Jedynie prawda jest ciekawa


Spadają notowania brytyjskich konserwatystów

28.05.2017

Według najnowszych badań torysi wciąż mogą liczyć na przewagę pomiędzy 6 a 14 punktów procentowych

Pięć sondaży opublikowanych z soboty na niedzielę wskazało na zmniejszającą się przewagę rządzącej Partii Konserwatywnej nad opozycyjną Partią Pracy na mniej niż dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii.

Według najnowszych badań torysi wciąż mogą liczyć na przewagę pomiędzy 6 a 14 punktów procentowych, jednak w porównaniu z poprzednimi sondażami tych samych firm odnotowali straty od 2 do 6 punktów procentowych.

W momencie ogłoszenia przedterminowych wyborów w połowie kwietnia br. premier Wielkiej Brytanii Theresa May mogła liczyć według sondaży na nawet ponad 20 pkt proc. przewagi nad laburzystami. Zdaniem wielu komentatorów wskazywało to na możliwość osiągnięcia wyniku wyborczego lepszego od lub porównywalnego ze zwycięstwami Tony'ego Blaira w 1997 roku, którego Partia Pracy zdobyła 419 z 659 mandatów i Margaret Thatcher z 1983 roku, której Partia Konserwatywna uzyskała 397 z 650 miejsc w parlamencie.

Według obecnej prognozy serwisu Electoral Calculus, May może liczyć nawet na 383 z 650 mandatów, ale opublikowane z soboty na niedzielę badania potwierdzają trwający od co najmniej dwóch tygodni trend spadkowy w poparciu dla partii rządzącej.

Jednocześnie szczegółowe badania ComRes dla tabloidu "Sun on Sunday" wskazały, że obecny lider Partii Pracy Jeremy Corbyn jest wyraźnie preferowany przez wyborców, dla których najważniejszymi tematami są publiczna służba zdrowia (41 proc. do 25 proc. dla May), ochrona interesów rodzin pracujących (41 proc. do 28 proc.) i ochrona interesów osób starszych (43 proc. do 20 proc.).

Jak wynika z sondażu, również program Partii Pracy, stawiający na redystrybucję majątku, zwiększenie roli państwa i renacjonalizację kluczowych obszarów gospodarki, został lepiej przyjęty niż kontrowersyjny manifest rządzącej Partii Konserwatywnej. Na pytanie o to, czyje propozycje są lepsze "dla mnie i mojej rodziny", 42 proc. wyborców wskazało na laburzystów, a tylko 37 proc. na torysów.

Premier May wciąż jednak jest postrzegana przez Brytyjczyków jako lepsza od Corbyna jako szef rządu (51 proc. do 30 proc.), a wyborcy ufają jej bardziej w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i walki z terroryzmem (42 proc. do 16 proc.) i uzyskania korzystnego wyniku w negocjacjach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (48 proc. do 18 proc.).

Według wielu brytyjskich mediów zmiany w sondażach wzbudziły jednak niepokój w szeregach Partii Konserwatywnej, która będzie próbowała "zresetować" swoją kampanię po zamieszaniu wokół planów reformy zmuszającej starszych ludzi, potrzebujących opieki w domu, do zgody na wypłacenie potencjalnie nieograniczonych kwot z wartości swoich nieruchomości po ich śmierci.

Dziennik "Sunday Times" poinformował o tym, że partia zmaga się z wewnętrznymi podziałami wokół programu wyborczego i główny strateg wyborczy ugrupowania Sir Lynton Crosby zdecydował się na powrót do głównego przekazu z początku kampanii dotyczącego kompetencji i zdolności premier May do uzyskania dobrego porozumienia w sprawie Brexitu.

Źródła gazety w Partii Konserwatywnej podkreśliły również, że decyzja May o ogłoszeniu przedterminowych wyborów będzie oceniana jako porażka, jeśli nie uda jej się powiększyć obecnej samodzielnej większości w Izbie Gmin z 17 do co najmniej 80 mandatów, co pozwoliłoby rządowi na skuteczne przeprowadzanie niezbędnych propozycji legislacyjnych bez konieczności paktowania z opozycją.

W poniedziałek May i Corbyn wezmą udział w telewizyjnym programie telewizji Sky News i Channel 4, w którym będą (osobno, po kolei) odpowiadali na pytania Jeremy'ego Paxmana, weterana BBC i uznawanego za jednego z najtrudniejszych dziennikarzy od wywiadów politycznych w kraju. Następnie zmierzą się z publicznością w studiu, której kompozycja będzie odzwierciedlać preferencje polityczne Brytyjczyków.

Ze względu na odmowę premier May nie dojdzie jednak do bezpośredniej debaty pomiędzy obojgiem liderów. Przedterminowe wybory do Izby Gmin odbędą się 8 czerwca br.

Z Londynu Jakub Krupa

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 8. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook