Jedynie prawda jest ciekawa


Spadają notowania brytyjskich konserwatystów

28.05.2017

Według najnowszych badań torysi wciąż mogą liczyć na przewagę pomiędzy 6 a 14 punktów procentowych

Pięć sondaży opublikowanych z soboty na niedzielę wskazało na zmniejszającą się przewagę rządzącej Partii Konserwatywnej nad opozycyjną Partią Pracy na mniej niż dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii.

Według najnowszych badań torysi wciąż mogą liczyć na przewagę pomiędzy 6 a 14 punktów procentowych, jednak w porównaniu z poprzednimi sondażami tych samych firm odnotowali straty od 2 do 6 punktów procentowych.

W momencie ogłoszenia przedterminowych wyborów w połowie kwietnia br. premier Wielkiej Brytanii Theresa May mogła liczyć według sondaży na nawet ponad 20 pkt proc. przewagi nad laburzystami. Zdaniem wielu komentatorów wskazywało to na możliwość osiągnięcia wyniku wyborczego lepszego od lub porównywalnego ze zwycięstwami Tony'ego Blaira w 1997 roku, którego Partia Pracy zdobyła 419 z 659 mandatów i Margaret Thatcher z 1983 roku, której Partia Konserwatywna uzyskała 397 z 650 miejsc w parlamencie.

Według obecnej prognozy serwisu Electoral Calculus, May może liczyć nawet na 383 z 650 mandatów, ale opublikowane z soboty na niedzielę badania potwierdzają trwający od co najmniej dwóch tygodni trend spadkowy w poparciu dla partii rządzącej.

Jednocześnie szczegółowe badania ComRes dla tabloidu "Sun on Sunday" wskazały, że obecny lider Partii Pracy Jeremy Corbyn jest wyraźnie preferowany przez wyborców, dla których najważniejszymi tematami są publiczna służba zdrowia (41 proc. do 25 proc. dla May), ochrona interesów rodzin pracujących (41 proc. do 28 proc.) i ochrona interesów osób starszych (43 proc. do 20 proc.).

Jak wynika z sondażu, również program Partii Pracy, stawiający na redystrybucję majątku, zwiększenie roli państwa i renacjonalizację kluczowych obszarów gospodarki, został lepiej przyjęty niż kontrowersyjny manifest rządzącej Partii Konserwatywnej. Na pytanie o to, czyje propozycje są lepsze "dla mnie i mojej rodziny", 42 proc. wyborców wskazało na laburzystów, a tylko 37 proc. na torysów.

Premier May wciąż jednak jest postrzegana przez Brytyjczyków jako lepsza od Corbyna jako szef rządu (51 proc. do 30 proc.), a wyborcy ufają jej bardziej w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa i walki z terroryzmem (42 proc. do 16 proc.) i uzyskania korzystnego wyniku w negocjacjach w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (48 proc. do 18 proc.).

Według wielu brytyjskich mediów zmiany w sondażach wzbudziły jednak niepokój w szeregach Partii Konserwatywnej, która będzie próbowała "zresetować" swoją kampanię po zamieszaniu wokół planów reformy zmuszającej starszych ludzi, potrzebujących opieki w domu, do zgody na wypłacenie potencjalnie nieograniczonych kwot z wartości swoich nieruchomości po ich śmierci.

Dziennik "Sunday Times" poinformował o tym, że partia zmaga się z wewnętrznymi podziałami wokół programu wyborczego i główny strateg wyborczy ugrupowania Sir Lynton Crosby zdecydował się na powrót do głównego przekazu z początku kampanii dotyczącego kompetencji i zdolności premier May do uzyskania dobrego porozumienia w sprawie Brexitu.

Źródła gazety w Partii Konserwatywnej podkreśliły również, że decyzja May o ogłoszeniu przedterminowych wyborów będzie oceniana jako porażka, jeśli nie uda jej się powiększyć obecnej samodzielnej większości w Izbie Gmin z 17 do co najmniej 80 mandatów, co pozwoliłoby rządowi na skuteczne przeprowadzanie niezbędnych propozycji legislacyjnych bez konieczności paktowania z opozycją.

W poniedziałek May i Corbyn wezmą udział w telewizyjnym programie telewizji Sky News i Channel 4, w którym będą (osobno, po kolei) odpowiadali na pytania Jeremy'ego Paxmana, weterana BBC i uznawanego za jednego z najtrudniejszych dziennikarzy od wywiadów politycznych w kraju. Następnie zmierzą się z publicznością w studiu, której kompozycja będzie odzwierciedlać preferencje polityczne Brytyjczyków.

Ze względu na odmowę premier May nie dojdzie jednak do bezpośredniej debaty pomiędzy obojgiem liderów. Przedterminowe wybory do Izby Gmin odbędą się 8 czerwca br.

Z Londynu Jakub Krupa

mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook