Jedynie prawda jest ciekawa


SPD przed CDU/CSU

24.02.2017

Niemieccy socjaliści znów na czele sondaży przed wyborami do Bundestagu.

Siedem miesięcy przed wyborami do Bundestagu SPD ponownie wyprzedziła blok partii chadeckich CDU/CSU kierowany przez Angelę Merkel. Eksperci interpretują sondażowe sukcesy socjaldemokratów jako efekt nominacji Martina Schulza na kandydata na kanclerza.

W opublikowanym w piątek sondażu "Deutschlandtrend" SPD uzyskała 32 proc. poparcia, wyprzedzając w badaniach prowadzonych regularnie przez instytut Infratest dimap na zlecenie telewizji ARD swoich głównych rywali - chrześcijańskich demokratów - po raz pierwszy od ponad 10 lat.

W porównaniu z początkiem lutego SPD poprawiła swój wynik aż o 4 punkty procentowe, natomiast chadecja straciła 3 punkty procentowe i z wynikiem 31 proc. spadła na drugie miejsce.

Z ankiety wynika, że większość Niemców opowiada się za proponowaną przez Schulza rezygnacją z części liberalnych reform rynku pracy wprowadzonych w połowie ubiegłej dekady przez rząd Gerharda Schroedera.

65 proc. pytanych uważa, że bezrobotni powinni dostawać zasiłek dłużej niż przewidują obecne przepisy - maksymalnie 12 miesięcy osoby przed 55 rokiem życia i maksymalnie 24 miesiące osoby starsze. 67 proc. uczestników sondażu domaga się ograniczenia liczby umów na czas określony. Schulz zapowiedział, że jeśli wygra, zrealizuje obydwa postulaty. Hasłem jego kampanii wyborczej jest powrót do sprawiedliwości społecznej.

Schulz otrzymał nominację na kandydata na kanclerza miesiąc temu, po nieoczekiwanej rezygnacji ówczesnego szefa SPD i niemal pewnego kandydata do nominacji Sigmara Gabriela. Od tego czasu poparcie dla SPD wzrosło do niespotykanego od lat poziomu. Władze partii obserwują ponadto falę wstąpień do SPD. W ciągu miesiąca tylko za pośrednictwem internetu akces zgłosiło ponad 6,5 tys. osób.

Eksperci zwracają uwagę, że sondaże nie wskazują jeszcze na wyraźną chęć zmiany rządu. Po okresie przewagi SPD, w dwóch sondażach z pierwszej połowy tego tygodnia chadecy Merkel ponownie wyprzedzili socjaldemokratów.

W sondażu instytutu Allensbach opublikowanym w środę przez dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" blok CDU/CSU uzyskał poparcie 33 proc., a SPD - 30 proc.

Dzień wcześniej na przewagę chrześcijańskich demokratów wskazał instytut Insa w sondażu dla "Bilda". Gotowość do głosowania na CDU/CSU, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, zadeklarowało 31,5 proc. ankietowanych. Na socjaldemokratów chciało głosować 30 proc.

Wybory parlamentarne w Niemczech odbędą się 24 września.

Z Berlina Jacek Lepiarz

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 2. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

 3. pitch14072018 15.07.2018

  Kim były osoby, które zakłóciły przebieg finału mistrzostw świata?

  Wtargnięcie na murawę stadionu Łużniki podczas finału piłkarskich mistrzostw świata członkiń grupy Pussy Riot, ubranych w policyjne uniformy, było pierwszym incydentem naruszającym bezpieczeństwo w trakcie trwającego pięć tygodni turnieju.

 4. gaza15072018 15.07.2018

  Największe naloty na strefę Gazy od 2014 roku. Zabici i ranni wśród protestujących palestyńczyków

  Izraelskie siły powietrzne przeprowadziły w sobotę największe od 2014 roku naloty na cele w Strefie Gazy w odpowiedzi na nocne ataki moździerzowe i rakietowe ze strony palestyńskiej radykalnej organizacji Hamas - poinformowały siły zbrojne Izraela.

 5. Trump12022018 15.07.2018

  Trump zapowiedział reelekcję. "Nie widzę nikogo, kto mógłby mnie pokonać"

  Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w wywiadzie dla "Daily Mail", że zamierza ubiegać się o reelekcję w wyborach, które odbędą się w 2020 roku. Obecnie, jak stwierdził, nie ma nikogo, kto mógłby go pokonać.

 6. 1270immigrantschech 14.07.2018

  Czeski rząd nie zgodzi się na nielegalną migrację

  Czeskie MSZ oświadczyło w sobotę w odpowiedzi na uzgodniony w piątek przez kraje ONZ plan zawarcia Światowego Paktu w sprawie Migracji, że rząd w Pradze nie może się zgodzić i nie zgodzi się na nielegalną migrację.

 7. Imigranciwiki 14.07.2018

  Włosi przejęli kutry z 450 imigrantami

  450 migrantów, którzy wyruszyli z wybrzeży Afryki i dotarli kutrem rybackim w pobliże włoskiego wybrzeża, zostało zabranych na statek włoskiej Straży Przybrzeżnej i inną jednostkę patrolującą Morze Śródziemne. Teraz migranci czekają na wskazanie portu

 8. tajlandia12072018 14.07.2018

  Uratowani z jaskini chłopcy wyjdą w czwartek ze szpitala. Będą musieli zmierzyć się z innym zagrożeniem

  Chłopcy, których w skomplikowanej akcji ratowniczej wyciągnięto z zalanej wodą jaskini na północy Tajlandii, w czwartek zostaną wypuszczeni ze szpitala - poinformował w sobotę minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook