Jedynie prawda jest ciekawa


Spada poczucie bezpieczeństwa wśród Niemców

22.10.2016

Niemcy coraz bardziej obawiają się zamachów i coraz krytyczniej oceniają stan bezpieczeństwa w swoim kraju - wynika z sondażu opublikowanego w sobotę przez "Die Welt". Zdaniem 2/3 badanych sytuacja w zakresie bezpieczeństwa pogorszyła się w ostatnich latach.

68 proc. respondentów oceniło, że w ciągu ostatnich dwóch-trzech lat poziom bezpieczeństwa "raczej" lub "znacząco" spadł. Także 68 proc. badanych przyznało, że na dworcach i stacjach metra obawiają się o swoje życie i dobytek. 63 proc. czuje się niepewnie podczas publicznych zgromadzeń. Około połowy uczestników badania, przeprowadzonego na zlecenie dziennika przez ośrodek YouGov, postrzega lotniska, uchodzące za najbardziej prawdopodobne cele ataków, za niebezpieczne. Jedna trzecia ma takie zdanie o wielopoziomowych parkingach. Odsetek osób czujących się niepewnie w miejscach publicznych jest znacznie wyższy wśród kobiet. Latem br. w Niemczech doszło do serii ataków, które wstrząsnęły niemiecką opinią publiczną. Zginęło w nich dziewięć osób, a 20 odniosło obrażenia. 

Dwa zamachy miały podłoże islamistyczne. W październiku niemieckie służby aresztowały syryjskiego uchodźcę podejrzanego o planowanie zamachów w Niemczech. W jego mieszkaniu znaleziono materiały do konstrukcji bomb. Zdaniem służb bezpieczeństwa mężczyzna, który w więzieniu popełnił później samobójstwo, działał w porozumieniu z Państwem Islamskim i planował wkrótce atak na jedno z berlińskich lotnisk. W 2015 roku na terytorium Niemiec przedostało się ok. 890 tys. osób ubiegających się o azyl.

kk/PAP

[fot. Pixabay]

Warto poczytać

 1. burger21062018 21.06.2018

  Skandaliczna reklama? Burger King przeprasza obrażone rosyjskie kobiety

  Amerykańska sieć barów szybkiej obsługi Burger King przeprosiła za opublikowanie reklamy oferującej darmowe hamburgery Rosjankom, które podczas piłkarskich mistrzostw świata "zaszły w ciążę z gwiazdami futbolu".

 2. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 3. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 4. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 5. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 6. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 7. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook