Jedynie prawda jest ciekawa


Spór o obozy dla uchodźców na Białorusi

25.01.2017

"Na Białorusi mają powstać ośrodki dla imigrantów finansowane przez Unię Europejską. Prezydent Aleksandr Łukaszenka zgodził się wpierw – jak twierdzi Bruksela – je zbudować i otrzymał już od UE odpowiednie środki. Teraz jednak, pod naciskiem białoruskiej opinii publicznej, grozi, że wycofa się z planów ich budowy. Eksperci oceniają, że Łukaszenka, wzorem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, będzie usiłował uzyskać dalsze koncesje od Brukseli, w tym pomoc rozwojową" – pisze unijny portal „euractiv.com”.

Jak donosi białoruski portal „belta.by” Łukaszenka przyznał w ubiegły piątek, że „zawarł umowę z Unią na budowę tymczasowych ośrodków dla imigrantów, którzy usiłowali dostać się przez Białoruś do UE” .

„Rzekomo dali nam na ten cel pieniądze. Chciałbym uspokoić naszych obywateli, którzy obawiają się, że zamienimy kraj w szambo, w studnię bez dna dla nielegalnych migrantów z innych części Europy. Nie potrzebujemy u nas „szamba”, nie potrzebujemy cudzych migrantów” - powiedział Łukaszenka. 

„Jeżeli jest to w czyimkolwiek interesie to powinny znaleźć się pieniądze nie tylko na budowę ośrodków dla nielegalnych imigrantów, ale też na ich późniejszą deportację” - dodał prezydent Białorusi. Według niego, jeśli zaistnieje konieczność, takie projekty „należy natychmiast wstrzymać". 

W sporze między Mińskiem a Brukselą chodzi o planowaną budowę ośrodków tymczasowego pobytu dla nielegalnych imigrantów próbujących dostać się na teren UE z Białorusi lub odesłanych do tego kraju z Unii na mocy umowy o readmisji, czyli o infrastrukturę, która umożliwi „przeprowadzenie niezbędnych procedur związanych z ustaleniem tożsamości i/lub deportacją” tych osób”.

We wrześniu z Brukseli w świat poszła wiadomość, że Unia Europejska zapłaci swojemu wschodniemu sąsiadowi siedem milionów euro, by uporać się „z problemami wynikającymi z rosnącej liczby nielegalnych imigrantów”. Ma to stanowić część europejskiego pakietu pomocowego dla byłych republik radzieckich. W 2016 kwota ta wzrosła dwukrotnie do 29 milionów euro.

Do tej pory nie wiadomo, ile takich obozów ma powstać i gdzie mają zostać zbudowane. Według danych pochodzących z dokumentów Komisji Europejskiej w każdym z ośrodków ma zostać ulokowanych 30-50 imigrantów. W zamian za pomoc w rozwiązaniu problemu nielegalnej migracji do UE Białoruś ma uzyskać nie tylko pomoc finansową ale także liberalizację wizową.

„Unia Europejska pomaga Białorusi w stworzeniu struktur dla imigrantów, by wprowadzić liberalizację wizową dla Białorusinów” - stwierdził w rozmowie z „Deutsche Welle” Andrej Jegorow, szef „Centrum Europejskiej Transformacji” w Mińsku. Bruksela i Mińsk od lat prowadzą rozmowy tego dotyczące. Zdaniem Jegorowa obawy obywateli Białorusi są nieuzasadnione. Białoruś, jego zdaniem, nie będzie musiała przyjmować migrantów, którzy do Unii Europejskiej trafili poprzez inne kraje.

Ryb, belta.by, euractiv.com, Deutsche Welle

Fot. [Wikimedia Commons/CC BY 4.0/kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 6. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 7. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook