Jedynie prawda jest ciekawa


Spór o obozy dla uchodźców na Białorusi

25.01.2017

"Na Białorusi mają powstać ośrodki dla imigrantów finansowane przez Unię Europejską. Prezydent Aleksandr Łukaszenka zgodził się wpierw – jak twierdzi Bruksela – je zbudować i otrzymał już od UE odpowiednie środki. Teraz jednak, pod naciskiem białoruskiej opinii publicznej, grozi, że wycofa się z planów ich budowy. Eksperci oceniają, że Łukaszenka, wzorem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, będzie usiłował uzyskać dalsze koncesje od Brukseli, w tym pomoc rozwojową" – pisze unijny portal „euractiv.com”.

Jak donosi białoruski portal „belta.by” Łukaszenka przyznał w ubiegły piątek, że „zawarł umowę z Unią na budowę tymczasowych ośrodków dla imigrantów, którzy usiłowali dostać się przez Białoruś do UE” .

„Rzekomo dali nam na ten cel pieniądze. Chciałbym uspokoić naszych obywateli, którzy obawiają się, że zamienimy kraj w szambo, w studnię bez dna dla nielegalnych migrantów z innych części Europy. Nie potrzebujemy u nas „szamba”, nie potrzebujemy cudzych migrantów” - powiedział Łukaszenka. 

„Jeżeli jest to w czyimkolwiek interesie to powinny znaleźć się pieniądze nie tylko na budowę ośrodków dla nielegalnych imigrantów, ale też na ich późniejszą deportację” - dodał prezydent Białorusi. Według niego, jeśli zaistnieje konieczność, takie projekty „należy natychmiast wstrzymać". 

W sporze między Mińskiem a Brukselą chodzi o planowaną budowę ośrodków tymczasowego pobytu dla nielegalnych imigrantów próbujących dostać się na teren UE z Białorusi lub odesłanych do tego kraju z Unii na mocy umowy o readmisji, czyli o infrastrukturę, która umożliwi „przeprowadzenie niezbędnych procedur związanych z ustaleniem tożsamości i/lub deportacją” tych osób”.

We wrześniu z Brukseli w świat poszła wiadomość, że Unia Europejska zapłaci swojemu wschodniemu sąsiadowi siedem milionów euro, by uporać się „z problemami wynikającymi z rosnącej liczby nielegalnych imigrantów”. Ma to stanowić część europejskiego pakietu pomocowego dla byłych republik radzieckich. W 2016 kwota ta wzrosła dwukrotnie do 29 milionów euro.

Do tej pory nie wiadomo, ile takich obozów ma powstać i gdzie mają zostać zbudowane. Według danych pochodzących z dokumentów Komisji Europejskiej w każdym z ośrodków ma zostać ulokowanych 30-50 imigrantów. W zamian za pomoc w rozwiązaniu problemu nielegalnej migracji do UE Białoruś ma uzyskać nie tylko pomoc finansową ale także liberalizację wizową.

„Unia Europejska pomaga Białorusi w stworzeniu struktur dla imigrantów, by wprowadzić liberalizację wizową dla Białorusinów” - stwierdził w rozmowie z „Deutsche Welle” Andrej Jegorow, szef „Centrum Europejskiej Transformacji” w Mińsku. Bruksela i Mińsk od lat prowadzą rozmowy tego dotyczące. Zdaniem Jegorowa obawy obywateli Białorusi są nieuzasadnione. Białoruś, jego zdaniem, nie będzie musiała przyjmować migrantów, którzy do Unii Europejskiej trafili poprzez inne kraje.

Ryb, belta.by, euractiv.com, Deutsche Welle

Fot. [Wikimedia Commons/CC BY 4.0/kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 3. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 4. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 5. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook