Jedynie prawda jest ciekawa


SPD przed CDU/CSU

24.02.2017

Niemieccy socjaliści znów na czele sondaży przed wyborami do Bundestagu.

Siedem miesięcy przed wyborami do Bundestagu SPD ponownie wyprzedziła blok partii chadeckich CDU/CSU kierowany przez Angelę Merkel. Eksperci interpretują sondażowe sukcesy socjaldemokratów jako efekt nominacji Martina Schulza na kandydata na kanclerza.

W opublikowanym w piątek sondażu "Deutschlandtrend" SPD uzyskała 32 proc. poparcia, wyprzedzając w badaniach prowadzonych regularnie przez instytut Infratest dimap na zlecenie telewizji ARD swoich głównych rywali - chrześcijańskich demokratów - po raz pierwszy od ponad 10 lat.

W porównaniu z początkiem lutego SPD poprawiła swój wynik aż o 4 punkty procentowe, natomiast chadecja straciła 3 punkty procentowe i z wynikiem 31 proc. spadła na drugie miejsce.

Z ankiety wynika, że większość Niemców opowiada się za proponowaną przez Schulza rezygnacją z części liberalnych reform rynku pracy wprowadzonych w połowie ubiegłej dekady przez rząd Gerharda Schroedera.

65 proc. pytanych uważa, że bezrobotni powinni dostawać zasiłek dłużej niż przewidują obecne przepisy - maksymalnie 12 miesięcy osoby przed 55 rokiem życia i maksymalnie 24 miesiące osoby starsze. 67 proc. uczestników sondażu domaga się ograniczenia liczby umów na czas określony. Schulz zapowiedział, że jeśli wygra, zrealizuje obydwa postulaty. Hasłem jego kampanii wyborczej jest powrót do sprawiedliwości społecznej.

Schulz otrzymał nominację na kandydata na kanclerza miesiąc temu, po nieoczekiwanej rezygnacji ówczesnego szefa SPD i niemal pewnego kandydata do nominacji Sigmara Gabriela. Od tego czasu poparcie dla SPD wzrosło do niespotykanego od lat poziomu. Władze partii obserwują ponadto falę wstąpień do SPD. W ciągu miesiąca tylko za pośrednictwem internetu akces zgłosiło ponad 6,5 tys. osób.

Eksperci zwracają uwagę, że sondaże nie wskazują jeszcze na wyraźną chęć zmiany rządu. Po okresie przewagi SPD, w dwóch sondażach z pierwszej połowy tego tygodnia chadecy Merkel ponownie wyprzedzili socjaldemokratów.

W sondażu instytutu Allensbach opublikowanym w środę przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" blok CDU/CSU uzyskał poparcie 33 proc., a SPD - 30 proc.

Dzień wcześniej na przewagę chrześcijańskich demokratów wskazał instytut Insa w sondażu dla "Bilda". Gotowość do głosowania na CDU/CSU, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, zadeklarowało 31,5 proc. ankietowanych. Na socjaldemokratów chciało głosować 30 proc.

Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 24 września.

Z Berlina Jacek Lepiarz

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 2. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 3. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 4. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 5. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

 6. Kim28032018 21.04.2018

  Wielki sukces międzynarodowej dyplomacji. Koreański reżim zawiesza program nuklearny

  Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un ogłosił wstrzymanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych, a także zamknięcie obiektu, gdzie prowadzono badania i próby jądrowe - podała w sobotę oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook