wydanym po południu komunikacie, Waszczykowski spotkał się również w poniedziałek z przedstawicielami zarządów największych chińskich firm, banków i funduszy inwestycyjnych, m.in. Funduszu Jedwabnego Szlaku, Huawei, China Investment Corporation, Exim Bank, ICBC, COSCO i China Great Wall. W rozmowie z przedsiębiorcami minister mówił m.in. o perspektywach związanych z zacieśnieniem relacji gospodarczych między Polską i Chinami oraz całym regionem Azji. Jego zdaniem do rozwoju współpracy przyczynić się może udział Polski w tworzeniu Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB). Umowa o utworzeniu banku została ratyfikowana przez Polskę w ubiegły wtorek. 

Wcześniej, jak podano w komunikacie, Waszczykowski wziął też udział w seminarium pt. "Współpraca Polski i Chin w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku" w ambasadzie RP w Pekinie. W otwierającym seminarium wystąpieniu mówił o "ogromnym potencjale", jaki tkwi według niego w polsko-chińskiej współpracy przy budowie i modernizacji infrastruktury komunikacyjnej. Jak podkreślił, współpraca ta może rozwijać się nie tylko na terytorium Polski, ale również "w Azji Centralnej, przez którą prowadzi najkrótsza, najszybsza i najbezpieczniejsza droga lądowa, łącząca Chiny z Europą". Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jeden Pas, Jedna Droga", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami UE. Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 r. W niedzielę Waszczykowski przebywał w mieście Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, gdzie spotkał się z lokalnymi władzami i odwiedził nowo otwarty konsulat RP. Złożył również wizytę w kolejowym terminalu przeładunkowym Qingbaijiang, który obsługuje połączenie towarowe Chengdu-Łódź. 

We wtorek Waszczykowski spotka się w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi. Będzie rozmawiał również z wiceprzewodniczącym ChRL Li Yuanchao oraz kierownictwem Państwowej Komisji Rozwoju i Reform. Ministrowi w podróży do Chin towarzyszą przedstawiciele innych resortów: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Skarbu Państwa, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, a także Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz PLL LOT. W Chengdu wśród członków polskiej delegacji był marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień.

kk/PAP

[fot./Twitter/MSZ RP]

Warto poczytać

 1. VerhofstadtWIKI 19.01.2018

  Szokująca decyzja PE! Verhofstadt nie odpowie za "60-tysięczny marsz faszystów"

  Szef PE Antonio Tajani odpowiedział na list europosłów Zdzisława Krasnodębskiego i Marka Jurka ws. słów lidera liberałów Guya Verhofstadta o Marszu Niepodległości. Zdaniem Tajaniego szef PE musi szanować wolność wypowiedzi posłów, jeśli nie naruszają regulaminu

 2. vaccine18012018 19.01.2018

  Na Ukrainie ponad 1200 przypadków odry od początku roku. To już epidemia?

  - Od początku bieżącego roku na Ukrainie zarejestrowano 1285 przypadków zachorowania na odrę u dzieci i dorosłych - poinformowała w swym wystąpieniu w ukraińskim parlamencie pełniąca obowiązki ministra zdrowia Uljana Suprun.

 3. turkey19012018 19.01.2018

  Turcja nie chce dotrzymać umowy w sprawie migrantów. Odrzucają pomysł partnerstwa z UE

  Turecki minister ds. UE Omer Celik ostrzegł w piątek, że obecna sytuacja nie daje władzom w Ankarze powodu, by dotrzymywać porozumienia z UE w sprawie migrantów.

 4. trump18012018 18.01.2018

  Trump poprze obrońców życia. Weźmie udział w największej na świecie demonstracji antyaborcyjnej

  Sarah Sanders, rzecznik prasowy Białego Domu, poinformowała, że prezydent Donald Trump przemówi do uczestników corocznego Marszu dla Życia poprzez łącze satelitarne.

 5. Papiez18012018 18.01.2018

  "Nie wystarczy nauczanie religii i doktryny, trzeba żyć jak Jezus"

  Papież Franciszek podczas spotkania z młodzieżą w Chile mówił, że aby być blisko wiary "nie wystarczy słuchać nauczania religii albo doktryny". Trzeba żyć jak Jezus - mówił w środę tysiącom młodych Chilijczyków w sanktuarium w Maipu koło Santiago

 6. Trumpfakenews 18.01.2018

  Trump przyznał nagrody "fake newsom". Jeden dotyczy Polski

  Prezydent USA Donald Trump w środę wieczorem czasu lokalnego powiadomił za pośrednictwem Twittera o przyznaniu nagród dla mediów w kategorii "fake news". Jedna z nich dotyczy wiadomości związanej z wizytą Trumpa w Polsce i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy

 7. 1270fejsbujwspieraaborcje 17.01.2018

  Zablokowali zbiórkę pieniędzy na film, bo przeciwstawiał się aborcji

  Portal Facebook postanowił odblokować zbiórkę crowdfundingową na film o Roe v. Wade – sprawie sądowej, która zalegalizowała w USA aborcję.

 8. 1270makronas 16.01.2018

  "Le Monde": liczba urodzeń spada, czy to koniec "francuskiego wyjątku?"

  Liczba urodzeń we Francji spada od trzech lat. Dziennik "Le Monde" zastanawia się, czy to "koniec francuskiego wyjątku", czyli epoki, w której wysoki przyrost naturalny wyróżniał Francję na tle Europy

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook